Zástupcovia Banskobystrického samosprávneho kraja a Oblastnej organizácie cestovného ruchu REGIÓN HOREHRONIE otvorili interaktívny náučný chodník Tále. Chodník je zameraný na prírodné bohatstvo a nielen školáci, ale i turisti a cyklisti na ňom môžu spoznávať tajomstvá lesa a naučiť sa rozpoznávať tunajšiu faunu a flóru.
Vo štvrtok popoludní na Táľoch otvorili symbolicky bránu do náučného chodníka Ján Lunter, predseda BBSK a Ľuboš Ďurinďák, predseda oblastnej organizácie cestovného ruchu REGIÓN HOREHRONIE. Druhá etapa náučného chodníka s interaktívnymi prvkami bola dokončená pred pár týždňami.
Náučný chodník plní niekoľko funkcií, popri predtým chýbajúcej infraštruktúre hlavne pre peších turistov i cyklistov v najviac frekventovanej lokalite regiónu Horehronie pod južnými svahmi Nízkych Tatier je chodník doplnený aj o náučné interaktívne prvky s tematikou prírody nízkotatranskej fauny a flóry.
„Príroda a obrovské množstvo neobjavených lokalít tvoria potenciál, ktorý sa stáva jedným z kľúčových pilierov ekonomiky celého nášho kraja. Už dnes realizujeme desiatky projektov a aktivít, ktorých cieľom je zatraktívniť jednotlivé lokality, pritiahnuť ľudí a prispieť tak k rozvoju všetkých kútov nášho kraja. Som rád, že k nim pribudol aj tento náučný chodník, kde sa návštevníci dozvedia veľa zaujímavých informácií o prírodnom bohatstve nášho kraja,“
uviedol predseda BBSK Ján Lunter.
Chodník je súčasťou a zároveň II. etapou Náučného chodníka Tále, ktorý s pomocou Banskobystrického kraja začala rekonštruovať oblastná organizácia cestovného ruchu REGIÓN HOREHRONIE už v roku 2018.
S dĺžkou takmer 2 km náučný interaktívny chodník prepája celú rekreačnú oblasť Tále medzi vodnou nádržou Tále, lyžiarskym strediskom, golfovým areálom a ubytovacími zariadeniami Hotel Partizán, Hotel Stupka, Penzión Tále, Kúria na Táloch a víziou je prepojenie až do obce Bystrá, kde bude nadväzovať na nový Cyklochodník korytom Bystrianky na drevených lávkach v lone prírody.
Náklady na náučný chodník Tále v objeme takmer 40 000 eur pokryl až do výšky 80 % príspevok z Banskobystrického samosprávneho kraja prostredníctvom rozvojového zámeru Oblastnej organizácie cestovného ruchu REGIÓN HOREHRONIE.
Okrem zemných prác, je celý chodník obohatený o náučné tabule a interaktívne lesné hracie prvky, či oddychové miesta s lavičkami, ktoré vysústružil miestny rezbár s prvkami nízkotatranských symbolov prírody.
Okrem príjemnej prechádzky na čerstvom vzduchu sa tak návštevníci môžu dozvedieť aj aké zvieratá, či rastliny môžu v lesoch na Horehroní vidieť a dokonca počuť, pretože prvky prostredníctvom mobilnej aplikácie imitujú zvuky lesa.
„Sme radi, že aj vďaka finančnej podpore skrz rozvojových zámerov Banskobystrického samosprávneho kraja v regióne Horehronie pribúdajú každý rok nové turistické atrakcie, či potrebná infraštruktúra v najviac frekventovaných turistických častiach regiónu,“
povedal Ing. Ľuboš Ďurinďák, predseda predstavenstva OOCR REGIÓN HOREHRONIE.
Zdroj: OOCR Horehronie , Foto: Tím Horehronie