Svojský názor na nedávne pálenie vlajky Európskej únie v bratislavských uliciach vyslovil na svojom blogu banskobystrický právnik JUDr. Róbert Huran. Na Okresnú prokuratúru v B.Bystrici podal trestné oznámenie na „neznámych páchateľov oblečených v policajných uniformách za výtržníctvo a zneužívanie právomoci verejného činiteľa“ preto, lebo „zaútočili na osobu páliacu nejakú textíliu, ktorá sa podobala na vlajku EÚ“.
Banskobystričan Róbert Huran pracoval v rokoch 2007-8 na ministerstve vnútra v sekcii Schengenských informačných systémov, kde podľa vlastných slov zažil megalomanskú bruselskú byrokraciu a jej inštitúcie. Teraz pôsobí v oblasti IT. V roku 2010 neúspešne kandidoval do mestského zastupiteľstva v B.Bystrici za Alianciu nezávislých a v roku 2012 do NR SR a hnutie 99% s cieľom pomáhať pri budovaní moderného a sebavedomého Slovenska.
Otázkou zostáva, či otáčanie zodpovednosti za pálenie hocičoho na námestí voči polícii, ktorá má povinnosť bdieť nad dodržiavaním verejného poriadku, je tým „pravým orechovým“ pri budovaní sebavedomého Slovenska v rámci Európskej únie. Alebo ide o vyjadrenie skrytého nesúhlasu s Európskou úniou a jej pôsobením aj takouto formou, ktorá sa v politike zvykne nazývať ako „bezbrehý liberalizmus“.
Mohli by sme azda hovoriť aj o obyčajnej slušnosti či vzájomnej tolerancii medzi ľuďmi na námestiach. Dnes to bola vlajka, na kom alebo na čom si nabudúce vybije nespokojná skupina ľudí svoj hnev? Bez ohľadu na to, či ide o politiku alebo osobné postoje k problematike Rómov prenesené na EÚ, dávame do pozornosti Banskobystričanov a na verejnú diskusiu stanovisko JUDr. Róberta Hurana, aby si každý utvoril svoj názor.
„Podľa môjho právneho názoru zrejme došlo k nesprávnemu výkladu tohto ustanovenia páchateľmi, ako zámienky pre útok na poškodené osoby. Podpálenie vlajky Európskej únie nie je hanobením štátneho symbolu, nakoľko Európska únia nie je štát. Nie je to ani federácia, konfederácia, či iný štandardný medzinárodný subjekt podobný štátu,“ píše Huran na svojom blogu.
Vec: Trestné oznámenie na neznámych páchateľov
Dňa 10.11.2012 som vo večerných v správach Slovenskej televízie a televízie Markíza sledoval reportáže v ktorých bolo nasnímané a zaznamenané protiprávne konanie s podozrením na spáchanie trestného činu Výtržníctva (§ 364 odsek 1) písmeno a) a Zneužívanie právomoci verejného činiteľa (§ 326 odsek (1) písmeno b) Trestného zákona. Jednalo sa o reportáž kde osoby podpaľujú neznámu textíliu, ktorá sa podobá na vlajku Európskej únie – https://www.youtube.com/watch?v=b0vmrKACx5Q .
Na týchto záberoch je jasne vidieť, že po spomínanom zbĺknutí tejto vlajky došlo k protiprávnemu útoku viacerých, mne neznámych, páchateľov oblečených v policajnej rovnošate. Bez objektívneho právneho dôvodu bezprostredne zaútočili na osobu, ktorá vlajku podpálila.
V správe na portály TA3 (http://www.ta3.com/clanok/1009331/podpalacom-zastavy-eu-hrozi-az-trojrocne-vazenie.html), bolo uverejnené stanovisko hovorcu polície, ktorý sa vyjadril nasledovne:
„Obaja muži vystúpili pred zhromaždených účastníkov, kde jeden z nich vybral zástavu Európskej únie a zároveň aj fľašku s neznámou zrejme horľavou tekutinou, s ktorou ju pofŕkal. Následne ju druhý z nich podpálil. Z dôvodu podozrenia zo spáchania protiprávneho konania boli osoby obmedzené na osobnej slobode a následne eskortované na policajné oddelenie.“
Ďalej z danej tlačovej správy vyplýva, že poverený policajt ich obvinil „z prečinu výtržníctva formou spolupáchateľstva“. Zákon 300/2005 Trestný zákon definuje §364-Výtržníctvo nasledovne:
Kto sa dopustí slovne alebo fyzicky, verejne alebo na mieste verejnosti prístupnom hrubej neslušnosti alebo výtržnosti najmä tým, že
a) napadne iného,
b) hanobí štátny symbol,
c) hanobí historickú alebo kultúrnu pamiatku,
d) hrubým spôsobom ruší zhromaždenie občanov alebo priebeh športového alebo kultúrneho podujatia, alebo
e) vyvoláva verejné pohoršenie vykonávaním pohlavného styku alebo vykonávaním sexuálneho exhibicionizmu alebo iných patologických sexuálnych praktík,
potrestá sa odňatím slobody až na tri roky.
(2) Odňatím slobody na šesť mesiacov až tri roky sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) z osobitného motívu,
b) závažnejším spôsobom konania, alebo
c) v prítomnosti skupiny osôb mladších ako osemnásť rokov.
„Podľa môjho právneho názoru zrejme došlo k nesprávnemu výkladu tohto ustanovenia páchateľmi, ako zámienky pre útok na poškodené osoby. Podpálenie vlajky Európskej únie nie je hanobením štátneho symbolu, nakoľko Európska únia nie je štát. Nie je to ani federácia, konfederácia, či iný štandardný medzinárodný subjekt podobný štátu. Práve preto podávam toto trestné oznámenie na neznámych páchateľov a žiadam starostlivé vyšetrenie a potrestanie páchateľov v zmysle nášho právneho poriadku,“ uzatvára svoje verejné trestné oznámenie JUDr. Robert Huran.
Banskobystrický právnik sa vlastne stotožnil s organizátorom pochodu „Spoločne za bezpečný a slušný život“ Oskarom Dobrovodským, ktorý v súvislosti s podpálením vlajky Európskej únie uviedol, že takéto konanie nie je trestné:„Lebo taký štát neexistuje. Mňa sa pálenie vlajky netýkalo, urobili to oni.“
Polícia za pálenie vlajky EÚ v spolupáchateľstve obvinila z výtržníctva spoluorganizátora pochodu Mariána M. (32) z Púchova, ktorý je zhodou okolností podporovateľom strany Mariána Kotlebu a príslušníkom trnavskej mestskej polície. Obvinený je aj Štefan P. (40), z okresu Levice, ktorý vlajku zapálil. Podľa poslednej informácie v zrýchlenom súdnom konaní boli obaja obvinení trestným rozkazom za prečin výtržníctva odsúdení na peňažný trest so zákazom pobytu v Bratislave na dva roky, voči čomu sa odvolali.
V každom prípade Európska únia je medzinárodné spoločenstvo, ktoré od zatiaľ posledného rozšírenia v roku 2007 tvorí 27 členských štátov s takmer 500 miliónmi obyvateľov. Slovensko je členskou krajinou EÚ od roku 2004. Medzi základné princípy EÚ patrí prenášanie právomocí národných štátov na medzinárodné európske inštitúcie. Európska únia má právnu subjektivitu, ktorá vznikla prijatím Lisabonskej zmluvy. Má svoj parlament, vlajku a hymnu.
Zdroj: Bystricoviny.sk