Už niekoľko rokov poisťovne konštatujú trvalý medziročný nárast pokusov o poisťovacie podvody. Tento trend sa potvrdil aj v tomto roku.
Za prvých šesť mesiacov roku 2012 prešetrovala Allianz – Slovenská poisťovňa v rámci neživotného poistenia spolu 918 podozrivých škodových udalostí, pričom za rovnaké obdobie minulého roku ich bolo 563, čo predstavuje nárast až o 63 percent.
Potenciálne plnenie, ktoré tieto škody zahŕňali, dosiahlo v roku 2012 celkom 4,833 mil. eur. Oproti roku 2011 táto suma narástla o viac než 3 mil. eur. Priemerná šetrená škoda v roku 2012 dosiahla 5 265 eur, kým za rovnaké obdobie v roku 2011 iba 2 050 eur.
Úspešnosť detektívov poisťovne ukazuje najmä počet potvrdených podozrení, ktorých je za prvý polrok až 809 z celkového počtu 895 uzatvorených šetrení, čo je 90 percent. Súčasne bolo podaných 10 nových trestných oznámení v súvislosti s poisťovacími podvodmi. Hodnoty, ktoré sa podarilo za prvý polrok roku 2012 pri škodách z neživotného poistenia uchrániť, prevyšujú 2,5 mil. eur.
V regiónoch vedie Nitriansky a Trenčiansky kraj, Banskobystrický na chvoste
V rámci regiónov najviac prípadov bolo šetrených v Nitrianskom a Trenčianskom kraji, až 261 škodových udalostí, z nich najviac v povinnom zmluvnom poistení vozidiel. Nasledujú Košický a Prešovský kraj s počtom 174 podozrení, ďalej sever Slovenska vrátane Martina s počtom 169 káuz a Bratislavský kraj spolu so Záhorím s počtom 168 škôd. Najmenej prípadov bolo v Banskobystrickom kraji a na juhu Stredného Slovenska – len 146 podozrivých prípadov.
Dôvodom rapídneho nárastu poisťovacích podvodov je zhoršujúca sa majetková situácia ľudí, ktorí pri vidine možného vyššieho majetkového prospechu z poistenia neváhajú a pokúsia sa o to. Najčastejšie ide o pokusy o navyšovanie poistného plnenia, na ktoré majú klienti štandardne nárok, ale v nižšej sume. Rovnako sa páchajú aj fiktívne škody, úmyselne spôsobené a prispôsobené tak, aby boli kryté poistením, na ktoré by sa inak poistenie nevzťahovalo.
Poisťovne bojujú proti podvodom prijímaním komplexných opatrení a systému indikácie podozrení, ktoré sa tento rok ešte vylepšili a spresnili. Prešetrujú sa len skutočne podozrivé škody aj za pomoci detektívov. Korektne nahlásené škody bez špekulácií zo strany klienta sa riešia bez zbytočných prieťahov v prospech poisteného. A to je zmysel nikdy nekončiaceho boja proti poisťovacím podvodom.
Niektoré z riešených podozrivých prípadov:
Ťažné kone
Podnikateľ v oblasti ťažby dreva nahlásil, že do jeho nákladného vozidla narazilo iné vozidlo, ktoré spôsobilo jeho poškodenie. Dodatočne nahlásil, že na nákladnom vozidle prevážal ťažné kone, ktoré používal pri zvážaní vyťaženého dreva z lesa. Kone mali mať poranené nohy natoľko, že nemohli na nich stáť.
Kone obhliadol aj veterinár, ktorý poškodenia zdravia koní popísal, označil ich za neliečiteľné a odporučil kone utratiť. V čase, kedy chcela Allianz – Slovenská poisťovňa vykonať obhliadku koní, už boli utratené. Podnikateľ si v tejto škodovej udalosti uplatnil aj stratu na zisku a predložil neprimerane vysoké faktúry, ktorými preukazoval svoje predošlé zárobky.
Šetrením sa preukázalo, že pri nehode kone neboli prevážané v poškodenom vozidle. Podľa popisu zdravotných problémov bol vypracovaný veterinárny znalecký posudok, na základe ktorého mali kone nohy poškodené od preťaženia pri práci v ťažkých podmienkach. Dokonaním podvodu by bola poisťovni spôsobená škoda vo výške približne 17 000 eur.
Chybná elektroinštalácia?
Vo februári 2012 nahlásil vlastník rodinného domu, že v jeho dome vznikol požiar. V hlásení uviedol, že požiar vznikol technickou chybou na elektroinštalácii. Následne do poisťovne doručil správu od hasičov, ktorá túto jeho verziu potvrdzovala.
Preskúmaním dokumentácie sa zistilo, že požiar nemohol vzniknúť tak, ako to hlásil poškodený. Na základe podozrenia bola vyžiadaná správa priamo od Hasičského a záchranného zboru. Doručená správa bola obsahovo, ale aj formálne odlišná od správy, ktorú predložil poškodený.
V správe stálo, že skutočnou príčinou vzniku požiaru je nesprávna, neodborná montáž krbovej vložky a použitie nesprávneho materiálu na napojenie dymovodu do komínového telesa. Použitý hliníkový plech sa pri prvom zakúrení roztavil a spôsobil požiar v podkroví rodinného domu. Pri takto realizovanej montáži krbu nebola dodržaná ani technológia montáže, ani požiarno-bezpečnostné predpisy.
Spôsobená škoda na rodinnom dome je približne 50 000 eur a poškodený je podozrivý nielen zo spáchania poisťovacieho podvodu, ale aj z falšovania úradného dokumentu. Prípad rieši polícia.
Pretočený tachometer
Začiatkom roka 2012 oznámil klient, že poškodil svoje vozidlo o zvodidlá a uplatnil si nárok na plnenie zo svojho havarijného poistenia vozidla. Vzhľadom na to, že išlo o tzv. totálnu škodu a poškodenie nieslo známky úmyselného poškodenia vozidla, bola škodová udalosť prešetrená ako podozrivá.
Zistilo sa, že pri vstupe do poistenia poistený úmyselne uviedol nepravdivé údaje o technickom stave vozidla. Okrem iných informácií išlo aj o počet najazdených kilometrov, pričom bol deklarovaný stav cca o 150 000 km nižší oproti skutočnému stavu. Uvedeným spôsobom sa snažil pri poistení zvýšiť hodnotu svojho vozidla, a tak získať vyššie plnenie pri totálnej škode. Rozdiel v plnení by predstavoval približne 1 700 eur.
Zdroj: Allianz-Slovenská poisťovňa