Prečo sa z najväčšieho bystrického sídliska neodvážajú preplnené kontajnery so sklom?

SPRÁVY
5 /

V súčasnosti je čoraz aktuálnejšou a celospoločensky dôležitou témou ochrana životného prostredia s environmentálnym zameraním na triedenie odpadov a ich následnú recykláciu. Mesto Banská Bystrica má v tejto oblasti významnú pozíciu, nakoľko je zodpovedné za zabezpečenie zberu odpadov od obyvateľov prostredníctvom zmluvných partnerov.

Na sídlisku sa okolo plných zelených kontajnerov kopí sklo

Do redakcie sme dostali sťažnosť jedného z aktívnych občanov zo sídliska Rudlová – Sásová, ktorý pravidelne separuje:

„Až doposiaľ nebol problém s odvozom plným nádob na separovaný odpad. V máji však akoby uťal a okolo preplnených zelených kontajnerov na sklo sa začalo kopiť množstvo skla v krabiciach alebo len tak voľne položeného. Ja bývam na Beskydskej, ale ako počúvam známych, je to na celom sídlisku Rudlová – Sásová.  Začína to byť neúnosné, sklo je pomaly všade a my, čo pravidelne separujeme, sme z toho rozladení. Nevieme, čo sa stalo.“

Presvedčili sme sa na vlastné oči, že nespokojný občan má pravdu. Preto sme sa s problémom obrátili na Mesto Banská Bystrica so žiadosťou o vysvetlenie a nápravu existujúceho stavu. Hovorkyňa primátora mesta Dominika Mojžišová nám poslala nasledovné stanovisko:

S neporiadkom pri kontajneroch sa stretávame pomerne často. Či už je to spôsobené nevhodným parkovaním pred stojiskami, nedodržiavaním harmonogramu zberu nadrozmerného odpadu alebo omeškaním zberu. Podnety pravidelne nahlasujeme a usilujeme sa o ich efektívne riešenie. Počas víkendu sme zaznamenali sťažnosti na preplnené kontajnery na sklo v Rudlovej – Sásovej. Kontaktovali sme zodpovednú firmu a v najbližších dňoch by mali byť tieto lokality dočistené.“

Podľa hovorkyne Mojžišovej mesto má pripravené dlhodobé riešenie situácie:

„Do budúcna by sme však chceli vybudovať polopodzemné kontajnery, ktoré by zmiernili problém s odpadom. Na tomto riešení pracujeme a zároveň prebieha súťaž na nového dodávateľa na poskytovanie služieb v oblasti nakladania s odpadmi na území mesta Banská Bystrica. V rámci nového zmluvného vzťahu by mala byť splnená aj podmienka, že nádoby budú do deväť mesiacov od podpisu zmluvy vymenené za nové.“

Separovaný zber v Banskej Bystrici

Jedným z predpokladov, ako zlepšiť naše spoločné životné prostredie je triedenie odpadov a ich opätovné využitie. Odpad môžu obyvatelia  separovať prostredníctvom kontajnerov na sklo, papier, plasty, biologicky rozložiteľný odpad a kovy, rozmiestnených rovnomerne na území mesta, prakticky pre každú ulicu.

Za roky triedenia odpadu v Banskej Bystrici možno konštatovať niekoľkonásobný nárast množstva všetkých triedených odpadov. Je za tým ekologickejšie zmýšľanie a každodenná aktivita občanov.

zberom skla sa začalo v Banskej Bystrici v roku 2002, kedy sa ho vyzbieralo do sto ton, dnes sa toto číslo pomaly blíži k tisícke ton. Odpady zo skla sa v rámci triedeného zberu zbierajú prostredníctvom 1400 – litrových nádob, tzv. „zvonov“ zelenej farby označených zeleným štítkom s intervalom  zberu min. 1 x mesačne

Do kontajnerov na sklo patria všetky druhy skla  – farebné a bezfarebné fľaše či poháre  a rôzne predmety zo skla, fľaštičky od kozmetiky bez kovových a plastových uzáverov, črepy, okenné sklo, sklo z okuliarov a pod.

Nepatria sem vrchnáky, korky, gumy, porcelán, keramika, zrkadlá, drôtované sklo, opaxid (dymové sklo), časti uzáverov fliaš, žiarovky, žiarivky, obrazovky, silne znečistené sklo (zeminou, farbami, potravinami) a pod.

Mesto Banská Bystrica, ktoré je jedným z lídrov triedeného zberu na Slovensku, sa už v roku za rok 2016 dostalo nad 30 – percentnú mieru recyklácie. Cieľom, ktorý stanovilo Ministerstvo životného prostredia SR, vychádzajúc zo smerníc EÚ pre rok 2020, je 50 – percentná miera recyklácie pre papier, sklo, plasty a kovy.

K tomu je potrebné, aby fungoval včasný odvoz kontajnerov naplnených triedeným odpadom, inak to demotivuje Bystričanov, ktorí väčšina aktívne separuje.

Autor: (tom), Foto: redakčné