Po tvrdom zákroku polície voči protestujúcim proti rómskej kriminalite sa časť verejnosti postavila na stranu zhromaždených a použitie násilia zo strany polície odsúdila. „Útok bol neadekvátny a provokácia prišla zo strany polície,“ povedal pre TA3 jeden z obyvateľov obce Šarišské Michaľany.
Sobotňajšie udalosti zo Šarišských Michalian otriasli celým Slovenskom. Obrázky a videá zhromaždených ľudí rozohnaných vodným delom rozdelili politikov i spoločnosť na dva tábory. Protestné zhromaždenie proti rómskej kriminalite, ktoré do tejto východoslovenskej obce údajne zvolal Banskobystričan Marián Kotleba a ktoré nebolo nahlásené na obecnom úrade, ozbrojené zložky potlačili silou. Po sobote preto zostalo množstvo nezodpovedaných otázok. V médiách najviac rezonovala otázka zákonnosti postupu policajtov voči nenásilne protestujúcim občanom.
V Šarišských Michaľanoch sa 8. augusta stretlo niekoľko stoviek ľudí. Väčšinu z nich tvorili miestni obyvatelia, medzi ktorými nechýbali rodičia s deťmi, dôchodcovia, či mládež. Tvrdý postup polície vyvolal viacero mediálnych ohlasov. Bolo správne, že voči týmto ľuďom bolo použité násilie? Zábery televíznych kamier ukazujú, že zhromaždenie prebiehalo pokojne a k narušeniu verejného poriadku nedochádzalo. Kotleba dokonca vystúpil pred niekoľko desiatok novinárov a ubezpečoval, že zhromaždení nedajú polícii žiadny dôvod na zásah. O niekoľko desiatok minút už ale ležal na zemi s putami na rukách. Videozáznamy dokazujú, že napätie vyvolal až zásah polície. Následne sa situácia zmenila na drámu a zákusok pre prítomné médiá. Dav ľudí bol vytlačený z areálu futbalového štadióna do ulíc.
Z užšieho uhla pohľadu by sa samozrejme dalo polemizovať o tom, koľko tolerancie a koľko možností rozširovať svoje názory by mali dostať skupiny, ktoré sú označené za extrémistické. Sloboda slova je totiž upravená priamo v druhej hlave slovenskej Ústavy, avšak nie je neobmedzená. Prívlastok „extrémistická“ zdobí aj Slovenskú pospolitosť, ktorej niekdajším vodcom bol práve Marián Kotleba.
V tejto súvislosti je ale dôležité pripomenúť fakt, že akcia nebola nahlásená na obecnom úrade a tým pádom nebol známy ani oficiálny zvolávateľ. Členovia a sympatizanti Slovenskej pospolitosti netvorili na zhromaždení v Šarišských Michaľanoch väčšinu. Aj preto by sa toto zhromaždenie nemalo škatuľkovať a prezentovať ako zhromaždenie extrémistov, ale ako zhromaždenie nespokojných občanov. Marián Kotleba síce prehováral k ľuďom, počas príhovorov zaznamenaných kamerami však nepovedal nič nelegálne, vyzýval vládu, aby začala konať v oblasti rómskej kriminality.
Sobota zanechala v ľuďoch zmiešané pocity. Zúčastnení si kládli legitímne otázky. Prečo sa našli milióny korún na policajnú akciu, ktorá rozohnala pokojných demonštrantov, ale nenašli sa žiadne peniaze na ochranu miestnych obyvateľov pred nebezpečnými a agresívnymi Rómami z neďalekej osady v Ostrovanoch? Prečo policajti, ktorí majú ochraňovať zákon, zasahujú voči zhromaždeným občanom, miesto toho, aby zasiahli napr. voči nelegálne postaveným rómskym osadám? Prečo sa malé deti museli pozerať na násilie, ktoré vôbec nebolo potrebné? Prečo si museli zúčastnení dôchodcovia, údajne i bývalí politickí väzni znovu zaspomínať na peklo totalitných režimov?
V sobotu v Šarišských Michaľanoch dostala demokracia facku. Zrejmé to bolo aj z vyjadrení dedinčanov, ktorí sa zhromaždenia zúčastnili. Neraz kritizovaná slovenská polícia, ktorá si doposiaľ špinila ruky len zásahmi voči futbalovým výtržníkom, či sympatizantom krajnej pravice, tentoraz stúpila vedľa. V Michaľanoch totiž nerozháňala iba dav holohlavých mladíkov v bomberách, ale aj dav obyčajných ľudí, ktorí prišli pokojne vyjadriť svoj názor k jednému z najpálčivejších problémov súčasnosti. A z Banskobystričana Mariána Kotlebu spravila takmer národného hrdinu.
Zdroj: Bystricoviny.sk, Jakub Bebej. Foto: Erik Zvara