Rekordných 343 240 kusov fotografických kníh o našej krajine vyšlo z dielne vydavateľstva CBS v obci Kynceľová pri Banskej Bystrici. Ustanovujúci rekord „Najviac obrazových publikácií vydaných o Slovensku“ už oficiálne zaznamenala Slovenská kniha rekordov.
Vydavateľstvo CBS v Kynceľovej
Číslo 343 240 je celkový počet výtlačkov zo všetkých vydaní 65 knižných titulov. Prevažná väčšina z nich patrí do jednej z dvoch hlavných edícií. Prvou je séria „Slovensko z neba“, zachytávajúca Slovensko na leteckých fotografiách. Druhú predstavuje edícia umeleckých a krajinárskych fotografíí Čarovné Slovensko, do ktorej svojimi jedinečnými zábermi prispievajú stovky fotografov zo všetkých kútov Slovenska.
Keby sa všetky tieto knihy rozobrali na jednotlivé strany, bolo by to vlastne viac ako 34 miliónov jednotlivých fotografií. Zachytiť, pripraviť, vydať a vytlačiť takéto množstvo obrazového materiálu o Slovensku trvalo kynceľovským tvorcom vyše 6 rokov.
Prvá kniha, nazvaná „Slovenské hory pohľadom vtákov“, uzrela svetlo sveta v roku 2013. Zatiaľ najnovším titulom, ktorý sa dostal na pulty kníhkupectiev začiatkom júna 2019, je obrazová publikácia „Čarovný Liptov“, zostavená z výberu fotografií viac ako dvadsiatky podtatranských fotografov.
„Som šťastný a hrdý, že sme dosiahli sme niečo, čo sa doteraz nikomu na Slovensku nepodarilo,“
hovorí Milan Paprčka, zakladateľ vydavateľstva a fotograf, ktorý sa sám podieľal na nemalom počte z vydaných kníh.
„Sú tu vydavateľstvá, ktoré vydávajú knihy dlhšie, preto som naozaj rád, že práve nám sa tento kúsok podaril. Treba ale povedať, že sme na tom pracovali naozaj intenzívne. Už celé roky, v zime i v lete, fotografujeme Slovensko z lietadiel, zbierame fotografie od šikovných autorov z celej krajiny, spolupracujeme s obrovským počtom samospráv, organizácií a firiem na tvorbe doplňujúcich informačných textov, takže je za tým obrovské množstvo práce veľkého počtu ľudí a inštitúcií. Povedal by som, že tento rekord patrí celému Slovensku. Každý, kto prispel čo i len k jedinej strane jednej knihy, si zaslúži veľké poďakovanie.“
dodáva Paprčka a vysvetľuje, že víziou, na ktorej CBS založilo vydávanie svojich kníh, je propagovať Slovensko aj jeho regióny jedinečným pohľadom na krajinu:
„Nechceli sme vydávať bežné knihy alebo cestovateľských sprievodcov, akých je už na trhu dostatok. Zamerali sme sa na pohľady, ktoré ľudia na knižných stránkach nevidia až tak často. Preto máme knihy leteckých fotografií, a preto máme aj knihy čarovných fotografií, čo sú vlastne výbery naozaj exkluzívnych a neopakovateľných záberov, ktoré nám posielajú amatérski aj profesionálni fotografi z celého Slovenska.“
Podľa Milana Paprčku už precestoval nejeden kút sveta, ale Slovensko stále považuje za najkrajšiu krajinu. Zaslúži si však patričnú propagáciu v zahraničí i medzi nami, jej obyvateľmi. Práve preto verí, že sa o prekonanie ich rekordu niekto pokúsi. A ak nie, vylepšia ho sami, veď aj teraz denne pracujú na tvorbe nových a nových titulov o Slovensku a jeho regiónoch.
Niekoľko zaujímavých faktov o rekorde
Keby sa všetky z rekordného počtu 343 240 výtlačkov poukladali na seba, vznikol by stĺp kníh s výškou 6 178 m, čo je viac, ako dva Gerlachovské štíty na sebe.
Keby sa knihy poukladali jedna za druhou, vzniknutý rad kníh by siahal od severného konca Slovenska po južný, a to s niekoľkokilometrovou rezervou. Pospájané knihy by totiž vytvorili líniu dlhú 85 km, čo je o 12 km viac, ako je najkratšia šírka SR – tá má hodnotu 77,6 km medzi obcami Orlov a Hosťovce.
Keby sa všetky knihy položili na váhu, ukázala by 257 ton. To je viac, ako váži súprava 11 železničných vagónov.
Obec Kynceľová, ktorá je sídlom vydavateľstva CBS, nemá vlastné poštové smerovacie číslo a používa číslo hlavnej banskobystrickej pošty – 974 01. Ale aj z obce bez vlastnej pošty je možné rozoslať na všetky svetové strany rekordný počet kníh o celej krajine.
Zdroj: CBS, Foto: Dušan Hein a Milan Paprčka