Ako sa vyhnúť peľovej alergii?

SPRÁVY
0 /

Negatívny trend nárastu alergických ochorení, najmä peľových alergií, sa stali podnetom pre lekárov, botanikov i aerobiológov aj na Slovensku iniciovať obnovenie a vybudovanie funkčnej siete monitorovacích staníc peľovej informačnej služby (PIS). Dostupné a kvalitné peľové spravodajstvo prináša alergikom možnosť lepšie manažovať ich ochorenie.

Peľovým monitoringom sa sleduje obsah organických častíc v ovzduší, najmä alergénneho peľu za pomoci volumetrických peľových lapačov. V Európe sa peľový monitoring zabezpečuje prostredníctvom navzájom prepojených národných sietí staníc PIS. Na Slovensku ho od roku 2006 zabezpečuje sieť monitorovacích staníc pod gestorstvom verejného zdravotníctva. V roku 2009 na Slovensku pracovalo sedem staníc PIS, z toho šesť v sieti regionálnych úradov verejného zdravotníctva (RÚVZ) – v Banskej Bystrici, Bratislave, Nitre, Trnave, Žiline a Košiciach. Koordináciu činnosti PIS v SR v zmysle Zákona č.355/2007 O ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov zabezpečuje akreditované laboratórium oddelenia Biológie životného prostredia odboru lekárskej mikrobiológie pri RÚVZ so sídlom v Banskej Bystrici.

„Cieľom PIS je poskytnutím presných a včasných informácií o obsahu organických častíc – najmä peľu v ovzduší, umožniť záujmovým skupinám – alergológom i alergikom, včas začať s vhodnými preventívnymi opatreniami. Ako najoptimálnejšia oblasť využitia výsledkov PIS v lekárstve sa dnes ponúka prevencia a terapia peľových alergií. Na presné načasovanie začiatku podávania antialergík je pre lekára potrebné čo najpresnejšie poznať jednak spúšťací alergén a obdobie jeho výskytu v ovzduší, ktoré sa potom väčšinou kryje s obdobím sezónnych ťažkostí pacienta. Presným určením najvhodnejšieho termínu začiatku liečby a tiež jej ukončenia po sezóne, je okrem minimalizácie až dočasnej eliminácie zdravotných problémov alergika možné ušetriť aj značné finančné prostriedky najmä vďaka cielenej diagnostike i správne načasovanej liečbe,“ konštatuje ku téme RNDr. Janka Lafférsová, vedúca oddelenia biológie životného prostredia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici.

Dostupnosť aktuálnych hlásení o peľovej situácii a čo najrozsiahlejšia medializácia peľových správ je podľa nej dôležitá predovšetkým pre alergikov a lekárov. Z toho dôvodu sa vlani v spolupráci s UCB inštitútom pre alergiu podieľali na príprave a priamej realizácii projektu Alergia, ktorý priniesol celosvetovo jedinečný spôsob medializácie peľového spravodajstva a nadštandartných služieb laickej i odbornej verejnosti. Na www.alergia.sk je prehľadné peľové spravodajstvo rozdelené podľa skupín alergénov, jednotlivých alergénov a podľa regiónov. Pre verejnosť a pacientov je možnosť dostávať upozornenia na výskyt vybraných druhov alergénov e-mailom, sledovať peľové spravodajstvo spojené s najrozsiahlejšou alergologickou poradňou a viesť si online peľový denník s možnosťou porovnania príznakov s aktuálnym výskytom alergénov. Pre odbornú verejnosť – najmä lekárov sú tieto možnosti rozšírené o voľbu sledovania grafického znázornenia aktuálneho vývoja peľovej situácie (výber graf/tabuľka), resp. na porovnanie možnosť výberu časového obdobia aj z databázy uplynulých rokov, zasielanie upozornenia na výskyt vybraných druhov alergénov e-mailom i formou SMS a aerobiologická poradňa. Projekt Alergia je veľkým prínosom aj z pohľadu verejného zdravotníctva, nakoľko umožňuje nadštandardnú dostupnosť peľového spravodajstva pre laickú a odbornú verejnosť.

Stránka alergia.sk nie je novou stránkou. Nové je peľové spravodajstvo, jeho podoba a program, v ktorom je prezentované. „Význam spočíva v lepšom prístupe údajov peľového spravodajstva pre verejnosť aj pre odborníkov. Pri práci na ambulancii využívam peľové spravodajstvo denne. Je veľmi dobrou pomôckou pri vzdelávaní pacienta, ktorý vidí priebeh peľovej sezóny, výskyt jednotlivých druhov peľu v prostredí a môže porovnať svoje príznaky s prítomnosťou peľových alergénov v danom čase,“ hovorí klinik, imunológ a alergológ MUDr. Luděk Hochmuth z Nemocnice F.D. Roosevelta v Banskej Bystrici. Dodáva, že tento interaktívny program umožňuje pacientovi vybrať si údaje podľa regiónu, podľa druhu peľu, ako aj značiť prítomnosť príznakov do denníka a v grafickej forme ich porovnať s aktuálnou peľovou situáciou. Program mu umožňuje konzultovať s lekárom cez internet. Pre lekára je možná konzultácia so špecialistom v odbore aerobiológie. Na stránke sa ďalej nachádza rad informácií o alergických ochoreniach, o alergénoch, o liečbe alergií a mnohé ďalšie.

www.alergia.sk
Tento portál prichádza s celosvetovou novinkou v poskytovaní uceleného peľového spravodajstva. Svojím užívateľom prináša zrozumiteľné regionálne peľové spravodajstvo a predpoveď vývoja peľovej situácie na Slovensku. Registrovaní pacienti si zároveň môžu vybrať päť alergénov, na ktorých prvý výskyt budú upozornení formou mailu. Získajú tak presný prehľad o vývoji peľovej situácie v ich regióne a zároveň budú mať možnosť informovať sa o koncentrácii peľov v inom regióne Slovenska, napríklad pre prípad dovolenky či cestovania.

Portál zároveň vytvára kvalitatívne novú platformu na aktívnu spoluprácu medzi pacientom a odborníkom. Novým unikátnym nástrojom v tomto smere je napríklad on-line denník. Alergik si doň zapisuje miesta pociťovania príznakov alergickej reakcie, ako aj ich intenzitu. Záznam z denníka, si môže vytlačiť a predložiť ho pri návšteve odborníka. Spolu so záznamom peľovej situácie v danom období bude táto informácia pre alergológa pomôckou na lepšiu identifikáciu alergénov, ktoré pacientovi spôsobujú ťažkosti.

Pre pacientov, ktorí majú otázky v súvislosti so svojim ochorením, je na stránke k dispozícii aj on-line poradňa, kde si môžu vyhľadať odborníka priamo zo svojho regiónu a položiť mu otázku. Odpoveď následne dostanú priamo do svojej mailovej schránky. V prípade potreby je možné dohodnúť sa s lekárom na osobnej konzultácii či na vyšetrení. Portál poskytuje aj informácie o ordinačných hodinách registrovaných lekárov.

Okrem peľového spravodajstva, on-line denníka a poradne pacienti na portáli www.alergia.sk nájdu všeobecné informácie o ochorení a jeho liečbe vrátane informačných brožúr, ktoré si môžu stiahnuť. Všetky služby portálu sú bezplatné.

Medzinárodný UCB inštitút pre alergiu (IOA)
Je nezisková inštitúcia založená v roku 1987 firmou UCB za účelom zvýšenia laického povedomia o alergii a uľahčenia komunikácie lekárov s pacientmi. Cieľom inštitútu je napomáhať výmene informácií o alergii, jej výskyte, diagnostike a liečbe a napomáhať výskumnej činnosti v oblasti alergickej reakcie. Inštitút reprezentuje v celej Európe viac ako 20 národných sekcií (+ JAR).

Zdroj: Bystricoviny.sk