Poslanci Národnej rady SR Milan Mazurek, Ondrej Ďurica, Miroslav Suja, Eduard Kočiš, Miroslav Urban a europoslanec Milan Uhrík sa rozhodli vystúpiť z Kotlebovej Ľudovej strany Naše Slovensko (ĽSNS), ktorá má sídlo v Banskej Bystrici. V čase, keď preferencie tejto strany sa pohybujú na úrovni 8 percent je to pomerne prekvapujúca informácia.
Rozkol v strane
Títo opoziční politici odchádzajú z ĽSNS po zmene stanov, ktorá posilnila pozíciu predsedu Mariana Kotlebu. Nikto z nich však podľa Uhríka z politiky neodchádza.
„Po prijatí nových stanov členovia strany už definitívne stratili možnosť akokoľvek zasahovať a podieľať sa na rozhodovaní o podstatných otázkach ohľadne fungovania a smerovania našej strany,“
skonštatoval vo vyhlásení Milan Uhrík.

Milan Uhrík
Podľa neho rozhodnutie predsedu strany Mariana Kotlebu prevziať na seba všetku moc podporila aj vybraná časť členskej základne, ktorá to bez ich vedomia odhlasovala.
„Toto rozhodnutie zmeniť pôvodne ľudovú stranu na stranu jediného muža musím rešpektovať, avšak ako zástanca tímovej spolupráce sa s tým jednoducho nedokážem stotožniť,“
dodal Uhrík, ku ktorému sa pridala pätica poslancov NR SR, ktorá nechce byť súčasťou tzv. nového systému fungovania strany. Predsedovi Kotlebovi poďakovali za spoluprácu a príležitosť byť vo vrcholovej politike.

Milan Mazurek
„Naša spoločná cesta sa však končí, pretože naše názory na fungovanie a smerovanie strany do budúcna sa už príliš rozchádzajú. A namiesto vyvolávania nejakých vnútorných rozporov či konfliktov považujem za korektnejšie a slušnejšie vydať sa radšej vlastnou cestou,“
uviedol k svojmu odchodu zo strany europoslanec Uhrík.
Ondrej Ďurica potvrdil, že odídenci zo strany končia aj v poslaneckom klube ĽSNS. Ten mal po minuloročných voľbách pôvodne 17 členov, po odchode trojice Taraba a bratia Kuffovci zostal na 14 poslancoch a po aktuálnom odchode ďalších piatich poslancov sa zúži na deväťčlenný klub.
V zmysle rokovacieho poriadku musí mať poslanecký klub minimálne osem členov, inak zanikne. Poslanci po svojom odchode z ĽSNS nateraz nechcú komentovať svoju ďalšiu politickú budúcnosť.

Sídlo ĽSNS v Banskej Bystrici
Predseda s podpredsedom reagujú
Predseda ĽSNS Marian Kotleba reagoval na odchod poslancov zo strany slovami, že niektorí z nich nechcú rešpektovať zmeny stanov, ktoré schválili legitímni delegáti snemu:
„Viete, stanovy sú rovnako záväzné pre predsedu ako aj pre všetkých ostatných členov a aj v každých stanovách sa nájdu veci, s ktorými nesúhlasia úplne všetci, ale keď jednoducho to snem schváli, tak sa tomu musia všetci podriadiť.“
Marian Kotleba nevie, či odídenci od neho chcú založiť novú stranu, no vie si v budúcnosti predstaviť spoluprácu s Mazurekom aj Uhríkom. Nevie si však predstaviť spoluprácu s tými, ktorí sa zachovali nefér. Podľa neho tieto „hry“ rozohral poslanec Eduard Kočiš.

Eduard Kočiš
Podpredseda ĽSNS Martin Beluský, ktorý je v súčasnosti aj dočasne povereným hovorcom strany, k tomu povedal:
„V tých stanovách, sú všetky veci, ktoré sa menili v roku 2019. To znamená, že to sú veci, za ktoré oni sami hlasovali, čo sa týka kompetencií predsedu a predsedníctva. Jediné, čo sa menilo teraz, je počet členov delegátov snemu a počet členov predsedníctva. To sú jediné dve zásadné zmeny. Takže to, čo oni rozprávajú, že im vadí nejaké upevňovanie si pozície predsedu, to je pre mňa čistá schizofrénia.“
Ďalej pokračoval:
„My sme sa dostali do parlamentu v čase, kedy Milan Uhrík a MIlan Mazurek boli úplne neznámi ľudia na našej kandidátke. Marian Kotleba sa stal županom bez toho, aby oni vôbec existovali v rámci strany, takže nemám vôbec obavu o to, že naša strana nebude fungovať ďalej. Oni vstúpili do strany v roku 2015, päť rokov sme fungovali bez nich a budeme bez nich fungovať aj naďalej. Nevidím v tom žiadny problém.“
Aký to bude mať skutočný dopad na fungovanie strany, sa ukáže až po určitom čase. V každom prípade došlo k vnútornému oslabeniu ĽSNS.

Martin Beluský
Autor: (tom), Foto: ilustračné