Vo štvrtok sa v Aule SZU v Radvani uskutočnila milá slávnosť pri príležitosti 30. výročia založenia Gymnázia Mikuláša Kováča, za účasti množstva domácich i zahraničných hostí. Ku gratulantom k jubileu školy sa pridáva aj redakcia Bystricovín.
Medzi hosťami boli J.E. Sun Lijie – veľvyslanec Čínskej ľudovej republiky v SR s atašé veľvyslanectva, Joaquín Támara Espot – radca pre vzdelávanie Veľvyslanectva Španielska v SR, Isabel Iglesias Blanco – hlavná koordinátorka Cervantesovho inštitútu v Bratislave, Ing. Ľuboslav Štora – slovenský riaditeľ a prof. Han Zhigang – čínsky riaditeľ Konfuciovho inštitútu STU v Bratislave s ďalšími predstaviteľmi tejto inštitúcie, doc. Wang Yepi – asistent dekana Fakulty pre medzinárodné vzdelávanie Tianjinskej univerzity, JUDr. PhDr. Soňa Hanzlovičová z Ministerstva vnútra SR, Ing. Marek Brezničan – riaditeľ Regionálneho úradu školskej správy v Banskej Bystrici so svojimi spolupracovníčkami, doc. Mgr. Vladimír Biloveský – Katedra anglistiky a amerikanistiky FF UMB, zástupcovia mesta Banská Bystrica a ďalších inštitúcií, vrátane predstaviteľov bilingválnych gymnázií v SR a gymnázií v Banskej Bystrici.

J.E. Sun Lijie prvý sprava
Riaditeľka Gymnázia Mikuláša Kováča v Banskej Bystrici PaedDr. Alena Paulová vo svojom prejave uviedla:
„Tridsať rokov v živote školy sa už dá považovať za nespochybniteľný míľnik preukazujúci jej opodstatnenosť, konzistentnosť a udržateľnosť v dynamicky sa meniacom domácom aj zahraničnom kontexte. A Gymnáziu Mikuláša Kováča sa podarilo etablovať nielen v v slovenskom či európskom, ale dokonca v celosvetovom priestore. Už 20 rokov úspešne vzdeláva absolventov bilingválneho slovensko – španielskeho štúdia a 7 rokov uskutočňuje ojedinelý a mimoriadne originálny projekt experimentálneho overovania bilingválneho slovensko – čínskeho študijného odboru, v rámci ktorého už viac ako 75 absolventov na prestížnych vysokých školách v Pekingu, Šanghaji a v Tianjine, v Dánsku, Nemecku, Holandsku, vo Fínsku, Francúzsku, Spojených štátoch amerických, v Českej a Slovenskej republike dokazuje, že tento navonok odvážne vyzerajúci projekt má uchopiteľnú podstatu.“

Alena Paulová prvá sprava
Podľa pani riaditeľky Paulovej bilingválny systém vzdelávania umožňuje mladým ľuďom už počas štúdia kontakt nielen so španielskym a čínskym jazykom, ale zároveň im umožňuje spoznávať špecifické reálie, kultúru, kolorit európskeho a ázijského sveta , vdýchnuť do seba špecifickú atmosféru navonok tak rozdielnych krajín, zvnútorniť si ju a reflektovať časť z nej v našom slovenskom povedomí.
Európsky parlament udelil Gymnáziu Mikuláša Kováča ako jedinej škole na Slovensku čestný titul Ambasádorská škola Európskeho parlamentu. Nič z toho by však nebolo možné bez mimoriadne aktívnej podpory veľvyslanectiev Španielskeho kráľovstva a Čínskej ľudovej republiky.

Slávnosť pri príležitosti 30. výročia vzniku školy
„Milí priatelia, radi by sme poďakovali všetkým inštitúciám a partnerom, ktorí za 30 rokov existencie školy prispievali k úsiliu formovať ju ako ekonomicky silný, konkurencieschopný, proeurópsky ba celosvetovo orientovaný fenomén, otvorený myšlienkam národnej identity v medzinárodnom kontexte,“
dodala riaditeľka Paulová, ktorá stojí v čele školy od jej vzniku celých 30 rokov.

Gymnázium M. Kováča
V mene mesta sa viceprimátor Jakub Gajdošík poďakoval všetkým, ktorí za tých tridsať rokov svojou prácou prispeli k úspechom tejto školy:
„Bilingválne gymnázium ponúka štúdium v španielčine, a čo je výnimočné, od roku 2016 aj v čínštine. Študovať strednú školu v čínštine? Áno, dá sa to. U nás v Banskej Bystrici, konkrétne na Fončorde. To všetko sa darí Gymnáziu M. Kováča aj vďaka mimoriadne rozvinutým zahraničným partnerstvám, o ktorých svedčí spolupráca s uznávanými univerzitami v Španielsku a v Číne. Do ďalších rokov želám škole všetko to, čo už vlastne má. Výborných učiteľov, šikovných študentov a aby aj naďalej robila nášmu mestu takú skvelú reklamu.“

Jakub Gajdošík
Štúdium v španielskom jazyku na Gymnáziu M. Kováča sa končí maturitnou skúškou na úrovni C1 Spoločného európskeho referenčného rámca. Štúdium v čínskom jazyku sa končí maturitnou skúškou a aj medzinárodne uznávanou certifikovanou skúškou HSK úroveň 5. Garantom maturitných skúšok sú Ministerstvo školstva Španielskeho kráľovstva a Ministerstvo školstva Čínskej ľudovej republiky.
Hlavným zameraním školy je teda výučba španielskeho a čínskeho jazyka a ich využitie vo výučbe prírodovedných predmetov. Angličtina je druhým cudzím jazykom pre všetkých študentov a pre študentov slovensko – čínskej sekcie aj dorozumievacím jazykom s čínskymi lektormi, preto v tomto prípade môžeme hovoriť o „trilingválnom“ jazykovom vzdelávaní.
Najbližšie prinesieme rozhovor s úspešným absolventom Gymnázia M. Kováča v Banskej Bystrici Renátom Lehotským, ktorý odchádza študovať do Číny na Tianjinskú univerzitu

Zľava: Kamila Strapková, Alena Paulová, Iveta Paračková, Sun Lijie a Renát Lehotský
Autor: (tom), Foto: Daniel Poláčik, FB a redakčné