Biatlon a Horehronie patria k sebe

Z regiónu
0 /

Osobne sa o tom 10. januára 2019 presvedčili aj poslanci krajského zastupiteľstva Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) na svojom prvom tohtoročnom výjazdovom zasadnutí v Osrblí.

Ich pozornosť sa sústredila najmä na pripravenosť biatlonového areálu na blížiace sa prestížne Majstrovstvá sveta juniorov a mládeže v biatlone, ktoré sa uskutočnia od 25. januára do 3. februára 2019 práve na Horehroní.

Obhliadku areálu v Osrblí v sprievode vedenia Slovenského biatlonového zväzu absolvovali poslanci netradične a zároveň aktívne. Viacerí si odskúšali streľbu z biatlonových zbraní na strelnici. Zvládli tiež bežecký súboj na trestnom okruhu v bežeckej výstroji v sprievode členov našej juniorskej reprezentantky Horvátovej a dorasteneckej reprezentácie sestier Remeňových, Goliana, AneštíkaSkačanovej, taktiež Pavla Hurajta, bronzového olympijského medailistu v biatlone a zároveň ambasádora tohtoročných Majstrovstiev sveta juniorov a mládeže.

biatlon5

„Biatlon je vo svete veľmi atraktívnym a populárnym zimným športom a nás veľmi teší, že môžeme byť zapojený do aktivít, ktoré motivujú mladých ľudí. V rámci blížiacich sa majstrovstiev sveta juniorov a mládeže sme podporili súťaž stredných škôl v laserovom biatlone. Sám som si tento týždeň v utorok so stredoškolákmi v športovej hale v Brezne zastrieľal,”

povedal predseda BBSK Ján Lunter a dodal:

„Teší ma, že sme mohli areálu v Osrblí pomôcť aj s investíciou do modernizácie zasnežovacieho systému. Som presvedčený, že pokiaľ sa nám podarí biatlonom rozhýbať Horehronie tak, ako sa to podarilo kraju Vysočina v Novom Meste na Morave, pocíti to pozitívne celý región.”

osrblie

Poslanci krajského zastupiteľstva spoločne so zástupcami regionálnych médií boli v novembri minulého roka jedni z prvých oficiálnych návštevníkov nového mediálneho centra, ktoré bolo postavené v záujme získania tzv. A licencie pre Osrblie od Medzinárodnej biatlonovej únie (IBU).

Spomínaná investícia do modernizácie zasnežovacieho systému ako aj investícia do vybudovania mediálneho centra boli podmienkou získania licencie a tým pádom aj možnosti pridelenia ďalších prestížnych medzinárodných biatlonových podujatí.

„Veľmi si vážime partnerstvo s BBSK pri modernizácii jediného biatlonového areálu na Slovensku ako aj záujem poslancov o podporu tohto športu v kraji,”

 uviedol prezident Slovenského biatlonového zväzu Tomáš Fusko.

SR biatlon SZB IBU licencia Osrblie BBX

„Zo strany kraja je to predovšetkým investícia do mládeže, populárneho a úspešného zimného športu a rozvoja cestovného ruchu. Fanúšikom z celého sveta budú prezentované zaujímavosti kraja a veríme, že tak ako je to obvyklé sa do kraja, ktorý ich svojou ponukou zaujme, s rodinami opätovne vrátia,”

zdôraznil Martin Juhaniak, poslanec BBSK.

Výber miesta výjazdového zasadnutia BBSK mal podľa vyjadrenia Jána Luntera zároveň poukázať na dôležitosť biatlonu ako jednej z reálnych možností, ako by sa mohol región Horehronia rozvíjať aj prostredníctvom športového turizmu.

SR Osrblie SZU Biatlon Muži 20 km BBX

Poslanci kraja zároveň osobne vyjadrili podporu dobrovoľníkom z organizačného výboru januárových Majstrovstiev sveta juniorov a mládeže v biatlone, ktorý tvoria prevažne miestni dlhoroční nadšenci tohto športu. Mnohí z nich dokonca vypomáhali pred 25 rokmi organizovať v Osrblí Svetový pohár.

„Bolo pre nás pozitívnym nakopnutím, keď nás BBSK v spolupráci s Krajskou organizáciou cestovného ruchu podporil personálne aj finančne sumou 30 000 eur ako aj vo forme marketingovej kampane pod názvom “Svetový biatlon opäť doma” i zabezpečením fanzóny pre verejnosť priamo v areáli konania majstrovstiev,”

zhodnotil rozbiehajúcu sa spoluprácu prezident organizačného výboru Ivor Lehoťan.

osrblie1

 

Zdroj: Región Horehronie, Foto: OOCR a ilustračné