Nové logo sme prijali kontroverzne

TÉMA TÝŽDŇA
40 /

12. júla 2009 mesto Banská Bystrica vyhlásilo súťaž o nové logo mesta. Do súťaže sa napokon zapojilo 112 súťažiacich, ktorí spolu zaslali 157 návrhov, no a v piatok sme spoznali to, ktoré porotu zaujalo najviac. Je ním návrh od Karola Trnovského, avšak na rozdiel od poroty, názory ľudí sa rôznia. Zatiaľ prevládajú skôr tie negatívne a preto sme sa rozhodli víťaznému návrhu pozrieť na zúbok.

Zrejme väčšina z nás očakávala, že nové mestské logo bude obsahovať tvar srdca či niečo podobné, takže v tomto ohľade sa nedá hovoriť o nejakom prekvapení. Čo už prekvapením nazvať môžeme je finálny výzor loga, ktorý namiesto toho, aby symbolizoval Banskú Bystricu pôsobí dosť mätúco a neurčito. Autor v popise píše, že štvorec predstavuje námestie SNP, zelený polkruh zobrazuje Kremnické a Starohorské vrchy a Poľanu a modrý polkruh zase rieku Hron. Samozrejme to celé zobrazuje Banskú Bystricu, ako srdce Slovenska. Táto myšlienka nie je zlá, ale človeku, ktorý nie je z Banskej Bystrice (a dovolím si tvrdiť, že ani mnohým Bystričanom) nič podobné pri pohľade na logo nenapadne. Takže ako má logo reprezentovať, keď nevieme čo reprezentuje? Pre mňa má  ako symbol rozhodne bližšie ku kardiochirurgickému oddeleniu než k samotnému mestu.

dbb

(foto z výstavy najlepších súťažných návrhov loga nám zaslal čitateľ andrew)

Za ďalší nedostatok môžeme považovať fakt, že logo nám zaspalo dobu. Zastavilo sa niekde v rokoch 90-tych, pričom my sme na prahu druhej dekády 21. storočia. Nie je aktuálne a moderné, naopak je fádne a nudí alebo inak povedané, pre súčasnosť je príliš konzervatívne. Farby pôsobia neživo a neucelene. Vertikálne umiestnenie loga k horizontálnemu nápisu Banská Bystrica tiež nie je najšťastnejším riešením. A už keď sme pri nápise, nedá mi nepozastaviť sa nad zvoleným fontom (typom) písma, ktorý mi príde nevhodný a celé logo „vďaka“ nemu pôsobí nesúrodo.

Autor sa snažil do loga vtesnať, čo najviac symbolov regiónu, čo je pozitívne, no z môjho pohľadu sa mu to nepodarilo, pretože práve táto snaha robí ho robí zložité, mätúce, neaktuálne. Základnou funkciou loga by totiž mala byť ľahká identifikovateľnosť toho, čo logo symbolizuje alebo má „povedať“ a to mi v tomto prípade chýba.

Čo na to profesionálni grafici?

Petr Široký (lefiath.cz) – redaktor najväčšieho portálu o grafike v Čechách a na Slovensku Tutorials.cz : „Logo mi nepřipadá vhodné pro město, ale spíše pro nějakou cirkusovou akci. Podepsalo se na tom jak písmo, tak pootočené srdce (ve městě jsem nebyl, takže nemohu podle symbolu soudit) – nápad jistě není špatný, ale provedení. Když je zde motiv srdce, tak myslím, že by bylo určitě lepší jej dát nad písmo a otočit tak, aby to jako srdce opravdu vypadalo. Font je dětský a připomíná mi podobná písma, která se lepila ve škole na nástěnku. Čekal bych něco elegantnějšího, co bude vyjadřovat sílu. Celkově tedy pěkný nápad, barvy v pořádku (je to abstraktní, stejně v tom ty věci v popisku nikdo neuvidí, dokud si to nepřečte) a špatné zpracování – přitom úpravy by příliš práce nezabraly.“

Marek Oravec – webdizajnér a programátor: „Základnou vlastnosťou loga má byť identifikácia, to bez debaty. Keď si ale zakryjem text Banská Bystrica, ani len náznakom by ma nenapadlo, že sa logo viaže k mestu. Samo o sebe totiž pripomína srdce a to vo mne evokuje skôr nejakú nemocnicu, záchrannú službu, skrátka niečo čo sa viaže so zdravotníctvom. Základnou chybou loga je teda akákoľvek absencia náväznosti na to, ku čomu sa má viazať. Chýba mi tam akýsi symbol, ktorý by mi presne povedal „toto je Banská Bystrica“. Ak si odkryjem text a pozriem sa na logo s nápisom Banská Bystrica, tak to vo mne evokuje neprofesionálne pridanie textu ku logu tzv. „len aby tam bolo“. Font písma vôbec nenadväzuje na logo a v tomto prípade by som určite zvolil nejaký hrubší a hlavne bezpätkový font. Ešte mi nedá nepozastaviť sa pri otočení loga. Ak to má byť takto otočené, čo to potom má byť? Záverom: logo je pekne spracované, nápad určite má dobrý, ale nepresnosti v prevedení a chýbajúca identifikácia ho v mojich očiach pochovávajú.“

Odkaz na foto prvých 15 umiestnených návrhov nájdete v našom článku…

Zdroj: Bystricoviny.sk (Tomáš Minárik) - autor článku je webdizajnérom a autorom desiatok logotypov.