Rekonštrukcia Domu kultúry naráža na Valachove súdne žaloby

SPRÁVY
8 /

Dom kultúry v Banskej Bystrici, kedysi významné centrum kultúrneho a spoločenského života, už dlhší čas chátra. Nezainteresovanému pozorovateľovi sa môže zdať nepochopiteľné, prečo sa mesto a Banskobystrický samosprávny kraj, ktoré opakovane deklarovali záujem o jeho obnovu, k rekonštrukcii stále neodhodlali. Odpoveď sa skrýva v právnych krokoch bývalého vlastníka objektu, podnikateľa Petra Valacha, ktorý napadol výsledok dražby na súde.

Dom kultúry nikdy nepatril mestu, Valach ho odkúpil od odborárov

História Domu kultúry siaha do obdobia, kedy bol vnímaný ako dôležitý priestor pre kultúrne vyžitie obyvateľov mesta a regiónu. Hoci nikdy nebol v majetku mesta, vždy plnil nenahraditeľnú spoločenskú funkciu. V roku 2007 ho vtedajší významný podnikateľ Peter Valach kúpil od Odborového zväzu (OZ) KOVO za nezverejnenú cenu.

Dom kultúry a Peter Valach

Dom kultúry a Peter Valach

Valach po kúpe sľuboval obrovskú rekonštrukciu, ale aj vytvorenie podzemného parkoviska pre tisíc áut na Námestí Slobody. Z plánov zišlo a po viac ako roku Dom kultúry, prevádzkovaný pod honosným názvom Europa Culture Centrum, vtedajší majiteľ uzavrel a tak dodnes chátra.

Firmy Petra Valacha sa dostali do zložitej finančnej situácie, keď podľa dostupných informácií nezvládol splácať úvery poskytnuté bankami. Následkom toho mali viaceré jeho podnikateľské subjekty skončiť v konkurznom konaní, pričom banky utrpeli finančné straty z nesplatených pôžičiek. V dôsledku tejto situácie sa aj ikonický Dom kultúry ocitol v dražbe.

Átrium Domu kultúry

Átrium Domu kultúry

Mesto a kraj spojili sily

V snahe oživiť túto kultúrnu pamiatku urobili mesto a kraj pozoruhodný krok. Založili spoločnú firmu Dom kultúry s.r.o., prostredníctvom ktorej sa zapojili do dražby s cieľom odkúpiť ho do vlastníctva oboch samospráv. Táto forma spolupráce je na Slovensku ojedinelá a svedčí o odhodlaní oboch samospráv spoločne pracovať na záchrane objektu napriek zložitej právnej situácii.

Primátor mesta Banská Bystrica Ján Nosko v súvislosti s Domom kultúry uviedol:

„Pre nás je kľúčové, aby Dom kultúry opäť slúžil verejnosti. Preto sme s Banskobystrickým samosprávnym krajom hľadali cesty spolupráce a založenie spoločnej firmy je toho jasným dôkazom. Chceme spoločne nájsť riešenie a vdýchnuť tomuto priestoru nový život.“

Podobne sa k téme vyjadril aj predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Ondrej Lunter:

„Má potenciál stať sa kultúrnym centrom mesta aj širokého okolia. Urobíme všetko pre to, aby toto miesto ďalej nechátralo, ale opäť sa stalo priestorom pre umenie, vedu a spoločenské udalosti a opäť slúžilo verejnosti.“

Zľava Ján Nosko a Ondrej Lunter

Zľava Ján Nosko a Ondrej Lunter

Konanie bývalého vlastníka Domu kultúry brzdí celý proces obnovy

Zdá sa, že Peter Valach sa nikdy nezmieril so stratou Domu kultúry ani so svojim podnikateľským pádom a stratou spoločenského postavenia. Aktuálne práve ním iniciované súdne konanie o neplatnosť dražby predstavuje hlavnú prekážku, ktorá bráni mestu a kraju v realizácii ich zámerov.

Kým súd nerozhodne o jeho podaniach, akékoľvek významné investície a rekonštrukčné práce sú z tohto dôvodu pozastavené. Tento stav tak odďaľuje očakávaný moment, kedy by sa Dom kultúry mohol stať opäť živým centrom kultúry v Banskej Bystrici.

Snaha mesta a kraja o spoločnú obnovu Domu kultúry je evidentná, ale bez právnej istoty by to bolo veľké riziko. Spoločné plány oboch samospráv a ochota investovať do obnovy tohto významného priestoru pre kultúru narážajú na neústupčivosť bývalého vlastníka, ktorého právne kroky momentálne držia budúcnosť Domu kultúry v neistote.

Obyvatelia Banskej Bystrice tak musia naďalej čakať na rozhodnutie súdu, ktoré určí, či sa ich mesto opäť dočká zrekonštruovaného Domu kultúry so spoločnou investíciou dvoch samospráv.

Pohľad na objekt Domu kultúry

Pohľad na objekt Domu kultúry

Autor: (tom), Foto: ilustračné