Konzervatórium Jána Levoslava Bellu v Banskej Bystrici oslavuje 20. výročie svojho založenia. Na slávnosti v škole ocenil v piatok 4. mája 2012 jeho pôsobenie počas tohto obdobia aj podpredseda Banskobystrického samosprávneho kraja Ladislav Topoľský.
Zdôraznil pritom, že táto škola a najmä jej pedagógovia dokázali strašne veľa. „Konzervatórium je už nezmazateľne zapísané na mape umeleckého školstva nielen na Slovensku, ale aj v Európe a vo svete. Banskobystrický samosprávny kraj ako zriaďovateľ, považuje túto školu za jeden z pilierov školstva v regióne,“ povedal Topoľský.
Riaditeľom jubilujúcej školy je od jej založenia Tibor Sedlický, ktorý si zaspomínal aj na jej začiatky. S hrdosťou pritom skonštatoval, že vtedy nielen jeho ale ani jeho kolegov ani v tom najružovejšom sne nenapadlo všetko, čo sa na pôde tejto školy za dvadsať rokov udialo a dosiahlo. „Čo ja si mimoriadne cením a na čo som ja hrdý? Mám okolo seba úžasných ľudí, mojich kolegov. To, že naše konzervatórium sa už po dvadsiatich rokoch stalo len druhou štátnou školou, po konzervatóriu v Košiciach, ktorá poskytuje možnosti štúdia vo všetkých umeleckých študijných odboroch konzervatoriálneho vzdelávania,“ uviedol Sedlický.
Ďalej pokračoval: „To, že naši absolventi sa nielenže rýchlo dostali na porovnateľnú úroveň s absolventmi iných umeleckých škôl, ale že v každom zo študijných odborov máme už absolventov, ktorí patria minimálne k slovenskej umeleckej špičke. Terka Babiaková, Milan Paľa, Martin Dudinský, Mišo Červienka, Zuzka Ferienčíková, Andreja Hašková, tanečníci Tomáš Nepšinský a celá skupina Les SlovaKs, dnes známa už v celej Európe.“
Riaditeľ Sedlický spomenul aj to, že absolventi školy pôsobia v takmer všetkých špičkových hudobných umeleckých telesách na Slovensku, ale aj v mnohých amatérskych ľudových hudbách.
O vynikajúcej úrovni banskobystrického konzervatória svedčí podľa neho aj to, že len v tento jubilejný rok získali jeho žiaci na celonárodnej súťaži študentov slovenských konzervatórií 17 z možných 33 cien. A to je podľa riaditeľa Sedlického najmä výsledok práce pedagógov konzervatória. Z rúk riaditeľa školy si preto počas slávnosti prevzali ocenenie dlhoroční pedagógovia, ktorí stáli pri zrode Konzervatória a doteraz pôsobia na škole: Mgr. art. Peter Strenáčik, MgA. Ján Juřík, Mgr. Božena Fresserová, PhD., Viera Horváthová a Marta Lakatošová. Slávnosť na pôde konzervatória uzavrelo vystúpenie jeho študentov.
Konzervatórium Jána Levoslava Bellu v Banskej Bystrici je najmladšie zo štyroch štátnych hudobno-dramatických konzervatórií na Slovensku. Zriadené bolo 1. septembra 1992 a nesie meno významného slovenského skladateľa Jána Levoslava Bellu, ktorý v Banskej Bystrici v rokoch 1859- 1863 študoval a v rokoch 1865-1869 pôsobil ako kaplán a organista katedrálneho chrámu, i ako učiteľ hudby a spevu v teologickom seminári.
Zdroj: Bystricoviny.sk