VAV odmietol dohodu s investormi, primátora vyzýva na duel

SPRÁVY
9 /

V polovici septembra spoločnosť VAV invest verejne odmietla ponuku nášho portálu k dohode investorov na Belvederi, bez ktorej sa nerozbehne  ďalší rozvoj urbanizácie tejto časti mesta. V polovici novembra konateľ tejto spoločnosti vyzýva primátora Petra Gogolu na televízny duel.  

Aktuálne  sa na Facebooku objavila výzva majiteľa spoločnosti Ing. Petra Valacha: „Priatelia myslím, že by bolo načase, aby primátor našiel odvahu a konečne povedal otvorene, čo má proti projektom VAV v Banskej  Bystrici a konkrétne proti mojej osobe . Všetky projekty , ktoré  v BB pripravujeme a už sa mohli začať stavať, reálne sabotuje a hľadá zámienky, ako ich zdržiavať . Vyzývam preto primátora Gogolu, aby prijal pozvanie na férovú debatu za účasti kamier v TV Hronka, aby sme si naliali čistého vína, o čo tu komu v BB ide…

To nebolo všetko. Následne bola výzva doplnená o inkriminované investičné projekty, ktoré má mesto blokovať:

1. projekt nájomné byty Belveder, žiadosť o spoluprácu mesta BB – zamietnuté                         
2. projekt VAV PARK Belveder s multifunkčnou halou – zamietnuté
3. projekt výstavby parkovacieho domu – obštrukcie pri stavebnom konaní a naťahovanie času

4. spolupráca pri využití Domu kultúry a ponuka pre mesto BB – zamietnuté
5. zmena územného plánu na rozšírenie Domu kultúry – za 2 roky od žiadosti sa nič neudialo, ale spoločnosti pod gesciou Profinexu zatiaľ dokázali zmeniť územný plán 3 x, z toho 1 Radvaň- Kaufland a 2 x Pršianska terasa. 

Keďže tejto téme sa venujeme už dlhšie, dali sme si trochu námahy a overili jednotlivé fakty k týmto tvrdeniam. Zistili sme nasledovné:

Nájomné byty na Belvederi – mali byť pilotným projektom partnerstva súkromných developerov s bankami a samosprávami na výstavbu nájomných bytov pre mladé rodiny. Tie by stavebník postavil z výhodného bankového úveru s ručením mesta. Je pravdou, že ponuku VAV invest zdĺhavo posudzoval mestský úrad, ale mestské zastupiteľstvo navrhovaný projekt neprijalo z dôvodu neúnosného ekonomického rizika z nesplácania úveru a aj preto, že takáto forma výstavby nájomných bytov zatiaľ nikde na Slovensku reálne neexistuje.

Projekt VAVPARK BB na Belvederi – aj keď to spočiatku tak nevyzeralo, Stavebný úrad napokon konštatoval rozpor návrhu  na vydanie územného rozhodnutia s platným územným plánom mesta, k čomu dali svoje stanoviská  príslušné orgány mesta a účastníci územného konania v susedstve, ktorými boli štátne  organizácie, právnické osoby  a občania  priamo dotknutí navrhovanou stavbou v susedstve.

V pripomienkach sa objavil nedostačujúci počet parkovacích miest, ktoré  podľa zákona prináležia k navrhovanej stavbe a ktoré navrhovateľ dokladoval  niekoľko sto metrov od svojej stavby na pozemkoch  iných vlastníkov, ktorí  s tým kategoricky nesúhlasia.

Najproblematickejšou sa ukázala doprava do nového komplexu na Belveder od Europy a z priľahlých ulíc blízko štadióna na Štiavničkách. Preto stavebný úrad na základe uplatnených pripomienok účastníkov konania rozhodol o zamietnutí návrhu na vydanie územného rozhodnutia. VAV invest sa odvolal na Krajský stavebný úrad, ktorý rozhodne o ďalšom osude tejto investície.

Projekt výstavby parkovacieho domu pred MsÚ – 12. novembra Stavebný úrad oznámil verejnou vyhláškou zahájenie zlúčeného územného a stavebného konania na „Polyfunkčný dom VAVPARKING 1 BB“, s ústnym pojednávaním stanoveným na 18.decembra. Mesto týmto  de facto šetrí investorovi absolvovanie územného konania. Pritom je zaujímavé, že v čase, keď majiteľ VAV invest na Facebooku zverejňoval svoju kritiku za naťahovanie času Stavebným úradom, už na internete aj úradnej tabuli mesta viselo oznámenie o začatí zlúčeného konania.

Dom kultúry – VAV invest ako majiteľ budovy a časti pozemkov sa sporí s mestom už niekoľko rokov. Mestské zastupiteľstvo neprijalo ponuku na odkúpenie nehnuteľnosti za dvojnásobok nadobúdacej ceny, poslanci z ekonomických dôvodov neschválili ani návrhy na čiastočný prenájom priestorov určených pre kultúru.  Nedávno sa riešila zámena pozemkov s mestom kvôli parkovaniu pred Domom kultúry.

Čo sa týka „Zmeny územného plánu na rozšírenie Domu kultúry“, fakty sú také, že po prerokovaní urbanistickej štúdie v širšom území Domu kultúry a Námestia slobody vypracovanej architektmi Jozefom Chrobákom a Igorom Teplanom, v zmysle smerníc schválených mestským zastupiteľstvom, musí investor požiadať primátora o súhlas na vypracovanie zmien a doplnkov územného plánu zóny, čo sa podľa našich informácií doposiaľ neudialo.

Na základe týchto faktov máme dôvod domnievať sa, že verejné obviňovanie primátora Petra Gogolu zo zámerného  zdržiavania či dokonca sabotáže projektov VAV invest zo strany majiteľa tejto spoločnosti nie je podložené jasnými dôkazmi. Predsa nie o všetkom rozhoduje primátor, je tu ešte mestské zastupiteľstvo a stavebný úrad. Je všeobecne známe, že náš portál je k činnosti primátora mesta značne kritický, ale vždy iba na základe konkrétnych vecí a argumentov, nie v rámci populizmu a či lacnej politickej reklamy. Argumenty Petra Valacha, ktorý vyzýva na telvízny duel Petra Gogolu, nás jednoducho nepresvedčili.

Nechceme špekulovať, čo vedie VAV invest k opätovnému otvoreniu súboja s mestom a susednými investormi na Belvederi. Tými sú Profinex holding a Antea Slovakia, ktorí už dávnejšie pripravili pre spoločnosť VAV invest zmluvy a zložili u notára potrebnú a vzájomne dohodnutú sumu cca 600 tisíc eur za pripojenie k inžinierskym sieťam vybudovaných touto firmou. Oni, na rozdiel od VAV invest, boli ochotní potvrdiť spoločnú dohodu aj pred médiami. Napriek tomu, že podľa našich informácií sa pred časom osobne stretli, dohoda je stále v nedohľadne.

Overovali sme si aj tvrdenia Petra Valacha o údajnom uprednostňovaní  Profinexu pri zmenách územných plánov na umiestnenie ich stavieb. Dospeli sme k takýmto záverom:

Kaufland Radvaň – mesto riešilo zosúladenie skutkového stavu v území na Námestí Ľ.Štúra  s platným územným plánom mesta z roku 1976, nakoľko tento sa postupne menil. Kvôli zdokumentovaniu zástavby bývalým Tescom, Jopou, viacpodlažným bytovým domom a novým obchodným domom sa robila zmena  územného plánu zóny. Posledná zmenu ÚP sa vykonávala práve v čase, keď sa dokončoval Kaufland, ktorého projekt bol s ňou v súlade a nevylolal ju, teda Profinex nemohol byť ani spracovateľom územnoplánovacej dokumentácie.

Pršianska terasa –  jedná sa o najväčšiu obytnú zónu v Banskej Bystrici, na ktorú sa robilo niekoľko zmien a doplnkov územného plánu. O 1. zmenu ÚP zóny žiadal Profinex 16. novembra 2007 a nadobudla právoplatnosť 6.októbra 2008. O 2.zmenu ÚP žiadal tento investor 28.novembra 2007 a nadobudla právoplatnosť 1.januára 2009. Posledné zmeny a doplnky ÚP žiadal Profinex kvôli drobným zmenám typov zástavby 26.11.2010, proces však dodnes nebol ukončený. Z uvedených faktov vyplýva, že dĺžka spracovania a následného schválenia investorom navrhovaných zmien územného plánu  bola štandardná, v poslednom prípade to už budú dva roky.

VAV invest podľa všetkého so svojou najnovšou verejnou kritikou primátora a investorov v susedstve sleduje svoje vlastné ciele. Stále sme presvedčení o tom, že pre všetkých by bolo najlepšie, keby majiteľ tejto firmy prestal bojovať takýmito mediálnymi zbraňami a radšej si sadol za jeden rokovací stôl s Profinexom, Anteou a ďalšími susedmi, potom aj s primátorom mesta, pričom to vôbec nemusí byť pred médiami.

Rozumná dohoda je predsa len vždy lepším riešením, ako súkromná vojna. V Banskej Bystrici to platí dvojnásobne…

Zdroj: Bystricoviny.sk