O budúcnosti priestoru medzi železničnou stanicou Banská Bystrica – mesto a riekou Hron budú diskutovať občania na plánovacom stretnutí v utorok 1. októbra 2019 popoludní priamo na Železničnej stanici Banská Bystrica – mesto (tzv. „malá stanica“).
Stretnutie s občanmi na železničnej stanici
Mesto Banská Bystrica spolu s Nadáciou Ekopolis chcú poznať názory a potreby verejnosti na to, ako by mala táto plocha vyzerať. Minulý rok predstavila banskobystrická mestská samospráva ideovú štúdiu, ako si predstavuje úpravu priestoru pri Hrone. Štúdiu spracovali architekti z ateliéru 2ka. Pred spracovaním finálnej projektovej dokumentácie pre povoľovacie konanie sa samospráva rozhodla ideový návrh overiť s budúcimi užívateľmi parčíku.
Cieľom je zistiť spätnú väzbu na existujúcu štúdiu a prípadne získať nové nápady, ktoré budú zapracované do ideového návrhu. Nadácia Ekopolis, ktorá sa venuje participatívnemu plánovaniu verejných priestorov dlhodobo, prijala úlohu pripraviť a viesť tento proces.
Prvá časť stretnutia, od 14:00 hod., bude venovaná neformálnej diskusii s tými, ktorí prechádzajú okolo priestoru smerom na železničnú stanicu. Od 16:00 hod. potom predstaví existujúci ideový návrh úprav architekt Peter Pasečný z ateliéru 2ka. Na mapovaní priestoru a diskusii organizátori očakávajú účasť najmä odborníkov, aktívnych ľudí so záujmom o životné prostredie a verejné priestory, obyvateľov okolitých objektov či vodákov.
„Ľudia si budú môcť prejsť celý priestor spolu s architektom, priamo na mieste budeme diskutovať o potrebách tých, ktorí budú parčík v budúcnosti využívať,“
hovorí Martina Paulíková z Nadácie Ekopolis. Organizátori už majú prvú pätnú väzbu od vodákov, ktorí v Banskej Bystrici zatiaľ nemajú bezpečné miesto na zastávku a prípadnú návštevu mesta. V priestore je okrem prvkov pre vodákov navrhnutý parčík aj pre širokú verejnosť a pokračovanie chodníka popri rieke.
„Bude to najmä priestor pre obyvateľov a návštevníkov, a preto je pre nás dôležité poznať ich názor. Ľuďom v súčasnosti chýbajú takéto projekty, a preto podobné diskusie vítajú a aktívne sa na nich zúčastňujú. Často majú inšpiráciu zo zahraničia a čerpajú z vlastných skúseností. Každé územie je však špecifické, a preto ich postrehy vždy zaznamenáme a ak je to v danej lokalite možné, usilujeme sa ich zakomponovať do projektu,“
uvádza primátor mesta Ján Nosko.
Po plánovacom stretnutí zapracujú autori štúdie návrhy verejnosti do projektu úprav. Dopracovaná štúdia bude opätovne prerokovaná s verejnosťou a bude podkladom pre spracovanie finálnej projektovej dokumentácie.
Nadácia Ekopolis
Venuje sa participatívnemu plánovaniu verejných priestorov od r. 2005. V rámci programu PrieStory podporovala aktívnych občanov pri premene verejných priestorov a vzdelávala projektantov a architektov v oblasti participatívneho plánovania s verejnosťou.
Skúsenosti z premeny celkovo 33 verejných priestorov boli publikované v knihe VEREJNÉ PRIESTORY – Ako tvoriť priestory s príbehom,pre ľudí a s ľuďmi. V súčasnosti Nadácia Ekopolis pomáha samosprávam, ale aj súkromným spoločnostiam pri plánovaní konkrétnych priestorov, ale aj pri nastavovaní dlhodobejších participatívnych procesov.
Zdroj: Martina Ragalová, Foto: ilustračné a vizualizácie