Nové bylinkové a práškové drogy sú aj v Banskej Bystrici

SPRÁVY
13 /

Možno ste zachytili informáciu o tom, že na Slovensku sa rozrastá sieť zvláštnych obchodov, v ktorých predávajú na pohľad neškodné suveníry a upomienkové predmety v balíčkoch s rôznymi exotickými názvami (SME, Markíza). Sú v nich nové drogy vo forme byliniek, práškov a piluliek Jeden takýto CRAZY SHOP sme objavili aj v Banskej Bystrici na najväčšom sásovskom sídlisku.

tvrdy-misaNachádza sa na Starohorskej ulici v priestoroch potravinového obchodu a je otvorený každý deň. Môžete si tu za 3 až 12 eur kúpiť zvláštne darčekové predmety vo forme aromatických byliniek odstupňovaných od štvrť, pol až po jednogramové balíčky. Názvy sú skutočne lákavé-Afgan, Tvrdý Míša, Hadcore Fantastic, Konkret, Fantastic Joint alebo Česúci Hrebeň. K dispozícii sú aj prášky ako Cherry a Exkluziv Kokolino, Ekoprášok,Fresh, Magic Apple alebo Radio Active. Môžete si vybrať i pilulky Blue Magic, Gumi Čučoriedka, Kamikadze, Katango Sex alebo Masakater. Sortiment obchodu dopĺňajú fajky a predmety súvisiace s tabakom.

Tieto suveníry si môžete objednať aj cez internet. Sieť Crazy shopov siaha od Bratislavy, cez Trnavu, Trenčín, Banskú Bystricu, Žilinu až po Námestovo a Dolný Kubín a stále sa rozširuje. Celú sieť podľa obchodného registra prevádzkuje istý Peter Zubek z Námestova a firmu zastupuje vlastná advokátska kancelária. Sieť sa k nám presunula z Poľska a okrem obchodnej inšpekcie a analýz Národného monitorovacieho centra pre drogy ju preveruje aj polícia.

V ponaučení k tovaru sa dočítate, že je určený na darčekové a zberateľské účely zákazníkom nad 18 rokov, nie ku konzumácii. Ibaže neoficiálne sa môžu bylinky fajčiť alebo vyluhovať ako čaj, prášky sa dajú šňupať alebo rozpustiť v tekutine, pilulku môžete rovno zjesť. Podľa analýz tieto aromatizované drogy obsahujú látky, ktorých účinky sú podobné marihuane, extáze alebo kokaínu. Tieto výrobky však u nás ešte neboli zakázané, hoci napríklad v nich prítomná látka mefedrón už spôsobila smrť desiatok ľudí v Európe. U nás sme zatiaľ nezaznamenali žiadny prípad úmrtia, ale stavy nevoľnosti po ich užití sa už objavili. To však zrejme nestačí k tomu, aby sa takýmto spôsobom nezačala postupná cesta niektorých mladých ľudí k tvrdým drogám…

Podľa odborníkov problém zákazu týchto nových „aromatizovaných“ drog spočíva v tom, že ich pridanie do zoznamu zakázaných látok si vyžaduje zmenu platnej slovenskej legislatívy, čo je zdĺhavý proces. Navyše po upozornení médií na nebezpečenstvo výskytu nových drog často miesto vyhýbania sa im paradoxne rastie počet zvedavcov, čo to chcú vyskúšať. Keď dôjde k ich oficiálnemu zákazu štátom, obchodníci zmenia ich zloženie s ešte nezakázanými prídavkami a celý proces začína odznova.

Ako sa vyjadril známy odborník pre drogové závislosti Ľubomír Okruhlica, obchodníci dokážu prekryť známy pach drogy rôznymi aromatickými prísadami. Skutočné zloženie takéto prípravku odhalí len podrobná expertíza. Zákazníkov priláka aj klamlivá reklama na neškodné výrobky s dráždivými názvami. A keďže aj na Slovensku platí, že najviac láka to, čo sa zakazuje, upozornenie na nekonzumáciu zvláštnych byliniek, práškov či piluliek priam povzbudzuje deti a mladých ľudí k ich užitiu. Taká je realita všedného dňa.

Okrem mefedrónu naši odborníci objavili v darčekových balíčkoch aj nebezpečné syntetické kanabinoidy. Už pred rokom dali návrh zaradiť tieto drogy do zoznamu zakázaných látok, ale zdĺhavý legislatívny proces sa ešte neskončil. Možno by pomohla obyčajná vyhláška Ministerstva zdravotníctva SR. Bratislavský župan Pavol Frešo chce neudržateľnú situáciu v hlavnom meste riešiť kontrolami hygienikov v týchto „bláznivých obchodoch“ a zakázať im predaj týchto produktov. Banskobystrický primátor Peter Gogola nechá preveriť podozrivý obchod na sásovskom sídlisku a bude ho monitorovať mestská polícia.

Upozorňujeme čitateľov Bystricovín, že naším cieľom nie je robiť reklamu novému „bláznivému obchodu“ v Banskej Bystrici, ale upozorniť na to, čo sa skrýva za lákavými názvami „darčekov“ vo forme mámivých byliniek, práškov či piluliek. Budeme radi, ak to pochopia najmä tí, u ktorých zvedavosť a chuť zažiť niečo nové zatláča do úzadia zdravý rozum.

Privítame vaše názory na takýto „legálny“ spôsob šírenia aromatických drog, prípadne osobné skúsenosti s dôsledkami ich užívania.

Zdroj: Bystricoviny.sk (Miro Toman) foto: CRAZY SHOP