Občianske združenie Antira bolo založené v roku 2001. Od roku 2016 v spolupráci s mestom Banská Bystrica, Policajným zborom Slovenskej Republiky, Mestskou políciou, orgánmi mesta Banská Bystrica a sociálnymi pracovníkmi na území mesta Banská Bystrica a jej okolí vykonáva aktivity cielene smerujúce k postupnému zmierňovaniu dopadov zlej sociálno-ekonomickej situácie a potláčaniu prejavov non komfortného správania sa členov marginalizovaných rómskych komunít (MRK) a taktiež sociálne znevýhodnených občanov či občanov v krízovej situácii, alebo ľudí na okraji spoločnosti.
Primárnym cieľom našich aktivít je umožniť deťom a mládeži komunity pod dohľadom dospelých členov združenia zmysluplne tráviť voľný čas mimo komunitu, zlepšovať fyzickú kondíciu a zdravie, získavať nové poznatky a zážitky.
Sekundárne si však kladieme iný, podľa nášho názoru dôležitejší cieľ. Chceme deťom narušiť ich čierno-biele vnímanie majoritného prostredia. Umožniť im postupné a prirodzené spoznávanie pre nich zatiaľ cudzieho sveta a naučiť ich vnímať a prijímať jeho pozitívne hodnoty. Je v záujme týchto detí, aby sa naučili správať sa v majoritnom prostredí v súlade s jeho všeobecne prijímanými normami. Prirodzene a bez afektu, ktorý často pramení zo stresu a pocitov menejcennosti a odmietania.
Projekt Reštartujme
Chceme občanom Banskej Bystrice priblížiť projekt Reštartujeme, ktorý odstraňuje neviditeľnú ľudskú bariéru a zrýchľuje integráciu detí s MRK. V projekte sprevádza deti a mládež OZ Antira, ktorá projekt a myšlienku vytvorila a za pomoci Komunitnej nadácie Zdravé mesto a Rotary clubu Banská Bystrica mohla projekt Reštartujeme spustiť a prevádzkovať.
„Sme presvedčení, že najvhodnejším ukazovateľom zmien, ktoré už prebiehajú je možnosť ponúknuť účastníkom aktivít ozajstnú zaangažovanosť iných ľudí, ktorá bez slov mení zaužívaný stereotyp,“
hovorí zakladateľ a štatutár OZ Antira Ivan Bučko.
Je lepšie a perspektívnejšie pre deti z MRK vidieť skutočný svet a spoznávať tak svojimi očami našu spoločnosť jej pravidlá a naplniť ich sny z množstva počutého a nepoznaného. Predsudky, nedôvera a odsudzovanie vznikajú z nevedomosti a nepoznaného a mnohokrát z povrchného vnímania, ktoré medzi ľuďmi rezonujú.
Vytvoriť možnosť a snahu v jedincovi niečo zanechať, ponúknuť a predať, je spôsob ako umožniť mladému človeku urobiť prvý krok k ceste, ktorá je pre ľudskú bytosť prirodzená a tak v ňom zanechať iskru, aby sa aj on zaujímal, spoznával či porozumel niekomu, ktorý nie je až tak iný a neprávom zle vykresľovaný.
Projekt Reštartujeme je jeden z mnohých, kde môžu deti spoznávať možnosti, prirodzené postupy či kroky v riešení prevencii a upozorňovať na nich v bežnom živote a dodržiavanie respektíve nedodržiavanie pravidiel vnímať inak, pravdivo. Projekty, ktoré spúšťame a plánujeme sú ponúkané každému kto sa v nich nájde.
Informácie budeme priebežne aktualizovať na stránke projektu.
Zdroj: Ivan Bučko, Foto: OZ Antira