Pozor na letné úrazy, podľa dát NCZI deti vlani najčastejšie skončili v nemocnici so zlomeninou predlaktia

SPRÁVY
0 /

Leto patrí medzi najrizikovejšie obdobia, kedy deti utrpia úraz. Nebezpečenstvá na ne striehnu nielen na kúpaliskách, pri skákaní na trampolíne, či jazde na kolobežke, ale aj napríklad počas prázdnin u starých rodičov. Podľa štatistík Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) sa najviac úrazov stáva v domácom prostredí.

Najkritickejší býva júl

Údaje NCZI potvrdzujú, že urgentné príjmy zažívajú najväčší nápor v lete. Z hľadiska návštevnosti zdravotníckych zariadení a počtu pacientov, ktorým bola uhradená zdravotná starostlivosť v súvislosti s ošetrením na urgentnom príjme, bol v roku 2024 najvyťaženejší júl. V tomto mesiaci bolo nahlásených 81 304 návštev na urgentných príjmoch 1. a 2. typu, pričom zdravotníci ošetrili 73 654 pacientov.

„Vlani bolo hospitalizovaných kvôli úrazu takmer 13 tisíc detí a mladistvých do 24 rokov, z nich bolo 466 dojčiat – detí, ktoré nedovŕšili rok. Najčastejšie išlo o zlomeniny, pády, popáleniny, či otravy. Tradične majú úrazy prevahu u chlapcov,“

uvádza hovorkyňa NCZI Alena Krčová.

Pády a zlomeniny

Najčastejšou príčinou detských úrazov sú pády, ktoré tvorili viac než polovicu všetkých hospitalizácií. V roku 2024 bolo hospitalizovaných 7 117 detí a mladistvých do 24 rokov po páde, z toho 251 dojčiat. Medzi najčastejšie zranenia, ktoré si vyžiadali pobyt v nemocnici, patrila zlomenina predlaktia (1 432 prípadov), vnútrolebkové poranenia (1 263 prípadov) a zlomenina pleca a ramena (1 034 prípadov).

Viac ako tretina pádov sa stala v domácom prostredí. V roku 2024 bolo do ústavnej zdravotnej starostlivosti prijatých 409 detí a mladistvých s popáleninami a poleptaniami, pričom až 75 % týchto hospitalizácií boli deti do 4 rokov. Pre obarenia horúcou vodou alebo inými horúcimi tekutinami bolo evidovaných 101 hospitalizácií.

Zdravotnícka záchranárka PhDr. Ing. Mgr. Alena Dudeková, PhD. zo Záchrannej zdravotnej služby Bratislava potvrdzuje, že záchranári si v lete veľmi neoddýchnu.

„Minulý rok patrili medzi najčastejšie príčiny výjazdov našich posádok k detským pacientom v letnom období popáleniny, úrazy hlavy, ale aj kolapsy či poranenia končatín. Vždy treba mať na pamäti, že najmä v blízkosti vodných plôch nesmieme deti ani na okamih spustiť z dohľadu a už od malička ich učiť základné pravidlá bezpečnosti. Ak chcem, aby dieťa počas bicyklovania nosilo prilbu, mala by som mu ísť príkladom. Deti nás pozorovaním napodobňujú a aj to pomáha pri prevencii úrazov,“

apeluje záchranárka, ktorá ponúka praktické rady, ako sa vyhnúť letným úrazom a ak sa už stanú, ako podať prvú pomoc.

Alena Dudeková

Alena Dudeková

Jazerá, kúpaliská a tobogany

Vodné plochy patria v lete medzi najväčšie lákadlá aj riziká. Podľa dát NCZI bolo vlani hospitalizovaných 13 pacientov do 24 rokov po skoku do vody. Utrpeli najmä zranenia krčnej chrbtice a hlavy. Vodné atrakcie sú pritom neodmysliteľnou súčasťou letnej zábavy, no z pohľadu bezpečnosti patria medzi najrizikovejšie.

Pri jazde na toboganoch je potrebné po náraze do vody okamžite opustiť priestor, aby nedošlo ku kolízii s ďalšou osobou. Z rovnakého dôvodu sa neodporúča deťom spúšťať sa na toboganoch dolu hlavou.

„Deti sa môžu utopiť úplne potichu za niekoľko sekúnd. Stačí chvíľka nepozornosti. Pri kúpaní preto nikdy nespúšťajte deti z očí,“

pripomína záchranárka.

Dieťa sa môže utopiť i v plytkej vode – malom nafukovacom bazéniku, či v záhradnej fontánke. Platí, že ani v domácom bazéne nikdy nesmú byť deti bez dozoru a mali by mať rukávniky alebo plávaciu vestu. V prípade topenia treba dieťa okamžite vybrať z vody a ak nereaguje a nedýcha, okamžite začať s kardiopulmonálnou resuscitáciou (KPR) a kontaktovať tiesňovú linku 155.

Bicyklovanie, korčuľovanie, kolobežky

Počas leta sa záchranári častejšie stretávajú aj s úrazmi po páde z bicykla, či kolobežky alebo pri dopravných nehodách. V roku 2024 bolo NCZI nahlásených 271 hospitalizácií cyklistov vo veku do 24 rokov. Prilby, chrániče, reflexné prvky a vhodná obuv by preto mali byť samozrejmosťou. Najmä úrazy hlavy sú veľmi nebezpečné.

Ak po úraze došlo k strate vedomia, dieťa vracia, ak sa uloží a zaspáva, pociťuje nevoľnosť, bolesti hlavy, závraty, zmenu nálady – je apatické alebo naopak podráždené, je potrebné neodkladne absolvovať lekárske vyšetrenie. Môže ísť o príznaky otrasu mozgu.

Zlomeninu sa nikdy nesnažte vrátiť do pôvodného stavu, mohli by ste ranenému ešte viac ublížiť. Treba ju riadne znehybniť, zafixovať a vyhľadať lekársku pomoc. Prvým a najdôležitejším krokom pri krvácaní je zastaviť ho. Vo väčšine prípadov stačí správne priložený tlakový obväz.

Na ranu môžete pritlačiť ruku alebo aj kus látky. V prípade pochybností volajte 155, kde vám poradia, ako postupovať ďalej. Ak ranu spôsobil cudzí predmet, nikdy ho z nej neodstraňujte, pretože ju upcháva a zabraňuje tak krvácaniu. Pokúste sa okraje rany pritlačiť k sebe a aj s cudzím predmetom obložiť gázou a zafixovať. Následne volajte pomoc.

Prázdniny u starých rodičov

Deti u starých rodičov objavujú pivnice, domáce dielne, či skrinky s liekmi alebo čistiacimi prostriedkami. Podľa dát NCZI skončilo vlani v nemocnici 45 detí vo veku do 4 rokov s poleptanými vnútornými orgánmi a viac ako tisíc následkom otráv (1 071 hospitalizácií vo veku do 24 rokov).

Lieky, alkohol, čistiace a dezinfekčné prostriedky, či záhradné postreky preto treba zamykať a skladovať mimo dosahu detí. Nikdy deťom netreba hovoriť, že lieky sú cukríky, keď ich nechcú užiť. Deťom do 6 rokov záchranári neodporúčajú podávať jedlá z húb.

Pri podozrení na otravu je vhodné kontaktovať Národné toxikologické informačné centrum (NTIC) na telefónnom čísle 02/54 77 41 66 alebo 0911 166 066, kde funguje 24-hodinová konzultačná služba. V prípade ohrozenia zdravia alebo života volať na tiesňovú linku 155.

Zdroj: Erika Krčová NCZI , Foto: ilustračné