Priemerné 15%-né zvýšenie vstupného na krytej plavárni Štiavničky od 1.mája vyvolalo medzi občanmi širokú verejnú diskusiu. Majiteľ a prevádzkovateľ plavárne, ktorým je mestská spoločnosť BPM s.r.o., chce vyššie vstupné plavcom kompenzovať predĺžením doby strávenej na plavárni.
Podľa prevádzkovateľa plavárne schválená výška dotácie mesta v rozpočte na rok 2011 pre konkrétne zvýhodnené sociálne skupiny plavcov bola nižšia, ako hovorili predložené ekonomické analýzy. Konateľ BPM s.r.o. a poslanec mestského zastupiteľstva Tomáš Novanský k tomu povedal: „Po polročnej prevádzke vieme, že na plaváreň chodí polovica návštevníkov buď zadarmo alebo s výraznými zľavami. Plné vstupné platí iba desať percent plavcov, ostatní majú permanentky alebo využívajú zvýhodnené vstupné. Za týchto okolností je nevyhnutné, tak ako inde na Slovensku, aby aj naše mesto sociálne zľavy pre konkrétne skupiny návštevníkov plavárne kompenzovalo dotáciou.“
Vypočítaná výška dotácie, ktorú požadoval prevádzkovateľ plavárne od mesta na tento rok, bola vo výške 540 tisíc eur. V pôvodnom návrhu rozpočtu mesta figurovala iba suma 230 tisíc eur, ktorá sa po rokovaniach poslancov s vedením mesta zvýšila na kompromisných 440 tisíc eur, čo je o 20% menej oproti skutočnej potrebe dotácie vstupného.
Pôvodne nastavený cenník vstupného na plavárni sa mal upravovať k 1.júnu. Nižšia dotácia z mestského rozpočtu koncom marca však urýchlila zvýšenie vstupného už od mája. Prevádzkovateľ to odôvodňuje nevyhnutnosťou udržať kvalitný chod plavárne bez ekonomických strát. Uvedomuje si, že týmto nepopulárnym opatrením môže stratiť súčasný počet návštevníkov, ktorý sa pohybuje v priemere okolo 1.500 za deň. Preto uvažuje s určitou kompenzáciou zvýšeného vstupného pre plavcov: „ Po rozhovoroch s prednostom MsÚ vymyslíme pre návštevníkov určitý kompenzačný bonus. Môžeme pridať čas, ktorý má k dispozícii plavec na plavárni. Za zvýšené vstupné by mohol miesto hodiny zostať v bazéne o pol hodiny dlhšie, čím z hľadiska nákladov napríklad na teplú vodu pri jej ohreve v bazéne a sprchovaní to nepocítime.„
Potvrdzuje to aj prednosta MsÚ Miroslav Rybár, ktorý pre médiá povedal: „Keď sme hovorili o znížení dotácie, tak sa predpokladalo, že to bude mať dopad na vstupné. S konateľom BPM sme sa rozprávali aj o úprave cien. Neviem však, či zverejnenie cenníka nebolo unáhlené.“ Mesto chce ešte rokovať o tom, aby bol cenník pre Banskobystričanov prijateľnejší.
Do úvahy prichádza spomínaná kompenzácia zvýšeného vstupného predĺžením doby strávenej v plavárni, rodinné zľavy alebo zvýhodnenie Banskobystričanov oproti iným návštevníkom. Z radov opozície sa dokonca ozvali hlasy o tom, že by sa mal hľadať iný prevádzkovateľ, ktorý by to dokázal utiahnuť pri nižšej dotácii od mesta aj s nižším vstupným. To sa však po nedávnych zlých skúsenostiach s novým súkromným prevádzkovateľom plavárne v Trenčíne nezdá ako to najsprávnejšie riešenie problému.
V každom prípade sa prevádzkovateľ, mesto i návštevníci plavárne musia nejako vysporiadať so súčasnou realitou na krytej plavárni Štiavničky. Na koni sú teraz kritici komplexnej rekonštrukcie krytej plavárne za 8 miliónov eur prostredníctvom mestskej firmy, ktorí chceli zachovať ľudové vstupné spred troch rokov aj v novom objekte, čo však bolo nereálne.
O tom, čo v praxi spôsobí zvýšené vstupné aj po zavedení uvažovaných kompenzácií pre plavcov zo strany prevádzkovateľa, sa dozvieme až po vyhodnotení prvých mesiacov nového cenového režimu na plavárni Štiavničky.
Zdroj: Bystricoviny.sk