„Antikomunista“ Pirošík kádruje prísediacich Okresného súdu

SPRÁVY
16 /

Foto: il. Autor: Ján Krošlák

Do redakcie sme dostali mail od nášho čitateľa Mgr. Jozefa Rybanského, ktorý je už niekoľko rokov prísediacim trestného senátu Okresného súdu. Reaguje na vystúpenie poslanca mestského zastupiteľstva Vladimíra Pirošíka na decembrovom zastupiteľstve, de facto keď zmaril voľbu 37 zo 46 kandidátov súdnych prísediacich na obdobie 2014-18.

Mgr. Jozef Rybanský píše:

Pozastavil som sa nad reakciou poslanca Pirošíka, na poslednom decembrovom mestskom zastupiteľstve k voľbe prísediacich Okresného súdu v Banskej Bystrici. Som prísediacim už niekoľko volebných období po revolúcii. Preto som rozhorčený nad dehonestovaním, ktorého sa dopustil pán poslanec tým, že nás deklasoval na sudcov z ľudu, ktorými nie sme. Chcem mu pripomenúť, že časy sudcov z ľudu skončili po revolúcií. Vtedy nás navrhli jednotlivé politické strany a spoločenské organizácie  za prísediacich, aby sme tak zmenili komunistický pohľad na justíciu,  ako je to aj v iných krajinách Európy Prísediaci určite nie sú tými, ktorí by brzdili výkon spravodlivosti. Vykonávať funkciu prísediaceho, na to treba aj zapálenie pre vec, aj keď spoločnosť doteraz nedocenila túto prácu.“

Ďalej náš rozhorčený čitateľ pokračuje: „Preto podávam protest proti takémuto dehonestovaniu súčasných prísediacich, proti urážke tých čestných ľudí, ktorí obetujú svoj čas, aby pomohli justícii pri praktickom presadzovaní spravodlivosti a platných zákonov. Nie je to o peniazoch, pán poslanec, lebo za výkon práce v senáte sa vyplácajú len minimálne stravné dávky. Musím hájiť česť prísediacich, ako ľudí so zmyslom pre spravodlivosť, ktorí sa neboja hľadieť do očí zločincom a pomáhať predsedovi senátu pri vyrieknutí rozsudku. Stretávame sa aj s nenávisťou odsúdených, pán poslanec, preto to nezľahčujte. Zodpovednosť je na celom senáte rovnaká. Dostali sme dôveru spoločnosti a  schválili nás podľa zákona na predchádzajúcich mestských zastupiteľstvách, čo vy neberiete do úvahy.“

Na záver Mgr. Rybanský dodáva: „Raz som už bol občanom druhého typu. V socializme ma označili za pravicového revizionistu. Vtedy v tomto kraji vládol tajomník KSS s rovnakým priezviskom, aké nosíte vy, pán poslanec. A odskákal som si to celých 18 rokov. To sa už nebude opakovať. Myslím, že ste si pomýlil pôdu, na ktorej vystupujete a brzdíte výkon platného zákona. Tým, že ste v decembri zamedzili jeho naplneniu, odsunuli ste rozhodovanie trestných senátov  o dva mesiace. Kvôli tomu sa v niektorých prípadoch na súde nedodržia lehoty väzby a zločinci sa tak môžu dostať na slobodu. Ak máte názor, že medzi prísediacimi sedia ľudia so zlou morálkou ešte z komunizmu, tak otvorene vystúpte proti nim, ale nehádžte nás všetkých do jedného vreca. Mali by ste sa prísediacim ospravedlniť aj za vaše slová na adresu dôchodcov, ktorí sú ešte ochotní pre našu spoločnosť pracovať, lebo ich urážate. Alebo si myslíte, že dôchodcov treba vylúčiť tiež?

Faktom je, že predseda Okresného súdu v Banskej Bystrici JUDr. Marian Blaha dal súhlas s voľbou 37 doterajších prísediacich, ktorým uplynul štvorročný mandát a 9 nových kandidátov. Poslanec Vladimír Pirošík (BBA) na decembrovom zastupiteľstve vystúpil s vlastnou teóriou zloženia trestného senátu v slovenskom právnom systéme:

„Dnes sa to volá prísediaci ale je to vlastne sudca z ľudu, čo sa stanovilo za komunizmu ako laický prvok. Osobne si  myslím, že prísediaci nemajú  čo robiť  v právnom poriadku. Je to proste nehorázne, že to zostalo. Je to problém slovenského zákona, že na úrovni okresných súdov  v  trestných  veciach  máme  niečo  takéto.“

Ďalej pokračoval: „Gottwaldovská   justícia  bola  podľa modelu Višinského, v najlepších sovietskych tradíciách, okrem iného jej  výsledkom bolo zavedenie  sudcov  z ľudu.  Volili ich národné výbory nie z odborníkov a toto tu zostalo aj po nežnej revolúcii. Ja nechcem povedať, že medzi tými nominovanými nie sú aj vynikajúci ľudia a že medzi prísediacimi nie sú aj takí, ktorí majú cit pre spravodlivosť a možno za tie roky sa už niečo na nich nalepilo. Očakávame  od  nich,  že  budú kompetentní, mnohí si želáme, aby neboli spätí s minulosťou.“

Svoje vystúpenie zakončil Pirošík slovami: „Títo  prísediaci majú taký hlas, ako sudcovia, sedia v talári, rozhodujú. Ale sudca musí chodiť do školy, zložiť skúšku, musí sa trápiť a je pod drobnohľadom verejnosti a sudca z ľudu až takéto bremeno na sebe nenesie. Čiže ja si myslím, že ideálne by bolo neschváliť nikoho, nech pán Blaha beží za ministrom Borcom a nech vyškrtnú tento polozabudnutý inštitút zo zákona.“

Potom navrhol, aby zastupiteľstvo schválilo 9 nových mien prísediacich a k 37 doterajším sa poslanci vrátia na najbližšom na najbližšom zasadnutí v roku 2014. Nevedno však, akým spôsobom chce poslanec Pirošík kádrovať prísediacich, ktorým skončil mandát a mali by dokončiť rozbehnuté súdne pojednávania. Tie sú týmto jeho krokom reálne ohrozené.

Na vysvetlenie prísediaci sú súčasťou trestného senátu na okresných súdoch. Tento inštitút je typický v európskom práve. Prísediaci zasadajú spolu so sudcom a rozhodujú o vine či nevine súdeného, pričom sudca vedie a usmerňuje pojednávanie. Podmienkou nie je ich právnické vzdelanie. V anglo-americkom súdnictve má túto funkciu porota z radov občanov.

Prísediacich navrhujú politické strany, občianske združenia a inštitúcie. Za prísediaceho môže byť mestským zastupiteľstvom zvolený občan s trvalým pobytom v SR vo veku minimálne 30 rokov, ktorý je spôsobilý na právne úkony a zdravotne spôsobilý na výkon funkcie. Je bezúhonný a jeho morálne vlastnosti sú zárukou, že funkciu prísediaceho bude riadne vykonávať a súhlasí so svojou voľbou. Nikde sa nehovorí o tom, že by poslanci bez skutočne vážneho dôvodu mohli kádrovať kandidátov, s ktorými súhlasí predseda súdu…

Zdroj: Bystricoviny.sk