Celoštátne Oslavy 75. výročia SNP v Banskej Bystrici – program a doprava

SPRÁVY
9 /

Oslavy 75. výročia SNP v Banskej Bystrici sa konajú pod záštitou predsedu vlády SR Petra Pellegriniho. Začali už v stredu 28. augusta, ale hlavná časť programu je sústredená na štvrtok 29. augusta 2019. Pozrite sa spolu s nami, čo čaká Bystričanov a návštevníkov nášho mesta po tieto slávnostné dni.

Hlavní organizátori podujatia, medzi ktorých patrí Úrad vlády SR, Ministerstvo obrany SR a Ministerstvo kultúry SR v spolupráci s Múzeom SNP, sa rozhodli urobiť toto výročie ešte viac výnimočné a programom pritiahnuť do Banskej Bystrice návštevníkov z celého Slovenska.

Slovenský premiér Peter Pellegrini, ktorý si už uctil pamiatku hrdinov SNP na viacerých miestach povstaleckých bojov na Slovensku,  k samotným oslavám v meste pod Urpínom povedal:

„Tento štvrtok sa v Banskej Bystrici konajú celoštátne Oslavy 75. výročia Slovenského národného povstania. Budem rád, ak si ho uctíme v čo najväčšom počte. Veľmi ma mrzí, že niektorí ľudia začali spochybňovať tieto oslavy. Či má byť vojenská prehliadka, ktorá v Banskej Bystrici bude po dlhých rokoch, kedy sa predstaví slovenská armáda, pretože to patrí k našej histórii a národnej hrdosti. Posielam im odkaz – nech prídu 29. augusta do Banskej Bystrice a nech to, že nechcú tieto oslavy, povedia priamo do očí tým, ktorí tam budú sedieť v prvom rade a ktorí hrôzy druhej svetovej vojny prežili na vlastnej koži.“

Akcie na počesť Povstania

Od utorka 27. augusta je na banskobystrickej Železničnej stanici putovné múzeum československých légií Legiovlak, ktorý  je vernou replikou legionárskeho vlaku z obdobia rokov 1918 až 1920, kedy na Transsibírskej magistrále v Rusku prebiehali vojnové operácie československých légií.  Expozícia vlaku bude v Banskej Bystrici do soboty 31.  augusta sprístupnená každý deň od 8:00 do 18:00 h (v deň sviatku  od 9:00 do 19:00 h). Vstup je voľný.

V stredu 28. augusta si výročie Povstania uctili aj v Rudlovej na Banoši. V programe od 17:00 hod. zahrali a zaspievali Ženská spevácka skupina Hojana z Banskej Bystrice, Spevácka skupina Borovô z Medzibrodu  a prišli aj Fujaráši.  Predviedli sa vlkanovskí hasiči, zaujali aj vojenské historické ukážky. Slávnostné zapálenie partizánskej vatry bolo o 19:30 hod.

Vatry na počesť 75. výročia SNP sa zapaľujú aj v Selciach (streda 28. augusta o 20:00 h nad ihriskom v Jelšinách) a v Nemciach (piatok 30. augusta o 20:00 h na kopci Stráža).

Na Starých Horách si odkaz SNP pripomenú v sobotu 31. augusta Pochodom vďaky hrdinom SNP k bunkru Mor ho!, ktorý štartuje o 9:30 hod.  Zraz účastníkov je o 9:00 h pred sochou partizána pri Bazilike Minor  Program osláv potom pokračuje od 13:00 hod. pred starohorským Kultúrnym domom. O 19:00 hod. sa aj na Starých Horách rozhorí partizánska vatra.

Ďalších podujatí k okrúhlemu výročiu Povstania je v meste pod Urpínom a v okolí ešte viac.

Program osláv 28. augusta 2019 v Banskej Bystrici

75. výročie SNP odštartovala jazda cyklistickej eskadróny zo Zvolena do Banskej Bystrice. Vojaci sa v dobových uniformách sformovali o 12:00 hod. na Námestí SNP vo Zvolene a v sprievode historických vozidiel sa vydali na cestu cez okolité obce. Jazdu symbolicky ukončili pri Pamätníku SNP v Banskej Bystrici.

Na presné poludnie začal predaj tretej série 0 euro suvenírovej bankovky Múzea SNP motívom lietadla LI2, ktoré stojí pri Pamätníku SNP. Do predaja bolo uvedených 10 000 kusov a záujemcovia si mohli kúpiť maximálne 3 bankovky.

O 17:00 hodine sa v pietnej sieni Pamätníka SNP uskutočnil akt uloženia pozostatkov neznámeho povstaleckého vojaka. Predvečer 75. výročia Slovenského národného povstania ukončil o 18:00 hodine slávnostný koncert banskobystrickej Štátnej opery spolu s odovzdávaním cien Múzea SNP osobnostiam, ktoré aktívne podporujú aktivity múzea.

Program 29. augusta 2019

Atraktívnou súčasťou Osláv 75. výročia Slovenského národného povstania bude aj slávnostná vojenská prehliadka, ktorá začne o 15:00 hod.. Vojaci chcú takýmto spôsobom vzdať hold hrdinom, ktorí bojovali za rovnaké princípy a idey, ktoré sú dnes piliermi vojenských tradícií Slovenskej republiky – boj za mier, demokraciu, rovnosť a predovšetkým boj proti fašizmu.

Rezort obrany v tejto súvislosti zdôrazňuje, že vojenská prehliadka nemá žiadnym spôsobom demonštrovať silu, či podporovať vojenské riešenia konfliktov. Zároveň však ide o vynikajúcu príležitosť, aby občania mohli vidieť pokrok v modernizácii ozbrojených síl.

Prehliadky sa zúčastní vyše 1500 vojakov, ktorí budú rozdelení do viac ako 35 celkov. Zastúpenie budú mať tak pozemné, ako aj vzdušné sily, príslušníci síl pre špeciálne operácie, Vojenskej polície, a samozrejme, aj Akadémie ozbrojených síl v Liptovskom Mikuláši.

Celkovo bude na prehliadke okolo 200 kusov vojenskej techniky vrátane 15 kusov leteckej . Súčasťou budú aj vojenské výsadky príslušníkov 5. pluku špeciálneho určenia zo Žiliny, a tiež Vzdušných síl Ozbrojených síl SR.

Zriadená je tiež infolinka Vojenskej polície s číslom 0904 786 159 pre nahlasovanie prípadných škôd spôsobených vojenskou technikou. Aktívna je od 27. augusta 18:00 hod. do 30. augusta 12:00 hod.

Sprievodný program počas 29. augusta 2019

V areáli Pamätníka SNP nájdu návštevníci aj dobový vojenský tábor a historickú vojenskú techniku. Diaľkovo riadené modely historickej vojenskej techniky uvidia návštevníci aj v dynamických ukážkach. Po 14:00 hod. bude expozícia Múzea SNP otvorená pre verejnosť bezplatne.

Novinky a zaujímavosti v hlavnom programe osláv

Novinkou tohtoročných osláv je multimediálna výstava o SNP, slávnostná vojenská prehliadka i večerný galaprogram s ohňostrojom a videomappingom.  Organizátorom osláv budú pomáhať aj študenti zo stredných škôl. Zastrešuje ich občianske združenie Future – budúcnosť pre mladých. K dispozícii bude mobilná pošta s poštovou známkou k 75. výročiu SNP.

Denný program je venovaný pietnej spomienke a večerný galaprogram, ktorého vyvrcholením je ohňostroj a špeciálny videomapping premietaný na Pamätníku SNP. Program začína už od 10:00 hod. preletom leteckej techniky Ozbrojených síl Slovenskej republiky a pietnym aktom kladenia vencov.

Dopoludnie vyplnia príhovory najvyšších štátnych predstaviteľov spolu s organizátormi a partnermi podujatia. Vzhľadom na dôležitosť tejto historickej udalosti sa očakáva aj účasť viacerých zahraničných hostí. Príhovory budú popretkávané bohatým kultúrnym programom.

Nevynechajte ani unikátny koncert orchestra Bratislava Hot Serenaders, ktorý sa špecializuje na autentickú interpretáciu jazzovej hudby 20. a 30. rokov.

Vojenská prehliadka sa uskutoční v poobedných hodinách, od 15:00 hod. do 16:30 hod. Príležitosť vidieť zblízka vojenskú techniku v takomto rozsahu si určite nenechajte ujsť a pripomeňte si aj našu bojovú históriu.

Vo večerných hodinách od 20:30 hod. nás čaká galaprogram s bohatým a lákavým obsadením, ktorý v priamom prenose odvysiela RTVS. Pod Pamätníkom SNP sa predstavia interpreti ako Kristína, Miro Žbirka či skupina Desmod a ďalší. Rovnako sa môžete tešiť na umelecké súbory Lúčnica a SĽUK. Táto historická udalosť spája nielen Slovákov, ale aj mnohé ďalšie krajiny, ktoré sa zúčastnili odboja. Pripomenieme si tak tento významný deň a dôstojne oslávime 75. výročie SNP.

Doprava a obmedzenia

Oslavy 75. výročia SNP budú sprevádzané aj obmedzeniami. Súvisia s prípravou a prevedením vojenskej prehliadky a bezpečnostnými opatreniami počas 29. augusta. Uzávera cesty I/66 bude od 27. augusta od 18:00 hod. do 28. augusta 7:00 hod., 29. augusta od 9:00 do 22:00 hod.

Zákaz státia (parkovania) od 27. augusta od 19:00 hod. do 29. augusta do 23:00 hod. sa bude týkať ulíc Kuzmányho, Cikkerova, Švantnerova, Národná, Kapitulská z dôvodu zobojsmernenia premávky na týchto komunikáciách. Náhradné parkovanie pre rezidentov bude na Hronskom predmestí pri malej železničnej stanici (závorové parkovisko za Hronom).

Dňa 29. augusta nebude pre verejnosť umožnené parkovanie ani na Námestí Štefana Moysesa. Zákaz vjazdu dňa 29. augusta sa týka ulíc: Kuzmányho, Cikkerova, Švantnerova, Národná, Kapitulská.

Kvôli zmenám v MHD od večerných hodín 27. augusta do skorých ranných hodín 28. augusta budú cestovné poriadky na linkách verejnej osobnej dopravy, ktorých sa dotkne uzávera cesty I/66, upravené. V deň osláv 29. augusta bude MHD, na linkách dotknutých uzáverou cesty I/66, fungovať formou kyvadlovej dopravy (bez cestovných poriadkov).

Ostatná verejná osobná doprava (prímestské a diaľkové linky) budú premávať podľa upravených cestovných poriadkov. Všetky zmeny budú zverejnené na webstránke dopravcov aj na stránke mesta.

Výhodnejšie cestovanie vlakom na oslavy do Banskej Bystrice

Z ktorejkoľvek stanice na Slovensku zaplatia len cestu  do Banskej Bystrice a naspäť domov cestujú bezplatne. Oficiálny dopravca osláv SNP, Železničná spoločnosť Slovensko, Národný dopravca im poskytuje 50 – percentnú zľavu pri spiatočnej ceste vlakom. Vlakový cestovný lístok musí byť označený pečiatkou organizátora na pokladni Múzea SNP v Banskej Bystrici alebo na železničnej stanici Banská Bystrica – mesto.

Viac informácií o programe, zmenách a aktuálnych novinkách Osláv 75. výročia SNP nájdete na stránke www.muzeumsnp.sk a sociálnych sieťach.

Kompletný program Osláv 75. výročia SNP v Banskej Bystrici 

Streda 28. augusta

12:00 Jazda dobovej cyklistickej eskadróny (Zvolen – Banská Bystrica) s Klubmi vojenskej histórie Golian, Stred a Carpathia

12:00 Predaj 3. edície 0 Euro Souvenir bankovky v areáli Pamätníka SNP

16:00 Prechod cyklistickej eskadróny cez Námestie SNP Banská Bystrica do areálu Pamätníka SNP

17:00 Uloženie pozostatkov neznámeho vojaka do pietnej siene Pamätníka SNP

18:00 Slávnostný koncert v Štátnej opere Banská Bystrica spojený s odovzdávaním Cien Múzea SNP za rok 2018

Štvrtok 29. augusta

10:00 Prelet leteckej techniky VZ OS SR a pietny akt kladenia vencov

10:50 Slávnostné zhromaždenie s príhovormi hostí

11:30 Oceňovanie veteránov

14:00 Popoludňajší kultúrny program, koncert orchestra Bratislava Hot Serenaders

15:00 Slávnostná vojenská prehliadka s ukončením cca o 16:30

17:00 SĽUK

17:45 Film Povstanie

20:30 Večerný galaprogram v priamom prenose RTVS (Miroslav Dvorský, Kristína, Miroslav Žbirka, Desmod The Duchon´s,  Lúčnica, SĽUK, La Gioia, Ryan Martin Bradshaw, Slovenské divadlo tanca), ohňostroj a videomapping na priečelí Múzea SNP

Sprievodný program: dobový vojenský tábor so statickými a dynamickými ukážkami, prezentácia Ozbrojených síl SR a modelov vojenskej techniky.

 

 

Zdroj: (tom) a Múzeum SNP, Foto: ilustračné