V sobotu 28. septembra 2019 sa v Strednej odbornej škole Pod Bánošom 80 v Banskej Bystrici uskutoční XI. Celonárodná včelárska výstava v Banskej Bystrici s podtitulom „Naše včely nám tvoria náš svet“.
Významný medzinárodný úspech školy
SOŠ Pod Bánošom 80 v Banskej Bystrici sa môže pochváliť významným medzinárodným ocenením. Včelárska kniha Blesabee – Ako správne viesť a udržiavať zdravé včely získala zlatú medailu na medzinárodnom včelárskom kongrese Apimondia v kanadskom Montreale.
Škola na publikácii v rámci európskeho projektu spolupracovala spolu s rakúskymi a českými odborníkmi. Určená je najmä pre skúsenejších včelárov. Jej cieľom je pomenovať stresové faktory, ktoré pôsobia na včely, ale aj rozvoj bezpečných včelárskych praktík.
„Hlavným poslaním školy je vychovávať kvalitných odborníkov pre rozvoj vidieka a v potravinárskej výrobe. Ocenenie pre túto odbornú školu len potvrdzuje, že v kraji máme kvalitné školy, ktoré sú aktívne a výsledkami práce vedia preraziť na medzinárodnom fóre,“
uviedol predseda BBSK Ján Lunter.
Kniha obstála v konkurencií 38 publikácií s tematikou včelstva. Bystrická škola na medzinárodnom kongrese uspela aj s ďalším produktom. Jej medové pivo získalo bronzovú medailu.
Riaditeľ školy Pavel Fiľo o mede spod Bánoša hovorí:
„Vedecké štúdie hovoria, že keď organizmus prijíma alergén orálnym spôsobom, môže alergiu prekonať. Napríklad ste alergický na palinu, ale keď ju dostanete v drobných častiach peľu v mede, môže sa stať, že telo si vypestuje imunitu. Pravda, musí to byť med z čistého prostredia. Lebo alergény vznikajú o. i. tak, že isté rastliny rastú v znečistenom ovzduší. Sme v oblasti, kde sa extenzívne hospodári. To, čo produkujeme, by v iných krajinách nazvali BIO.“
IX. Celonárodná včelárska výstava v Banskej Bystrici
Vstupné na akciu je 2,50 euro. Dieťa do 15 rokov v sprievode dospelej osoby vstup zadarmo. Každý návštevník dostane po zakúpení lístka ako darček odbornú včelársku publikáciu.
Počas výstavy budú mať návštevníci možnosť navštíviť aj apidomček. Vystavovateľov a predajcov včelárskych potrieb nájdete od 8:00 hod. v priestoroch školy. Dozviete sa o včelách a včelárstve množstvo praktických vecí. Organizátori pripravili zaujímavý program so sprievodnými akciami pre malých aj veľkých návštevníkov.
Program
8:00 – 9:00 prezentácia hostí a účastníkov výstavy, hrá Ľudová hudba Jána Maka
8:50 – 9:10 vystúpenie žiakov Ľudovej školy umenia J. Cikkera Banská Bystrica
9:10 – 9:20 otvorenie výstavy
9:20 – 9:35 dialóg biskupa Jána Jakuba Adamiho a autora prvej slovenskej knihy o včelárstve osvieteného pána Csaplovicsa z Hontu
9:35 – 9:45 slávnostný príhovor predsedu SZV Ing. Milana Rusnáka
9:45 – 10:00 príhovory hostí
10:00 – 10:30 slávnostné ukončenie štúdia absolventov odboru včelár, včelárka
10:30 odborné prednášky spojené s odpoveďami na najčastejšie otázky na témy:
Roman Slavík (Česká republika) – Kritické chyby v technológii včelárenia – ako eliminovať negatívne vplyvy v súčasnej včelárskej praxi
Wolfgang Wimmer (Rakúsko) – Praktické návody ako sa vyhnúť chémii vo včelárení
Daniel Pfeifenberger (Rakúsko) – Príklady vzdelávania a školení v Rakúsku
Pavel Fiľo (Banská Bystrica) – Nové smery a trendy vo včelárení
Juraj Toporčák (Slovensko) – Legislatívne zmeny pre rozvoj ekologického včelárenia na Slovensku
Sprievodné akcie
10:00 -15:00 animačné programy pre deti (súťaže, hry, maľovanie na tvár)
11:30 – 12:00 ukážky prác so včelami pre laickú verejnosť
12:00 – 13:00 ukážky nakladania úľov pri kočovaní pre komerčných aj nekomerčných včelárov
13:00 – 13:30 praktická ukážka automatického kŕmenia odložencov technikou z Južnej Kórei
13:30 – 14:00 ukážky získavania včelieho melicitózneho medu
13:00 – 14:00 praktické ukážky štepenia medonosných stromov.
Autor: (dem), Foto: ilustračné