Pri príležitosti 70. výročia SNP a blížiaceho sa 70. výročia oslobodenia a ukončenia Druhej svetovej vojny, Múzeum SNP v Banskej Bystrici spolupráci s Ústredným múzeom Veľkej vlasteneckej vojny 1941-45 v Moskve a Ústredným múzeom ozbrojených síl v Moskve pripravilo dokumentárnu výstavu s názvom „Víťazstvo“.
Výstava bola slávnostne otvorená počas osláv 70. výročia Slovenského národného povstania Ministrom obrany Ruskej federácie Sergejom Šojguom. Okrem dokumentárnych panelov je výstava jedinečná najmä svojimi 78 zbierkovými predmetmi, ktoré Múzeu SNP zapožičali spomínané moskovské múzeá. Z ústredného múzea Veľkej vlasteneckej vojny 1941-45 sú to najmä uniformy maršalov a hrdinov ZSSR, ako napríklad R.I. Malinovského či G. K. Žukovova.
Vystavené sú aj ich osobné predmety ako aktovky, kalendár, obuv, známky, fotoaparáty či bankovky. Všetky exponáty sú originály. Uniformy sovietskych maršalov odovzdali múzeu buď osobne ešte žijúci vojvodcovia, alebo ich rodinní príslušníci.
Z Ústredného múzea ozbrojených síl sa na výstave nachádzajú najmä uniformy a osobné predmety dvojnásobného hrdinu Sovietskeho Zväzu maršala tankových vojsk P. S. Rybalkova a dvojnásobného hrdinu Sovietskeho Zväzu V. I. Čujkova. Tieto exponáty sú doplnené trofejnými fondmi múzea.
Po dobytí Berlína sa v ríšskej kancelárii Adolfa Hitlera našli jeho osobné veci a dary. Ešte počas vojny vytvorila sovietska armáda takzvanú „údernú trofejnú brigádu“ zloženú z odborníkov, ktorí kontrolovali ukoristené vzácne predmety a urobili o nich i písomné záznamy. Následne všetky predmety previezli v špeciálnych vojenských lietadlách do tohto múzea, ktoré bolo založené v roku 1919.
Zbierkové predmety, ktoré sú súčasťou výstavy, v takomto komplexnom rozsahu ešte nikdy neopustili priestory depozitov moskovských múzeí. Vystavené boli len jednotlivo, v americkom Washingtone a vo francúzskom Cannes. Návštevníci Múzea SNP majú tak od 1. apríla až do 10. mája 2015 v čase od 9:00 do 16:00 jedinečnú šancu tieto exponáty vidieť naživo.
Výška vstupného je 2 €, výška zľavneného vstupného 1 €.
Autor: (ag), Zdroj: Múzeum SNP