Vládne uznesenie hovorí o celoplošnom skríningu obyvateľov od 18. januára 2021

SPRÁVY
20 /

Po týždni rokovaní vláda v nedeľu večer konečne prijala rozhodnutie, ako sa bude testovať najbližšie týždne. To, čo bude de facto celoplošné testovanie od pondelka 18. januára 2021 rozložené do niekoľkých týždňov, nazval predseda vlády „celoslovenský skríning“, ktorý bude spojený s predĺžením obmedzenia pohybu.

Celoplošný skríning obyvateľov antigénovým testovaním

Premiér Igor Matovič uviedol sedem dôvodov celoplošného testovania formou skríningu:

  1. Zníži sa výrazne počet úmrtí a nápor na nemocnice;
  2. Minimalizuje sa počet chorých skôr ako sa agresívna britská mutácia stane dominantnou
  3. Urýchli sa návrat detí do škôl – ak prebehne testovanie, deti by sa mali do škôl vrátiť o dva týždeň skôr;
  4. Minimalizujú sa ekonomické straty ľudí, podnikateľov a štátu;
  5. Získame celoplošným skríningom neskreslený prehľad o reálnej situácii v okresoch;
  6. Vykoná sa nárazové testovanie zamestnancov firiem a iných mobilných ľudí;
  7. Pomôže sa okresom rýchlejšie prejsť na okresné pravidlá podľa covid automatu.

Uznesenie vlády SR zo 17. januára 2021

Opäť to bude forma (ne)dobrovoľného celoplošného testovania, ktorá premiéra Matoviča doslova fascinuje, aj keď odborníci majú iný názor. Na cestu do práce či na vychádzku do prírody bude opäť potrebný negatívny test. Skríning by mal byť základom pre ďalšie cielené testovanie v jednotlivých okresoch.

Uznesenie vlády podporili traja koaliční partneri OĽaNO, SME rodina a SaS, strana Za ľudí bola proti. Skríning by mal podľa Matoviča výrazne znížiť počet úmrtí a nápor na nemocnice. Urýchliť by sa mal aj návrat detí do škôl. Podľa neho 85 percent novoinfikovaných má novú tzv. britskú mutáciu, ktorá je infekčnejšia ako pôvodný koronavírus.

„Situácia je veľmi kritická, ale dobrá správa je, že vďaka trpezlivosti ľudí postupne začínajú klesať čísla a začíname rozmýšľam nad tým, čo a kedy budeme môcť otvárať. V podstate sme tesne za vrcholom. Ak sa pozrieme na iné krajiny, čakalo by nás ešte niekoľko týždňov obmedzovania,“

povedal minister zdravotníctva Marek Krajčí.

„Som rád, že vláda po mnohých hodinách rokovania, ide o turbulentnú otázku, kontinuálnym skríningom poprosíme občanov Slovenska, aby sa pretestovali. Testovanie však nebude povinné. Pretestovanie začne už zajtra 18. januára a bude trvať do 26. januára. Občania môžu využiť rôzne možnosti, kde sa nechajú otestovať. Vláda otvorila 250 mobilných odberných miest, kde sa môžu dať otestovať antigénovými testami, na vyše 100 miestach sa môžu dať otestovať PCR testami a testujú aj podniky,“

dodal Krajčí. 

Negatívne testy

Vláda predĺžila zákaz vychádzania až do 7. februára. Od 27. januára bude potrebné sa preukázať negatívnym PCR alebo antigénovým testom pri vstupe do zamestnania. Pre občanov od 15 do 65 rokov bude potrebné potvrdenie aj pri vychádzke do prírody. Testy, ktoré sa budú kontrolovať od 7. februára nesmú byť staršie ako sedem dní

Výnimky sa budú týkať občanov, ktorí môžu zostať doma, byť v karanténe a robiť len tie základné pre život nevyhnutné činnosti. V horších okresoch sa celoplošný skríning zopakuje

V piatok 29. januára minister zdravotníctva oznámi, ako dopadlo celoslovenské testovanie. Vtedy Slovensko rozdelia na 37 horších a 36 lepších okresov. V horších okresoch sa celoplošný skríning opäť zopakuje a občania budú potrebovať negatívne testy. Tie nesmú byť staršie ako sedem dní. Pre lepšie okresy sa režim vráti do stavu ako je teraz. Čiže ľudia sa nebudú sa musieť preukazovať negatívnym testom.

„Ak bude celoplošný skríning úspešný, možno už 29. januára budem môcť avizovať, že od 1. februára bude možné uvoľnenie podľa covid automatu,“

pokračoval Krajčí pripustiac, že by sa mohli otvoriť aj školy – prvý stupeň ZŠ, koncové ročníky základných a stredných škôl.

„Ľudia budú mať deväť dní a môžu si vybrať, kde sa nechajú otestovať,“

upresnil minister práce Milan Krajniak.

Povedal tiež, že pri jesennom celoslovenskom testovaní nemali pripravený scenár, čo bude nasledovať po testovaní. Teraz je týmto scenárom covid automat.

Výnimku z testovania budú mať ľudia, ktorí prekonali ochorenie COVID-19 a budú mať potvrdenie nie staršie ako 90 dní. Testovať sa nebudú musieť ani ľudia, ktorí absolvovali dve dávky očkovania a po poslednej dávke počkali ešte 14 dní na celkovú imunitu. Rovnakú výnimku majú mať ťažko zdravotne postihnutí.

Odberové miesta budú podľa ministra práce za každý vykonaný test dostávať päť eur. Ak sa dorieši technický problém z hľadiska štátnej pomoci, tak Krajniak garantuje, že zamestnávateľ dostane zadarmo testy do svojej firmy a preplatené náklady na jeden test vo výške 3 až 3,50 eura.

„Vidím svetlo na konci tunela, keď budeme postupovať takýmto spôsobom, tak na Veľkú noc budeme môcť stráviť svoj čas s blízkymi tak, ako sme to už rok nezažili,“

dodal minister práce.

Stanovisko strany HLAS – sociálna demokracia

Podľa najsilnejšej opozičnej strany HLAS-SD sa vládna koalícia stala spolupáchateľom premiéra Matoviča pri napĺňaní jeho obsesie z celoplošného testovania. Vláda rozhodla na nedeľňajšom mimoriadnom rokovaní o spojení zákazu vychádzania s plošným celoslovenským skríningom. Obyvatelia majú využiť možnosti, ktoré majú na pretestovanie.

Hlas však upozorňuje na to, že od 27. januára bude negatívny test podmienkou na cestu do práce alebo pobyt v prírode, čím sa testovanie stalo podľa strany de facto opäť povinným.

„Jediným rozdielom od novembrového ‚vylodenia v Normandii‘ je rozšírenie počtu testovacích dní z dvoch na deväť dní, no s výrazne nižšími možnosťami nechať sa otestovať. Hlas-sociálna demokracia preto žiada vládu, aby bolo toto testovanie dobrovoľné a aby namiesto celoplošného skríningu pomohla s testovaním samosprávam v najzasiahnu­tejších oblastiach,“

upozornila hovorkyňa strany Patrícia Medveď Macíková. Tak to urobili mestá Banská Bystrica, Nitra, Košice a predtým aj Trenčín. Smutné na tom je, že tí ľudia, ktorí využili možnosť otestovať sa minulý víkend 16. a 17. januára, tak budú musieť urobiť aj pred 27. januárom, pretože podľa komplikovaného vládneho uznesenia prijatého v nedeľu večer platné budú negetívne testy vykonané až po 18. januári. Na to nestačí zdravý sedliacky rozum, jednoducho na Slovensku je to tak…

Zdroj: TASR a (tom) , Foto: ilustračné