V Rooseveltke vzniklo špecializované centrum na diagnostiku a liečbu parazitárneho ochorenia pacientov z celého Slovenska

Zdravie
0 /

Vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou F.D. Roosevelta v Banskej Bystrici vzniklo v apríli Centrum echinokokózy, špecializované pracovisko, ktoré bude komplexne riešiť problematiku tohto závažného parazitárneho ochorenia. Centrum vzniklo ako reakcia na neustále stúpajúcu incidenciu echinokokózy spôsobenej pásomnicou líščou na Slovensku.

Prečo práve bystrická Rooseveltka?

FNsP F.D. Roosevelta sa za posledné roky stala prirodzeným centrom pre pacientov s echinokokózou vďaka niekoľkým kľúčovým faktorom:

„Vo FNsP F.D. Roosevelta pokrývame všetky potrebné diagnostické a terapeutické procesy pod jednou strechou. Od serologických a zobrazovacích vyšetrení, intervenčných zákrokov až po resekčnú a  transplantačnú chirurgiu. A v tom je naša nemocnica na Slovensku unikátna,“

uvádza MUDr. Július Janek, PhD., prednosta Kliniky transplantačnej chirurgie SZU. Práve komplexnosť poskytovanej starostlivosti robí z bystrickej nemocnice ideálne miesto pre liečbu tohto ochorenia.

Július Janek

Július Janek

Echinokokóza pečene sa stala, pre neustále stúpajúcu incidenciu na Slovensku, nevyhnutnou súčasťou hepato-pankreato-biliárnej chirurgie. Multidisciplinárny tím zabezpečuje pravidelné a efektívne posúdenie každého pacienta s podozrením alebo potvrdením tohto parazitárneho ochorenia. Pacienti s echinokokózou vyžadujú pracovisko, ktoré ponúka multiodborovú spoluprácu, odborné zastrešenie a skúsenosti s pokročilými terapeutickými technikami, ktoré ponúka FNsP F.D.Roosevelta v Banskej Bystrici.

Komplexný prístup k liečbe

Echinokokóza, najmä jej alveolárna forma, sa správa ako nádorový proces s inváziou do štruktúr pečene a okolitých orgánov. Mortalita u neliečených alebo nedostatočne liečených pacientov dosahuje až 90 % v priebehu 10-15 rokov od stanovenia diagnózy.

„Pribúdajú pokročilé štádia alveolárnej echinokokózy u veľmi mladých ľudí, čo nás núti prinášať nové chirurgické postupy, ktorými by sme im vedeli pomôcť. Rozhodnúť o ideálnom terapeutickom manažmente pacienta s tak rozsiahlym postihnutím je možné len vtedy, ak máte k dispozícii všetky dostupné modality liečby. Za obdobie posledných rokov sme vyšetrili takmer 250 pacientov s podozrením na toto ochorenie. U 130  pacientov bolo ochorenie aj potvrdené,

vysvetľuje MUDr. Martin Sirotňák, vedúci lekár Centra.

Zľava Igor Slobodník a Martin Sirotňák

Zľava Igor Slobodník a Martin Sirotňák

FNsP F.D. Roosevelta ponúka všetky terapeutické metódy, používané pri liečbe echinokokózy:

antiparazitickú liečbu

intervenčné metódy

pokročilú resekčnú chirurgiu

možnosť transplantácie pečene

Klasická operácia

Klasická operácia

Centrum echinokokózy – prirodzené vyústenie dlhoročnej práce

Vznikom Centra echinokokózy nemocnica formalizuje svoju dlhoročnú skúsenosť s diagnostikou a liečbou tohto ochorenia. Úroveň chirurgických výkonov na pečeni v bystrickej nemocnici výrazne prevyšuje štandardy západoeurópskych centier – až 58 % pacientov podstupuje anatomické výkony na pečeni, z toho 40% miniinvazívne. Celkovo 42 % pacientov je operovaných laparoskopicky.

„Zahájený nový program robotickej hepato-pankreato-biliárnej chirurgie zvyšuje percento operácii, ktoré môžeme vykonať miniinvazívne. Chirurgické výkony, ktoré doteraz pre svoju komplexnosť a rozsah postihnutia boli doménou otvoreného prístupu, môžu byť teraz prevedené len cez pár malých otvorov,

dopĺňa MUDr. Igor Slobodník, zástupca prednostu pre HPB chirurgiu.

Vyklenovanie echinokoka z brucha

Vyklenovanie echinokoka z brucha

Multidisciplinárny tím pracujúci v rámci Centra echinokokózy zahŕňa odborníkov z rôznych medicínskych odborností a spolupracuje s Parazitologickým ústavom SAV v Košiciach:

MUDr. Martin Sirotňák (vedúci lekár Centra)
MUDr. Igor Slobodník (resekčná chirurgia)
MUDr. Július Janek, PhD. (transplantačná chirurgia)
MUDr. Michal Žilinčan, MPH (intervenčná rádiológia)
doc. MUDr. Ľubomír Skladaný, PhD. (hepatológia)
MUDr. Diana Vološinová, PhD. (infektológia)
MUDr. Eva Kušíková (anesteziológia a intenzívna medicína)
MVDr. Daniela Antolová, DrSc. (parazitológia)

Som hrdá na tímy zdravotníkov Rooseveltovej nemocnice, pretože spájaním špecializovanej starostlivosti v jednotlivých odbornostiach dokážu poskytovať pacientom komplexnú starostlivosť na vysokej úrovni,“

dodáva riaditeľka nemocnice Ing. Miriam Lapuníková, MBA.

Miriam Lapuníková

Miriam Lapuníková

Čo je echinokokóza a ako sa prenáša?

Echinokokóza je endemické parazitárne ochorenie, ktoré sa prenáša fekálno-orálnou cestou v kontaminovanom prostredí. Pre človeka sú medicínsky významné dva druhy pásomníc:

Echinococcus granulosus (spôsobuje cystickú echinokokózu)

Echinococcus multilocularis (spôsobuje alveolárnu echinokokózu)

Parazit dozrieva v črevnom trakte definitívneho hostiteľa (pes, líška, vlk, mačka, divé mačkovité šelmy), ktorý vylučuje vajíčka prostredníctvom výkalov do svojho okolia. Človek sa nakazí konzumáciou kontaminovanej potravy. Vajíčka sa vyliahnu v ľudskom čreve a larvy prechádzajú do lymfatických ciev alebo portálneho riečiska, odkiaľ sa najčastejšie usadia v pečeni, kde sa vyvíjajú do larválneho štádia. Krvným riečiskom môžu putovať aj do iných orgánov vrátane mozgu, pľúc a kostného tkaniva.

Histologický nález

Histologický nález

Príznaky a postihnuté orgány

Ochorenie je často bezpríznakové a diagnostikované náhodne pri fyzikálnom alebo zobrazovacom vyšetrení. K bežným príznakom patrí brušný diskomfort, strata hmotnosti a nechutenstvo. Pri pokročilom ochorení sa môže vyskytnúť žltačka, bolestivosť, chradnutie, ascites, opuchy dolných končatín a iné.

Cystická echinokokóza môže postihnúť takmer akýkoľvek orgán, pričom v 80% prípadov je lokalizovaná v pečeni a v 20% v pľúcach. Alveolárna echinokokóza sa vyvíja takmer výlučne v pečeni a správaním sa podobá zhubnému nádoru – šíri sa do iných orgánov priamou infiltráciou alebo tvorbou metastáz.

CT - MR Echinokok

CT – MR Echinokok

Liečba a prevencia

Liečba závisí od typu parazita, pričom každý pacient s potvrdenou diagnózou by mal kontinuálne a dlhodobo užívať antiparazitickú liečbu.

Pri cystickej echinokokóze sa manažment liečby stanovuje podľa vzhľadu, veľkosti a lokality cýst – od perkutánnych intervenčných zákrokov cez chirurgické odstránenie až po transplantáciu pečene. Pri alveolárnej echinokokóze je cieľom úplné odstránenie parazitickej lézie, čo sa dosiahne „kuratívnou“ operáciou kombinovanou s dvojročnou liečbou antiparazitikami.

Základom prevencie je dôkladná hygiena rúk, umývanie ovocia a zeleniny pred konzumáciou, vyhýbanie sa kontaktu s výkalmi zvierat a zabezpečenie pravidelného odčervovania domácich miláčikov.

Zdroj: Ružena Maťašeje , Foto: Rooseveltova nemocnica a ilustračné