Skončia bystrickí seniori vo Zvolene alebo na cintoríne?

SPRÁVY
4 /

Mesto Banská Bystrica už viac ako rok nemá geriatriu. Zato v susednom Zvolene sa za ten čas 60-lôžkové geriatrické oddelenie v regionálnej nemocnici prevádzkovamej súkromnou spoločnosťou Agel SK a.s. rozšírilo na 90 lôžok. Pritom počet seniorov nad 65 rokov sa v meste pod Urpínom blíži k číslu 14.000!

Ešte si možno niektorí pamätajú, ako v júni 2011 v rámci racionalizačných opatrení bývalého ministra zdravotníctva Ivana Uhliarika vtedajšie vedenie banskobystrickej Fakultnej nemocnice s poliklinikou F.D.Roosevelta nepochopiteľne zrušilo celé geriatrické oddelenie so 45 lôžkami pre chorých seniorov.

Stalo sa tak napriek protestom Slovenskej gerontologickej a geriatrickej spoločnosti, napriek nesúhlasu verejnosti a poslancov metského zastupiteľstva. Tí svojím uznesením z 21.júna 2011 odporúčali primátorovi mesta, aby vyvolal rokovanie s vtedajším riaditeľom Rooseveltky a predsedom  predstavenstva VšZP za účelom zachovania geriatrického oddelenia v Banskej Bystrici.  Nič nepomohlo.

Kto si už spomenie, že banskobystrická geriatria v Rooseveltke patrila  medzi najlepšie  geriatrické oddelenia na Slovensku s obložnosťou postelí nad 90%? Zabezpečovala poskytovanie akútnej geriatrickej starostlivosti v koncovej nemocnici, kam takéto oddelenie nepochybne patrí, aby si zaslúžila byť aj fakultná. Dnes to už nie je pravda. Najhoršie je, že sa rozpadol aj dovtedy profesionálne budovaný tím mladých lekárov-geriatrov.

V Banskej Bystrici zostala iba geriatrická ambulancia. Miesto zrušenej geriatrie zriadilo bývalé vedenie Rooseveltky 20-lôžkové oddelenie pre dlhodobo chorých (ODCH), ako súčasť II. Internej kliniky SZU. Slovenská gerontologická a geriatrická spoločnosť  to považuje za hrubé porušenie platných predpisov a koncepcie slovenského zdravotníctva.

Na samostatnom geriatrickom oddelení Nemocnice Zvolen s perfektným vybavením zatiaľ pracuje 5 sekundárnych lekárov, 15 sestier, 2 staničné sestry, 1 dokumentačná sestra, 1 ambulantná sestra, 9 zdravotníckych asistentov, 5 sanitárov, 9 sanitárok, 1 pomocný zdravotnícky asistent a 3 upratovačky.  V Banskej Bystrici ležia rovnakí  geriatrickí pacienti medzi ostatnými na internom oddelení a potom ešte chvíľu doležia na ODCH, pokiaľ dovtedy vydržia…

„Oddelenie geriatrie patrí k najvyťaženejším v nemocnici, čo súvisí najmä s vekovým priemerom obyvateľstva a jeho postupným starnutím,“ hovorí riaditeľ zvolenskej nemocnice MUDr. Jozef Botka. „Naše oddelenie vykonáva základné zákroky, terapeutické a diagnostické punkcie. Liečba je poskytovaná v súlade s novými poznatkami a štandardami, “ dodáva primárka geriatrie   MUDr. Anna Remišová. Nedávno ich oddelenie dostalo nové prístrojové vybavenie v hodnote 5.000 eur. Akoby vo Zvolene bol iný svet…

Nie je bez zaujímavosti, že postupne krachujú aj súkromné hospice, ako najnovšie zariadenie “Senior” v Ľubietovej. Starí ľudia nemajú na zaplatenie vysokých nákladov na pobyt, majiteľ dlží poisťovniam, tak pacientov musia rozvážať po okolitých zariadeniach pre seniorov.  Mimochodom bývalý riaditeľ tohto hospicu stihol odísť ešte pred zatvorením prevádzky a dnes pracuje ako šéf jedného mestského Domu s opatrovateľskou službou v Sásovej…

 

Pochybná argumentácia bývalého riaditeľa Rooseveltky, že geriatrické lôžka v 80-tisícovej Banskej Bystrici môžu byť nahradené činnosťou geriatrického oddelenia vo Zvolene s polovičným počtom obyvateľov, ale s veľkým spádovým územím okresu, sa nenaplnila. Chorí geriatrickí pacienti z mesta pod Urpínom majú jednoducho smolu.

Pokiaľ s tým nemáte vlastné skúsenosti, spýtajte sa lekárov a príbuzných geriatrických pacientov, ak to dnes vyzerá pri prijímaní akútnych prípadov do Rooseveltky bez geriatrie. Je to nedôstojné, choré a neudržateľné. Treba to asi povedať nahlas, že zrušenie geriatrie objektívne znížilo úroveň poskytovania geriatrickej starostlivosti pre bystrických seniorov.

Po zmene vedenia Rooseveltovej nemocnice sa vytvorilo priaznivejšie prostredie pre nápravu predchádzajúcich zlých rozhodnutí. Slovenskí geriatrickí odborníci sa obrátili aj na ministerku zdravotníctva Zuzanu Zvolenskú, aby sa zasadila o riešenie situácie aj v Banskej Bystrici. Nové vedenie Rooseveltky sa napriek zložitej ekonomickej situácii prihlásilo k opätovnému zriadeniu geriatrického oddelenia. V lete sa mali začať rokovania s VšZP o úhrade geriatrických zdravotníckych výkonov pre novú geriatriu.

Je však september a situácia sa nemení. Podľa našich informácií  zdravotná poisťovňa nemá problém so zazmluvnením  geriatrických lôžok na novom oddelení, ibaže by o ne zrejme prišla interná klinika. V hre sú samozrejme peniaze, ale to si musia vyriešiť v Rooseveltke. Geriatrických pacientov na jeseň pred zimou pribúda viac, ako inokedy, takže ani tí bystrickí nepočkajú. Niekto v tomto  meste by už konečne mal rozhodnúť, čo s nimi.

Znie to síce morbídne, ale bystrickí seniori majú v prípade vážnejšej choroby alebo súbehu viacerých, čo u ľudí po 65. roku života nie je nič výnimočné, prakticky dve možnosti. Buď pri troche šťastia dostanú profesionálnu geriatrickú starostlivosť vo Zvolene, alebo sa v Banskej Bystrici postupne prepracujú cez iné nemocničné oddelenia či zostávajúce súkromné hospice až na cintorín. Nie je nám mladším Bystričanom preto tak trochu hanba?

Zdroj: Bystricoviny.sk (Miro Toman)