V Banskej Bystrici koncom leta otvoria nové rodinné inkluzívne centrum AUTOS, kde nájdu bezpečný chápavý priestor celé rodiny osôb so zdravotným a sociálnym znevýhodnením, obete šikany, ale aj každý, kto chce pomôcť alebo pomoc potrebuje.
Za otvorením stojí miestne občianske združenie Akčné rodiny, ktoré sa však aktívne zapája aj do podpory inklúzie a prevencie šikany na celom Slovensku. V posledných dvoch rokoch vydali preventívny program proti šikane Leove dobrodružstvá a inkluzívny materiál o 20 najčastejších znevýhodneniach na slovenských školách Rozmanitosť v kolektíve.
Hoci prvé aktivity už v centre prebiehajú, členky združenia a niekoľko podporovateľov neustále pracujú na zariadení priestorov a vytvorení prostredia, kde sa môžu deti rozvíjať a dospelí nájdu pochopenie a toleranciu. Mnoho z toho je finančne náročné, ale Akčné rodiny sa nevzdávajú.
Na prvé týždne nájmu im prispelo mesto Banská Bystrica a časť prostriedkov získali prostredníctvom crowdfundingovej kampane a z benefičného metalového koncertu Angelus Party 2025, ktorý sa konal koncom mája v bare Sova v Banskej Bystrici. Za mnohé veci vďačia dobrým ľuďom, ktorí im venovali staršiu chladničku, rastúci stôl a stoličku, vysávač, či prispeli na nákup stoličiek alebo zabezpečili prevoz staršej sedačky.
Aktivity pre deti i dospelých prichádzajúcich do centra robí združenie prevažne zadarmo alebo za symbolickú cenu. Členky si uvedomujú, že rodiny so znevýhodneným členom alebo obete týrania, či šikany, majú zvyčajne problém financovať niečo viac ako bežné výdavky. Samy patrili alebo stále patria medzi ne.
Radi pomoc a podporu poskytnú, ale súčasne ju tiež neodmietnu. Aktuálne by chceli do centra zakúpiť rebrinu, fitlopty, interiérovú hojdačku, senzorické koberčeky a ďalšie pomôcky. K tomuto cieľu im môže dopomôcť online dražba tréningových tenisiek olympionika Mateja Tótha z Majstrovstiev Európy, ktorá končí 14. júla.
Bezbariérové priestory centra AUTOS nájdete na Kapitulskej ulici 21 v Banskej Bystrici na prízemí vpravo.
Po úplnom otvorení bude poskytovať základné sociálne poradenstvo, špeciálnopedagogické intervencie, doučovanie, bezpečný priestor pre osoby so znevýhodnením aj ich rodiny, podporné skupiny, semináre, workshopy a preventívne, inkluzívne a osvetové aktivity. Viac informácií získate na www.akcnerodiny.sk.
Zdroj: Akčné rodiny, Foto: ilustračné