Od čoho sú odvodené názvy rieky Hron, Bystrička, Riečanka a ďalších prítokov Hrona? Viete, že prítoky Hrona tvoria aj Škaredý, Biely, Čierny, Zlatý a Farebný potok?
Názvy vôd (hydronymá) predstavujú významný doklad nielen historiskej lexiky našich predkov, ale niekedy môžu pomôcť aj pri odhaľovaní osídľovania, vypovedajú o etnickom zložení a podobne. Najstaršie názvy si dochovávajú najväčšie a z hľadiska orientácie i hospodárskeho významu najdôležitejšie vodné toky. V Banskej Bystrici je to, prirodzene, rieka Hron, ktorá do svojho koryta prijíma množstvo ďalších menších tokov. Najstarší zápis názvu Hron sa dochoval z rokov 166 až 180 ako Granova, roku 1075 v podobe Gron. Vyskytujú sa aj podoby Grana (1157), Gran (1209), staršia maďarská podoba Goron (1209), z ktorej vznikla novšia podoba Garam (1697), latinská Granus (1603), názvy ovplyvnené ľudovou etymológiou – Hrom (1808) a nárečová podoba (najmä na hornom Pohroní) Hrôn. V. Šmilauer vo svojej priekopníckej práci Vodopis starého Slovenska (1932) uvádza niekoľko etymológií tohto názvu – ilýrske, keltské, slovanské i germánske. Vzhľadom k tomu, že prvý zápis je z obdobia pred príchodom Slovanov na toto územie, môžeme uvažovať o germánskej etymológií – názov Hron pochádza zo staronemeckého pomenovania Gran-ahua (gran = smrek, ahua = voda). Motiváciou pomenovania rieky bol teda porast smreka blízko jeho brehov.
Ďalšie prítoky Hrona v lokalite Banskej Bystrice sme vymedzili vtokom Rakytovského poroka po Selčiansky potok. Zaujímavosťou tohto úseku je, že všetky prítoky Hrona sú pravobežné, pretože na ľavom brehu Hrona sa nachádza Urpín. Priamych prítokov Hrona je 11 – ide o potoky: Rakytovský potok, Kremnička, Kalník, Bukovica, Malachovský potok, Udurna, Tajovský potok, Bystrica, Potôčik a Selčiansky potok. Tieto prítoky hodnotíme ako primárne alebo prítoky 1. stupňa. Do nich sa však vlievajú ďalšie vodné toky (sekundárne, terciárne… prítoky), takže celkovo sme zistili 152 potokov (z tohto počtu len samotná Bystrica prijíma 103 ďalších potokov).
V tomto súbore názvov sú najviac zastúpené pomenovania potokov, ktoré boli motivované názvom osady alebo lokality, cez ktorú pretekajú – Rakytovský potok, Kremnička, Malachovský potok, Tajovský potok, Skubínsky potok, Jabrikovský potok, Kordícky potok, Sásovská voda, Starohorský potok, Jelenský potok, Rybovský potok, Harmanec, Selčiansky potok. Naopak, niektoré hydronymá motivovali vznik osadného názvu. Tak je tomu aj pri pomenovaní Banskej Bystrice. Potok, ktorý sa vlieva do Hrona pri Štadlerovom nábreží, sa nazýva Bystrica. Tento názov vznikol zo všeobecného podstatného mena bystrica, čo znamená čistá, rýchlo tečúca vody (aj bystrina). V súčastnosti sa tento potok nazýva aj Bystrička. Zmena názvu súvisí s tzv. onymiskou homonymiou (bližšie Krško: Hydronymia povodia Turca, 2003, s. 21), javom, pri ktorom máme rovnaké pomenovania, ktoré však označujú rôzne objekty rôznych sústav vlastných mien – Bystricou môžeme považovať za potok, osadu, pohostinstvo… Aby sa zamedzilo takémuto javu, objekty rôznych sústav sa pomenujú odlišnými názvami (Bystrica – osada, Bystrička – potok).
Pôvodné pomenovanie potoka Riečka, motivovalo pomenovanie rovnakej osady. Dnešný názov tohto potoka je však Riečanka, pričom sme zaznamenali aj historiské názvy Lúkovo a zložený názov Riečanvoda.
Časť názvov potokov vyjadruje kvalitu vody, farbu, silu, teplotu toku, tvar a hĺbku koryta – napr.: Dobrá voda, Kalník, Mútňanský potok, Farebný potok, Zelená, Biely potok, Čierny potok, Zlatý potok, Tichá, Chladná, Škaredý potok, Hlaboký potok, Malé koryto…
Najviac pomenovaní potokov (najmä v horských častiach povodí) bolo motivovaných názvami častí (terénnymi názvali), cez ktoré tieto potoky pretekajú: Bukovica, Pri Mlyne, Kutiny, Posviacaná, Kopanice, Kamenná, Lajštroch, Na lúčke, Na Dorisku, Dolina, Na pažiť, Tŕstie, Lopušné, Na Dolinku, Studené, Široký bán, Jerganka, Laskomer, Nádejov, Pancierová, Hrabové, Vozná, Čabraď, Krivé, Malá Medvedia, Medvedia, Obermajerová, Malá Zelená, Malá Križná, Košiar, Do Piatej, Prostredná, Cigánska, Krčmárska, Horná Richtárová, Kvasničky, Ramžiná, Malá Turecká, Turecká lúka, Úplaz, Haliar, Hájka, Puterky, atď.
Niekoľko názvov potokov motivovali pomenovania samôt, cez ktoré pretekajú (názvy samôt vznikali podľa osobných mien majiteľov pozemkov): Straková, Muchová, Lauková, Bulíková, Harajchová, Gajdošová, Benkko, Šriancová, Čutková, Cigárovo, Lelekovo, Andrášová, Rosová, Motyčková… (krátené)
Zdroj: Jaromír Krško (Bystrický permon - www.permon.eu)