Robotnícky dom sa v piatok otvorí verejnosti

SPRÁVY
1 /

Banskobystrický Robotnícky dom prešiel v roku 2016 komplexnou rekonštrukciou a o rok v marci už vítal svojich prvých návštevníkov. Vďaka eurofondom vznikol adekvátny priestor na organizovanie spoločenských, kultúrnych či vzdelávacích podujatí.

Ak Vás zaujíma, čo v sebe táto budova skrýva, nenechajte si ujsť Deň otvorených dverí v Robotníckom dome, ktorý sa uskutoční v piatok 18. októbra 2019. Pre všetkých záujemcov je pripravený bohatý program.

Návštevníci sa budú môcť prejsť vynovenými priestormi domu, pozrieť si Sieň slávy našich významných športovcov či prečítať si o histórii Robotníckeho domu. Tešiť sa môžete aj na slávnostné otvorenie stálej expozície s názvom Svet bábok s Dušou.

„Nejde len o výstavu, ale aj o priestor na hranie. Návštevníci ju nájdu na treťom poschodí a v nej bábky z dielne známej bábkarskej rodiny Dušovcov – Pogorielovcov,“

upresňuje Zuzana Chrenková Srncová z referátu Robotníckeho domu.

Teatro Neline bábkoherečky Petronely Dušovej o 10:00 hod. zahrá rozprávku s názvom Princ Bajaja. Popoludní o 14:00 hod. vystúpi známa tanečníčka Tatiana Jánošová spolu so svojou tanečnou školou Company Tanyasan.

Návštevníci si budú môcť vyskúšať aj niektoré jednoduché prvky modernej gymnastiky. Tento workshop sme v spolupráci s Táňou Jánošovou pripravili aj pre skôr narodených Banskobystričanov v rámci Akadémie európskeho seniora. Vyvrcholením Dňa otvorených dverí bude koncert známej banskobystrickej kapely Mukatado, ktorý sa uskutoční o 19:00 hod.

„V Robotníckom dome sa denne koná mnoho zaujímavých podujatí či vystúpení. Je to veľmi pekný historický priestor, no aj napriek tomu, že je v centre mesta, niektorí Banskobystričania ho ešte nenavštívili. Možno nebol čas či príležitosť, no v piatok všetkých srdečne pozývam na Deň otvorených dverí,“

hovorí primátor mesta Ján Nosko.

Program je zameraný na všetky vekové kategórie. Príďte osláviť Deň otvorených dverí Robotníckeho domu spolu s nami. Teší sa na Vás celý kolektív.

História

Osobitné postavenie Robotníckeho domu v Banskej Bystrici naznačuje skutočnosť, že ako jediný spomedzi ostatných na Slovensku bol zaradený do zoznamu národných kultúrnych pamiatok. Stalo sa tak 22. novembra 1971 po jeho rekonštrukcii a zveľadení, kedy bola zároveň na budove osadená pamätná tabuľa (autor Ladislav Snopek).

Prvý robotnícky dom vznikol v Moštenici, po ňom padlo rozhodnutie o jeho výstavbe aj v Banskej Bystrici. Nedostatok finančných prostriedkov z časti riešila zbierka, ráznejší krok prišiel až vznikom Družstva robotníckeho domu 26. júna 1923. Samotná výstavba trvala od septembra 1924 do októbra 1925.

Otvorenie Robotníckeho domu bolo v meste pod Urpínom a okolí sviatkom – konal sa manifestačný tábor ľudu, sprievod mestom, akadémie FRTJ, divadelné predstavenie a ďalšie sprievodné akcie. V nasledujúcich rokoch sa banskobystrický robotnícky stánok stal sídlom krajského sekretariátu KSČ, konali sa tu verejné zhromaždenia, školenia, schôdze,  okrem komunistov tu mali domovské miesto sociálni demokrati, FRTJ, Zväz proletárskych žien, robotnícke spolky a organizácie, odbory i mládež.

K najvýznamnejším udalostiam patrila celoslovenská konferencia k otázkam odstránenia zaostalosti Slovenska 16. – 17. mája 1937. Pri príležitosti 20. výročia uvedenej konferencie sa objekt rekonštruoval a slávnostne sprístupnil v máji 1957.

Kvalitná rekonštrukcia z eurofondov

Komplexná rekonštrukcia tohto objektu sa urobila v roku 2015. Dominantnou Robotníckeho domu zostala pôvodná historická sála pre cca 300 ľudí, v ktorej sa  okrem omietok museli urobiť nanovo všetky rozvody s moderným technickým zázemím situovaným okolo pódia. Obnovená koncertná sála dýcha novotou i históriou zároveň, jej rekonštrukcia sa stavbárom vskutku vydarila.

Na prízemí vznikol foyer so sociálnymi zariadeniami, šatňou a priestor pre občerstvenie návštevníkov Robotníckeho domu. Do objektu je zasadený presklený výťah pre imobilných. Na prvom podlaží, kde je balkón, vznikla okolo výťahu spoločenská miestnosť, v ktorej budú vitríny s pamätihodnosťami mesta a jeho osobností.  Vedľa vznikla menšia kultúrna  sála so zázemím pre účinkujúcich, ktorá sa môže využiť na konferencie či workshopy.

V strešnej časti sa vytvorili zaujímavé podkrovné priestormi pre administratívu a spoločenské využitie. Tie si vyžiadali najnáročnejšiu časť rekonštrukcie s položením nosnej časti z oceľových väzníkov. V zadnej časti vznikol balkón. Podlahy sú z drevených parkiet a plávajúce, v komunikačných priestoroch je položená dlažba. Dverné a okenné rámy sú z tmavohnedého zdobeného dreva.

Celá budova sa zateplila. Má nový vykurovací systém s vlastnou kotolňou čo bude viesť k úsporám energií. V suterénnej sa dobudovalo schodisko, strojovňa výťahu a dielňa. Miesto pod javiskom sa využije na skladové priestory a zdvíhaciu plošinu. Nové sú vonkajšie fasády a plechová strecha v antikoróznom prevedení. V dvornej časti vzniklo parkovisko so záhradnými úpravami.

Celkové náklady rekonštrukcie boli 2,34 mil. eur, z čoho nenávratný finančný príspevok z eurofondov predstavuje 2,18 mil. eur. Stavebné práce tvorili z celkového rozpočtu 1,96 mil. eur, zvyšok bol určený na vybavenie objektu.

 

Zdroj: Dominika Mojžišová, Foto: Mesto BB a Mirka Chabadová, ilustračné