Tragická nehoda sanitky v Sásovej po dvoch rokoch opäť na súde

SPRÁVY
21 /

14.októbra 2010 došlo v Sásovej k tragickej nehode sanitky s osobným autom, pri ktorej na mieste zahynul známy lekár záchrannej služby MUDr. Andrej Faglic (57), neskôr svojim zraneniam podľahol aj vodič sanitky Jozef Šárik (30). Celý prípad ešte nie je právoplatne uzatvorený súdom.

V pondelok pokračovalo na Okresnom súde v Banskej Bystrici nové pojednávanie s vodičkou Citroënu Jankou D. (45). Tú najskôr prvostupňový súd v skrátenom konaní 15.augusta 2011 po vyhodnotení všetkých dôkazov a znaleckých posudkov uznal vinnou z prečinu usmrtenia a vydal trestný rozkaz. V ňom jej uložil trest odňatia slobody na dva roky nepodmienečne so zaradením do ústavu na výkon trestu s minimálnym stupňom stráženia. Zároveň vodička nemohla môcť šesť rokov viesť žiadny druh motorového vozidla.

Právny zástupca obžalovanej proti trestnému rozkazu podal odpor a na hlavnom pojednávaní 24.októbra 2011 súd Janku D. spod obžaloby oslobodil. Podľa prvostupňového súdu  nebolo preukázané, že predmetný skutok usmrtenia spáchala. Janka D. vlani pred súdom  uviedla, že si je vedomá tragických následkov nehody, ale nekonala vedome tak, aby ju spôsobila. Nad obeťami vyslovila poľutovanie a pozostalým sa ospravedlnila, ale nie je si vedomá vlastného zlyhania pri zrážke vozidla so sanitkou a autobusom MHD.

Prokurátor sa proti tomuto rozsudku na mieste odvolal. Banskobystrický Krajský súd po preštudovaní spisu následne vrátil prípad prvostupňovému na doplnenie dokazovania. Podľa prokurátora obžalovaná vodička 14. októbra 2010 pred ôsmou večer pri výjazde na hlavnú cestu z Ďumbierskej pri opornom múre pod cintorínom nedala prednosť zľava prichádzajúcej sanitke s majákmi a výstražným zvukovým signálom, nasledovala zrážka s autom. Sanitku odhodilo k opornému múru, kde čelne narazila do autobusu stojaceho v protismere. Pri nehode na mieste zahynul lekár záchranky, ťažko sa zranili dve osoby (vodič sanitky neskôr zomrel), ďalších šesť ľudí v autobuse utrpelo ľahšie zranenia.

Na novom pojednávaní 22.októbra 2012 súd vypočul člena posádky záchranného vozidla, ktorý ako jediný prežil tragickú haváriu vďaka tomu, že sedel v zadnej časti sanitky. K okolnostiam zrážky sa nevedel vyjadriť, ale podľa neho sanitka mala zapnutú svetelnú a zvukovú signalizáciu.  Predtým nevedel presne uviesť, kedy vodič sanitky zapol výstražné znamenia.

Svoju výpoveď z predchádzajúceho  pojednávania doplnil aj vodič autobusu MHD, ktorý bol tiež účastníkom nehody. Vypovedal, že v protismere  zbadal svetelné majáky a počul výstražné zvukové signály sanitky, preto s autobusom zostal stáť pred križovatkou. Podľa neho v čase zrážky inkriminované osobné vozidlo stálo v odbočovacom jazdnom pruhu a malo zapnutý ľavý blinker, obžalovaná vodička následne vošla do jazdnej dráhy sanitky.

Z výpovede policajta dokumentujúceho nehodu na mieste činu vyplynulo, že vypočul iba obžalovanú a svedkyňu, ktorá sedela v aute za ňou. Tá do zápisnice uviedla, že sanitka išla bez zapnutej zvukovú výstražnej signalizácie.  Obžalovaná vodička Citroëna vypovedala, že na osudnej križovatke pri pohľade vľavo nič nevidela ani nepočula. Až na druhýkrát, keď sa pohla s autom na hlavnú cestu, uvidela zľava majáky a zabrzdila…

Súdny znalec z odboru dopravy na minuloročnom hlavnom pojednávaní tvrdil, že ak by vozidlo  išlo  po hlavnej ceste menšou rýchlosťou ako 70 km/hod, vodička osobného auta by z bočnej cesty bezpečne odbočila. Sanitka však išla rýchlosťou 110 km/hod. a pri špecifikách križovatky z Ďumbierskej na hlavnú cestu na obchvate sa jedná o dopravne zložitý úsek. Po nehode tu preto zmenili dopravnú značku „Daj prednosť v jazde“ na „Stop“.

V pondelok  banskobystrický Okresný súd odročil  pojednávanie na neurčito s tým, že sa ešte musí uskutočniť vyšetrovací pokus za účasti súdneho znalca.

Zdroj: Bystricoviny.sk