Kotleba dostal 4 roky a 4 mesiace za kontroverzné šeky s neonacistickou symbolikou

SPRÁVY
18 /

Poslanca NR SR Mariana Kotlebu z Banskej Bystrice  po rokoch dobehla jeho extrémistická minulosť. Samosudkyňa Ružena Sabová rozhodla o jeho vine v prípade odovzdávania šekov s neonacistickými číslami.

Trest pre Kotlebu

Predseda ĽSNS bol v pondelok neprávoplatne odsúdený na trest odňatia slobody v trvaní štyri roky a štyri mesiace. Mal by byť zaradený do ústavu na výkon trestu s minimálnym stupňom stráženia. Do väzenia však ešte nepôjde. Proti rozhodnutiu Špecializovaného trestného súdu sa môže odvolať, čo aj urobí.  V takom prípade bude rozhodovať Najvyšší súd.

Marian Kotleba  je podľa súdu vinný z toho, že v čase, keď bol banskobystrický župan rozdával šeky v hodnote 1488 eur, pričom čísla 14 a 88 sú neonacistickými šiframi.

Svedok Peter Demjan, ktorý peniaze od Kotlebu dostal, predložil darovaciu zmluvu, na ktorej podľa súdu nebola ako darkyňa uvedená strana, ale samotný Kotleba. To podľa súdu významne spochybňuje verziu obhajobu, podľa ktorej išlo o zbierku strany.

Záverečné reči

Po takmer ôsmich hodinách v pondelok ukončil predseda ĽSNS Marian Kotleba svoju záverečnú reč v rámci procesu, ktorému čelil na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku, v prípade kontroverzných šekov. Odmietol obvinenia a aj záverečnú reč prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry Tomáša Honzu.

Všetky obvinenia pokladá za absurdné a proces za vykonštruovaný, a súd údajne porušil viackrát jeho práva na obhajobu. Podľa Kotlebu bol prokurátor ÚŠP počas celého procesu v dôkaznej núdzi.

„Prokurátor, keď podával obžalobu, mal byť presvedčený o tom, že má dostatok dôkazov a nie že počas celého procesu sa dopĺňali nové a nové dôkazy. Nepreukázalo sa, že by som trestný čin spáchal. Som z procesu rozčarovaný a sklamaný, očakával som, že štát bude dodržiavať zákonnosť procesu. Nie som si vedomý, že by som sa dopustil trestného činu.“

povedal vo svojej záverečnej reči Marian Kotleba.

Podujatie, na ktorom v roku 2017 rozdal šeky do troch rodín, označil za národné a kultúrne. Predseda ĽSNS počas svojej dlhej reči spochybňoval aj výpovede troch znalcov, ktorí svedčili v rámci pojednávaní od marca tohto roku.

Napriek trom napomenutiam, respektíve prerušeniam samosudkyne Ruženy Sabovej, aj jednej udelenej pokute vo výške 500 eur, sa venoval legislatívnym návrhom ĽSNS, teda veciam, ktoré podľa slov sudkyne nesúviseli s procesom a s predmetnou žalobou. Sabová ho upozornila, že prednáša nesúvisiace veci, čo môže napĺňať znaky pohŕdania súdom.

Pred Kotlebovou záverečnou rečou Sabová prerušila reč obhajcu Petra Kupku. To Kotlebova obhajoba označila za zásah do jeho základných práv. Kupka okrem iného v prejave menoval množstvo predmetov, ktoré sa predávajú za sumu 14,88 a 1488. Išlo o rozličné textilné predmety, elektrotechniku a darčekové predmety. 

Až do ôsmich rokov 

Naposledy sa vo veci pojednávalo 21. septembra takmer deväť hodín. Súd sa oboznamoval s listinnými dôkazmi, následne bolo dokazovanie ukončené a pristúpilo sa k prednesu záverečných rečí.

Prokurátor Honz dal návrh, aby samosudkyňa Kotlebu uznala za vinného zo zločinu podpory a propagácie skupín smerujúcich k potláčaniu základných práv a slobôd.

Navrhol Kotlebovi trest odňatia slobody v dolnej polovici trestnej sadzby a so zaradením do ústavu s minimálnym stupňom stráženia. Sadzba v Trestnom zákone za spomínaný paragraf je od štyroch do ôsmich rokov odňatia slobody.

Zmena právnej kvalifikácie na zločin 

Podľa obhajcu Rosinu však v prejednávanej veci bolo odopreté právo Kotlebovi na spravodlivý proces. Obžalovaný sa podľa neho sám dožadoval, aby mu vysvetlili, prečo súd zvažuje zmenu právnej kvalifikácie na zločin.

Bolo podľa obhajcu povinnosťou súdu vysvetliť mu, prečo môže byť zmenená právna kvalifikácia inak, ako bola uvedená v obžalobe prokurátora ÚŠP. Iniciatívne sa podľa Rosinu zo strany súdu vykonávali dôkazy, ktoré prokurátor ÚŠP ani nenavrhol.

Šeky na sumu 1488 eur 

Kotleba sa mal podľa obžaloby dopustiť trestného činu, keď odovzdal v sídle Obchodnej akadémie v Banskej Bystrici v marci 2017 trom rodinám finančný dar prostredníctvom symbolických šekov vystavených na sumu 1488 eur. Tie považujú obžaloba aj viacerí znalci, ktorí na súde vypovedali, za neonacistickú šifru.

Na otvorení pojednávania v marci 2020 samosudkyňa uviedla, že zvažuje posudzovanie Kotlebovho konania podľa prísnejšej kvalifikácie. Voči sudkyni vzniesol obžalovaný v lete námietku zaujatosti, tú však Najvyšší súd SR zamietol.

Čísla 14 a 88 sú známe ako rasistické a nacistické symboly. Konkrétne číslo 14 vyjadruje štrnásť slov rasistického vyhlásenia amerického extrémistu a člena Ku Klux Klanu Davida Lanea: „We must secure the existence of our people and a future for white children (Musíme zaistiť existenciu našich ľudí a budúcnosti pre biele deti).“

Číslo 88 predstavuje nacistický pozdrav “Heil Hitler”, pretože „H je 8. písmeno v abecede“. Túto dvojicu čísel používajú extrémisti aj spolu v tvare 1488.

Zdroj: TASR , Foto: ilustračné