Kremnické gymnázium, na ktorom študoval aj legendárny herec Ladislav Chudík, má už 160-ročnú históriu. Banskobystrický župan Marian Kotleba navrhol, aby sa tu v budúcom školskom roku neotvoril prvý ročník, čo však krajskí poslanci odmietli.
Súkromnému gymnáziu v Kremnici hrozilo neotvorenie prvého ročníka
Táto škola má od roku 2011 platnú zmluvu s BBSK, v ktorej sa zahraničný vlastník Swedish Education Group – SE group, s.r.o. zastúpený Kemelom Benalim zo Švédska zaviazal po dobu 15 rokov preinvestovať státisíce eur a pozdvihnúť výchovno-vzdelávací proces. Po uplynutí tejto doby školu vráti krajskej samospráve.
Hoci Banskobystrický samosprávny kraj neprispieva na prevádzku tejto strednej školy ani eurom zo svojho rozpočtu, rozhoduje o otváraní nových ročníkov. Úrad BBSK v novom školskom roku 2016/17 neplánoval otvoriť prvý ročník na Súkromnom gymnáziu Kremnica. Odvolával sa na kolektívne rozhodnutie poradného orgánu predsedu BBSK, ktorým je 22-členná Krajská rada pre odborné vzdelávanie a prípravu, s ktorej názorom sa stotožnil aj predkladateľ návrhu všeobecne záväzného nariadenia o stredných školách Marian Kotleba.
Riaditeľka gymnázia Katarína Luptáková sa o tom dozvedela len z krajského webu. K zmene návrhu župana nepomohla ani osobná návšteva zahraničného vlastníka v Banskej Bystrici, po ktorej riaditeľka školy povedala:
„Je možné, že budúcoročné 160.výročie založenia našej školy budeme oslavovať tak, že neotvoríme prvý ročník. To môže byť znak, že gymnázium zanikne.”
Kremnické gymnázium napokon dostala zelenú od krajských poslancov
O návrhu VZN rokovalo zastupiteľstvo BBSK v pondelok 26.októbra v Banskej Bystrici. Poslanci hlasovaním zmenili návrh župana a Súkromnému gymnáziu v Kremnici umožnili otvoriť na budúci rok prvý ročník, rovnako ako ďalším školám, ktoré mal postihnúť rovnaký osud
Predseda školskej komisie pri Zastupiteľstve BBSK Michal Bagačka to komentoval slovami: „Je samozrejme na tých školách, aby ako sa hovorí zamakali a ponúkli niečo také, čo tie deti priláka. Tá škola, ktorá preukazuje dlhodobo svoju kvalitu, si zaslúži mať možnosť vzdelávať deti“
Poslanec Ladislav Topoľský k tomu dodal:
„My sme dali vlastne šancu všetkým a život reálne ukáže, či mladí ľudia prídu do tých škôl alebo nie. My potrebujeme aj študentov, ktorí pôjdu na vysoké školy.“ “
Od augusta 2012 je kremnické gymnázium súčasťou Cambridge International School. Výučba anglického jazyka je doplnená učebnými materiálmi svetoznámej univerzity, študenti môžu získať internacionálny certifikát platný v mnohých krajinách sveta. Škola poskytuje široký a flexibilný študijný program zahŕňajúci predmety z oblastí jazykov, humanitných a sociálnych vied, matematiky a kreatívnych technických či odborných predmetov.
Hlasovanie poslancov prijala s uspokojením riaditeľka Katarína Liptáková:
„Ľudia v Kremnici a širokom okolí sa môžu tešiť, že 160-ročné gymnázium bude ďalej pokračovať vo svojej práci. Z roka na rok máme viac študentov. Keďže dlhodobo spolupracujeme so základnými školami, očakávame aj teraz záujem ich žiakov o naše gymnázium.“
Kotleba s poslancami nesúhlasí, zrejme opäť nepodpíše ich uznesenie
Predseda BBSK svoju nespokojnosť s hlasovaním poslancov proti jeho návrhu dával hlasne najavo:
„Povedal som, že si od tohto umývam ruky. Ja sa nebudem podieľať svojím podpisom na úmyselnom znižovaní kvality školstva v našom kraji.“
Podľa Kotlebu budú mať stredné školy v kraji o v budúcom školskom roku o 671 žiakov menej, pričom počet prvých tried na gymnáziách stúpne o jedenásť. Opieral sa o petíciu 50 zamestnávateľov v kraji, ktorí žiadajú racionalizáciu školstva v prospech odborných stredných škôl spojených s praxou. Poslancom však v petícii chýbali konkrétne čísla a argumenty.
Župan Marian Kotleba sa podľa vlastných slov chce v tejto veci obrátiť aj na ministra školstva a predsedu vlády SR. Tak, ako sa to stalo viackrát predtým, toto uznesenie zastupiteľstva s veľkou pravdepodobnosťou nepodpíše a na najbližšom zasadnutí krajského parlamentu ho budú musieť poslanci prehlasovať kvalifikovanou väčšinou. Tento postup je v aktuálnom volebnom období už takmer pravidlom.
O všetkom tak zrejme bude musieť rozhodnúť najbližšie krajské zastupiteľstvo, ktorého väčšina doposiaľ v podobných prípadoch prijaté uznesenie vždy obhájila…
Autor: (tom), Foto: ilust.