Správne zakrivenie banánov a uhoriek, zrušenie možnosti „zdržať sa“ u poslancov a najnovšie „jednosmerné“ fľaše s alkoholom, to sú absurdnosti posledných dní v slovenskej spoločnosti. Zatiaľ našťastie víťazí zdravý rozum.
Keď svojho času europoslanci v Bruseli prišli s nápadom, že u kvalitných banánov a uhoriek sa bude merať ich správne zakrivenie, vyvolalo to u Slovákov iba škodoradostné úsmevy. Keď v utorok prišiel jeden z poslancov mestského zastupiteľstva v Banskej Bystrici s bláznivým nápadom zakázať svojim kolegom zdržať sa pri hlasovaní, bol Bystričanom skôr na smiech ako na vážnejšiu debatu.
Ale posledný nápad slovenského ministerstva financií zvýšiť spotrebnú daň z liehu a pritom zaviesť špeciálne fľaše na tvrdý alkohol so zátkami, cez ktoré potečie vodka či borovička iba von, ale nie dnu, to už prestáva byť sranda! Najmä pre Stredoslovákov, u ktorých je spotreba tvrdého alkoholu vyššia ako napríklad na západnom Slovensku, kde sa objektívne urodí i spotrebuje viac vína, ibaže to nepodlieha zvýšeniu spotrebnej dane.
Vraj sa touto novelou zákona má v čase krízy zvýšiť výpadok daní v štátnom rozpočte. Ale prečo sa s rovnakou vervou neznižujú stále vysoké verejné výdavky vrátane platov štátnych úradníkov a ústavných činiteľov, ako sa to chystajú urobiť v Čechách a škrtajú aj v Maďarsku?
Už aplikácia zákona o zákaze fajčenia na verejnosti vyvolala rozpaky najmä v reštauráciách a hoteloch, ktoré v čase krízy zápasia nielen o zákazníkov, ale pomaly už o existenciu. Čo sa stane po prijatí novely o spotrebnej dani z liehu, sa dá iba domýšľať. K tomu by mali opäť čo povedať najmä majitelia reštaurácií v Banskej Bystrici.
Teraz je to priam neuveriteľný nápad štátneho úradníka, ktorý chce určiť povinný vzor slovenskej fľaše na tvrdý alkohol so špeciálnou zátkou, ktorá má zabrániť prípadnému dolievaniu originálneho alkoholu vodou. Nie že by sa na Slovensku nepančoval alkohol, niektoré krčmy, bary, či reštaurácie z toho nevynímajúc, ale postaviť ľuďom do cesty takúto umelú prekážku chce skutočne veľkú obrazotvornosť i odvahu.
Ministerstvo financií tvrdí, že týmto opatrením mu ide o ochranu spotrebiteľa. Otázkou však zostáva, ktorého a čo to má spoločné s návrhom na zvýšenie spotrebnej dane z liehu o takmer 15%. Ako k tomu prídu tí fajnšmekri, ktorí si v neďalekej kaviarničke dajú svoju obľúbenú škótsku whisky, český fernet, fínsku vodku, alebo iný značkový alkohol dovážaný zo zahraničia a nalievaný z originálnych fliaš? Asi budú musieť prejsť na iné slovenské značky, lebo tie zahraničné nemajú a kvôli Slovensku určite ani mať nebudú požadované špeciálne jednosmerné zátky. Čo to je len za výmysel?
Obchodníci s alkoholom, potravinárska komora a majitelia reštaurácií bijú na poplach. Podľa nich toto nesystémové opatrenie nielen ich, ale aj spotrebiteľov skôr poškodí, ako im pomôže. Celý zámer ministerstva tak môže ísť kamsi do stratena. Ibaže by sa týmto chcelo pomôcť slovenským výrobcom alkoholu, ktorí by sa prechodom na nové fľaše so špeciálnymi zátkami stali u nás monopolnými dodávateľmi destilátov pre spotrebiteľov. Žeby po štátnom jazyku aj pre tvrdý alkohol platilo „na Slovensku po slovensky“?
Už si môžete predstaviť vynaliezavého slovenského krčmára, ako má na pulte vystavené originálne vzorové slovenské fľaše so špeciálnymi zátkami kvôli kontrole, ale pod pultom demižón s tou „našou“ a kdesi v sklade pravú škótsku pre štamgastov. Alebo šnúry áut so slovenskými ešpézetkami smerujúcimi do okolitých krajín V4, v ktorých naši ľudia zvýšenou nákupnou turistikou za lacnejšími zahraničnými značkami alkoholu podporia príjmy štátnych pokladníc našich susedov. Potom si Slováci budú doma s chuťou popíjať český alkohol k poľskému kuraťu, alebo maďarskej kačke, zatiaľ čo sa úradník na ministerstve financií bude čudovať, prečo jeho revolučné opatrenie v praxi nefunguje.
Svet už zažil pokusy s prohibíciou alkoholu a inými oficiálnymi zákazmi konzumácie rôznych obľúbených pochutín pre ľudí a všetci vieme, ako to napokon dopadlo. Ako sa však zdá, niektorí slovenskí štátni úradníci sú nepoučiteľní a ďalej vymýšľajú podobné absurdnosti ako túto s tvrdým alkoholom.
Jeden žasne, prečo chce štát za každú cenu zasahovať aj do tých normálnych činností a vzťahov medzi ľuďmi, ktoré sa prirodzene vyvinuli rokmi a fungujú bez toho, aby mám stál za chrbtom „všemocný“ štátny úradník a vynucoval si plnenie nových nezmyselných pravidiel hry, ktoré určil štát. Čo na to poslanci NR SR, ktorí budú mať novelu tohto zákona onedlho na stole? A čo si o tom myslíte vy, naši čitatelia?
Zdroj: Bystricoviny.sk (MM)