Slovenská veda, tak ako aj iné odvetvia života a fungovania našej spoločnosti, potrebuje pre svoj rozvoj a napredovanie hľadať a motivovať mladé talenty. Deje sa tak viacerými spôsobmi.
Jedným z nich je Festival vedy a techniky AMAVET (Asociácia pre mládež, vedu a techniku), ktorý sa každoročne organizuje v spolupráci so Slovenskou akadémiou vied. Asociácia AMAVET je pritom jedinou slovenskou organizáciou, ktoré môže oficiálne nominovať nádejných budúcich vedcov z radov stredoškolákov na prestížne medzinárodné súťaže a konferencie.

Mathias Maruška prvý sprava v dolnom rade
Vyvrcholením Festivalu vedy a techniky AMAVET bolo finále v slávnostných priestoroch Jazdiarne na Bratislavskom hrade v dňoch 10. – 12. novembra 2024. Banskú Bystricu tam reprezentoval žiak 9.D Základnej školy na Ďumbierskej ulici Mathias Maruška s vlastným inovatívnym projektom Laserover – Inteligentný navigačný systém pre robotiku a autonómne vozidlá.
Na základe rozhodnutia odbornej poroty získal v neľahkej konkurencii hneď dve ocenenia: Cenu Slovenskej akadémie vied: Mladá nádej slovenskej vedy s postupom na ďalšiu vedeckú konferenciu SAV a Cenu Českého AMAVETu s postupom na vedeckú konferenciu do Pardubíc v ČR.

Mathias Maruška so svojím projektom
Koncom novembra sa v kongresovom centre SAV v Smoleniciach následne konal II. ročník očakávanej konferencie Mladá nádej slovenskej vedy, ktorej sa zúčastnilo celkom 40 vybraných študentov so svojimi projektmi, ktoré mohli prezentovať v prostredí tvorenom vedeckými pracovníkmi akadémie.
Okrem prezentácií a diskusií boli pre mladých vedcov pripravené aj viaceré motivačné a podporné programy, prednášky, či workshopy. Záštitu nad podujatím mal predseda SAV Pavol Šajgalík, ktorý sa so záujmom konferencie aj osobne zúčastnil.
Bystričan Mathias Maruška zaujal so svojím postupovým projektom aj na tejto konferencii. Potvrdil, že mladá nádej slovenskej vedy a techniky určite rastie aj v meste pod Urpínom.

Mathias druhý sprava
„Je to veľmi pozitívna a motivujúca správa pre banskobystrické školstvo. Všetci sme na Mathiasa hrdí a držíme mu palce ďalej. Veda je jednou z oblastí, kde môžeme ako Slovensko konkurovať aj oveľa väčším a ekonomicky silnejším štátom a vytvára veľa príležitostí pre presadenie sa… obzvlášť pre mladé talenty. Musíme tomu určite vytvárať podmienky a podporovať záujem detí o vedu a techniku. Dôležité je vždy aj pochopenie a podpora rodičov,“
uvádza mestský poslanec Marcel Pecník, predseda Komisie vzdelávania mesta Banská Bystrica.
Mathias uspel na AVAMETe aj v roku 2023 s projektom Hypersonický senzor: Nová cesta k bezpečnému pohybu slepých, za čo ho ocenilo aj mesto Banská Bystrica.

Mathias Maruška
Autor: (tom), Foto: AVAMET