Minulý víkend Ministerstvo životného prostredia SR v spolupráci so Štátnou ochranou prírody SR a Slovenskou agentúrou životného prostredia spustilo nový informačný portál pre všetkých turistov v oblastiach chránených území tzv. TURISTICKÝ SEMAFOR. Cieľom je zaznamenať preťažené turistické destinácie, odľahčiť ich a ponúknuť turistom inú alternatívu zaujímavej lokality.
Mapa Turistického semafora zahŕňa tri farby. Zelená signalizuje, že na území je minimálny počet návštevníkov. Oranžovou farbou je znázornený väčší počet turistov v lokalite a v prípade vysokej návštevnosti bude daná lokalita svietiť červenou farbou na na webe turistickýsemafor.sk.
Počas týždňa sa viacerí chatári a turisti mohli presvedčiť na vlastnej koži, ako táto novinka funguje. Na sociálnych sieťach sme zachytili niekoľko reakcií, o ktoré sa s vami podelíme.
Zbojnícka chata
„Ahojte turisti. Chceli by sme s Vami len zazdieľať najnovší slovenský systém – Turistický semafor, ktorý pre našu dolinu už pár dní hlási červenú. Mali sme telefonát s Ministerstvom životného prostredia a Štátnou ochranou prírody, ktorí nám oznámili, že je chyba v systéme.
Takže by sme Vám chceli podať aktuálne informácie od nás. Ľudí je málo, bojujeme s dobou, ktorú máme, aby tu naša chata mohla pre Vás stále byť. Ako všetci, aj naša chata má veľké problémy kvôli pandémii, prichádzame o zahraničných turistov a ešte k tomu nám životné prostredie v dobe, keď je v doline 15 ľudí, pridáva a zaraďuje našu dolinu medzi červené oblasti “plné ľudí”.
Z toho usudzujeme že informácie v novom semafore, ktorí nám má pomáhať, nie sú adekvátne a pravdivé. Prosím zazdieľajte tento príspevok. Budeme vďační ak sa táto informácia rozšíri čo najrýchlejšie medzi najviac ľudí. Veľmi ďakujeme! Sme tu stále pre Vás, Vaša Zbojnička.“

Zbojnícka chata
Chatár Miki Knižka k tomu dodal:
„Druhá vec, ktorej úplne nerozumiem, je, na základe čoho sú vyhodnocované jednotlivé lokality. Pokiaľ viem, v žiadnej doline nie sú počítadlá ani kamery a je veľmi ťažké vyhodnocovať, koľko ľudí sa na danom mieste pohybuje. Keď sa niekto postaví na Hrebienok, kde prechádza veľa ľudí, ale následne sa roztrúsia niekoľkými smermi, je zavádzajúce na základe toho predpovedať vývoj v dolinách. Bola by to dobrá vec, ak by to bolo.“

Miki Knižka
Turista Juraj Blanár
„Táto vláda namiesto pomoci skomplikuje všetko, čo sa len dá. Touto vetou sa očividne riadia vládne rezorty a rozhodli sa komplikovať život všetkým, ktorí sa rozhodli stráviť dovolenku na horách, posilňujúc svoju imunitu. A o ňu by nám predsa všetkým malo ísť. Alebo tejto vláde ide o niečo iné?
Zaviedli novinku, ktorá mala za úlohu zobrazovanie vyťaženosti rôznych turistických trás podľa farebného panáčika – červený, oranžový a zelený. Červený a oranžový odporúča zmenu trasy a zelený naznačuje málo turistov. Ale prezentované dáta nezodpovedajú realite a červený svieti tam, kde by mal byť zelený panáčik.
Komplikuje to život chatárom, pretože nepresná aplikácia odrádza možných turistov a návštevníkov. Nikto sa nechce tlačiť medzi ľuďmi a verí dostupným dátam, tak jednoducho zmení trasu na viac voľnú, tam kde je zelený panáčik. V aplikácií evidujú na niektorých miestach červeného panáčika, i keď tam majú maximálne 15 ľudí. O objektivite či realite sa teda nedá vôbec hovoriť.
Chatári sa právom rozčuľujú a vnímajú tento krok po tom všetkom, čo počas pandémie museli absolvovať, citujem ich „ako nôž do chrbta zo strany štátu“. Samozrejme zavedenie „novinky“ s nimi neprerokovali, ale miesto toho ich likvidujú. No povedzte, na čo je toto dobré?“

Juraj Blanár
Podnikateľ v cestovnom ruchu Ľudo Kaník
„Niekoľko dni po sebe som si pozeral tzv. Turistický semafor. Špeciálne okolie Štiavnice. Musím povedať, že buď je to kanadský žart, alebo by bolo treba zmeniť názov tohto produktu na anti turistický semafor. Oranžová farba, ktorou autori označili celé okolie Štiavnice, je ďaleko od reality a zdravého rozumu. Oranžová by mala znamenať, že množstvo turistov je tam už takmer neúnosné. To znamená choďte radšej inde.
To však vôbec v skutočnosti tak nie je. Na chodníkoch aj celé minúty nestretnete nikoho. Tak prečo oranžová? Lebo na Červenej studni je zaparkovaných 20 áut?
Pre autorov a správcov tohto čohosi je zrejme turista škodná, čo je veľmi škodlivý postoj. Ak je asi podľa nich na 1 ha plochy viac ako 1-2 ľudia, už je to nebezpečne preplnené. Nedomyslené, kontraproduktívne, zmätočne. V súčasnosti žiaľ veľmi obvyklé. Takto sa udržateľný cestovný ruch nerobí, ale ničí.“

Banská Štiavnica – Červená studňa
Turista Eduard Chmelár
„Turistický semafor, ktorý vypracovalo ministerstvo životného prostredia pod vedením štátneho tajomníka Juraja Smatanu, je jeden z najabsurdnejších nápadov, aké sa zrodili v oblasti cestovného ruchu. Spôsobuje chaos, hnev majiteľov turistických zariadení a predovšetkým, nezodpovedá realite.
Smatanova neustála snaha o sociálne inžinierstvo naráža na rozmanitosť a premenlivosť praktického života, ktorú nemožno spútať do grafov a vzorcov. Jednoducho takto svet nefunguje. Tento hlúpy prístup ľudí z hôr skôr vyháňa, nehovoriac o tom, že poškodzuje chatárov. Ako hovorí klasik, takto sa to nerobí, do psej matere.
Neznáme zákutia Slovenska treba skôr propagovať ako vyrábať zmätok s hustotou turistov. Aj keď ja si svoje miestečka, kde niet živej duše, nájdem aj sám, hoci aj v inak frekventovanom Slovenskom raji. Pravdupovediac chcel by som, aby to tak aj zostalo. Nuž ale táto vláda zbabre úplne všetko, dokonca aj turistický ruch, takže prosím – ak nevie ľudí motivovať, nech ich aspoň nechá na pokoji!“
Aké máte skúsenosti s turistickým semaforom na internete vy, naši čitatelia? Napíšte nám.

Slovenský raj
Autor: (tom), Foto: FB a ilustračné