1 /

V 50. kole Tipsport ligy privítali hokejisti Banskej Bystrice na domácom ľade Košice v bránke s Rusom Lisutinom. Nastúpili sme v špeciálnej sade ružových dresov za boj proti rakovine prsníka. Úvodné buly duelu hodil niekoľkonásobný majster sveta v thajskom boxe Vladimír Moravčík. Dôležité však bolo, že naši ´barani´ jasne vyhrali 5:1. Bola to desiata jubilejná domáca výhra v rade nad týmto súperom.

Zápas začal svižne. Už v druhej minúte to skúšal na našej strane Bartánus, Habal bol proti. Na opačnej zaujal prienik Lušňáka, no ani on neuspel. Nebezpečné pokusy boli aj v podaní hosťujúceho Kocha, ktorý vykorčuľoval z trestnej lavice, Lisutin musel zasahovať. V našej presilovke strieľal dobre potom Surový, košický gólman vyrazil puk ramenom. Zaujímavé momenty priniesla 15. minúta. V nej najprv tvrdo pálil z hornej časti kruhu bystrický obranca Ďatelinka, Habal predviedol dobrý zákrok. Košičania mali šance po koncovke Ignatuškina, ale mieril tesne vedľa a o dve minúty neskôr strieľal z medzikružia šikovne Sýkora, avšak do Lisutina. My sme mali veľmi dobrú príležitosť v podaní Higgsa, z troch metrov dobre mieril, no brankár Východniarov vytiahol parádnu hokejku na ľade a podržal svoj tím.

V druhej tretine sme mohli viesť ak by sa presadil voľný Lunter. Na opačnej strane to skúšali na nášho brankára Spilar a Sýkora, úspešní taktiež neboli. My sme napokon využili presilovku v 29. minúte. V nej preveril Habala najprv Bartánus, ale úspešný bol až Éric Faille. Ten pekne prenikol do útočného pásma a účinne vystrelil spoza protihráča – 1:0. V početnej výhode hrozili aj hostia, aktívny Šerbatov chcel pokoriť svojho ruského krajana, ale nevyzrel na neho. A tak sa na bystrickej strane prihlásil už v hre piatich proti piatim o slovo Ben Marshall. Ideálnu prihrávku Asselina z ľavej strany využil parádnym náprahom z pravého kruhu do odkrytej svätyne súpera a v 38. minúte stanovil stav na 2:0.

Na začiatku tretej tretiny išiel sám na Habala uzdravený Šťastný, žiaľ nepokoril ho. Košice nevyužili následne presilovku a pykali. V 49. minúte totiž predviedli rýchly prechod z obrany do útoku a Marek Bartánus prestrelil z pravej strany brankára ´oceliarov´ – 3:0. Menšiu drámu privodili hostia v početnej výhode. V nej najprv neuspel zblízka Haščák, ale po prihrávke Ignatuškina nová posila Košíc Šerbatov šikovne nastavil hokejku v medzikruží a Lisutin predsa len v 51. minúte kapituloval – 3:1. Súper sa v ďalšej časti zápasu snažil dotiahnuť na rozdiel gólu, dobre to skúšal Brophey, ale aj ´barani´ hrozili. Najmä aktívny Surový. Skóre sa napokon ešte menilo, keď Lunter pálil z ľavej strany a z pravej z dorážky zvýšil Karol Sloboda na 4:1. To už Východniarov definitívne zlomilo. Po nevyužitej príležitosti Asselina to zaklincoval dve sekundy pred koncom na 5:1 spred bránky pohotový Éric Faille.

HC’05 iClinic Banská Bystrica – HC Košice 5:1 (0:0, 2:0, 3:1)

Góly: 29. Faille (Higgs, Selleck), 38. Marshall (Asselin), 49. Bartánus, 57. K. Sloboda (M. Lunter), 60. Faille (Mihálik, Selleck) – 51. Šerbatov (Ignatuškin, Kafka). Rozhodovali Baluška, Fridrich – Výleta, Krajčík, vylúčení 4:4, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, zmeny: 41. navyše Petráš (Košice), 2691 divákov.

HC’05 iClinic Banská Bystrica: Lisutin – Marshall, Mihálik, Kubka, Ďatelinka, K. Sloboda, Southorn, Nemčík, Glenn – Asselin, Faille, Selleck – Šoltés, T. Surový, Zigo – Bartánus, Higgs, M. Lunter – Matoušek, A. Šťastný, Koper

HC Košice: Habal – T. Slovák, Koch, Dudáš, Šedivý, Čížek, Derliuk, Pulli – Šerbatov, Ignatuškin, Haščák – Spilar, Brophey, Suja – Kafka, Galamboš, J. Sýkora – Lušňák, T. Klíma, Hričina

Dan Ceman, tréner Banskej Bystrice: „Cez reprezentačnú prestávku sme veľa hovorili s hráčmi, aké sú naše možnosti a čo musíme urobiť. Potrebujeme štyri päťky meniť v krátkych striedaniach a hrať to, čo si povieme. A to sme dnes aj urobili. Asi to bol najlepší náš zápas v sezóne čo sa týka celých 60 minút. Splnili sme v ňom naozaj všetko, čo sme si povedali na začiatku stretnutia. Za to musím hráčov pochváliť.“

Roman Šimíček, tréner Košíc: „Ani neviem, čo povedať. Z našej strany to bola dnes tragédia. Prepadli sme v obrane i v útoku. Bol to jeden z najhorších zápasov, čo sme odohrali. Mrzí nás to po tých dvoch vydarených, no nenaskočili sme po prestávke do rovnakej formy. Dátum trinásteho bol pre nás nešťastným, ale v piatok hráme ďalší zápas a ten chceme zvládnuť a predstaviť sa po dlhšom čase divákom víťazne.“

Marek Bartánus, narodeninový oslávenec, strelec nášho dôležitého tretieho gólu: „Po tej prestávke sme sa veľmi tešili na zápas s výbornou atmosférou. Chceli sme ukázať hokej blížiaci sa play-off, to sa nám podarilo. Za čo som veľmi rád. Sme radi, že sme to zvládli, tlak bol celý čas na našej strane i napriek bezgólovej prvej tretine. Nie každému sa pošťastí dať na narodeniny gól, o tom viac som rád, ale ešte som radšej tomu, že sme predviedli výkon hodný play-off. Piatykrát sme v sezóne vyhrali proti kvalitným Košiciam, to sa ráta o to viac.“

Éric Faille, autor dvoch našich gólov: Košice majú vždy silný tím, ale my sme začali dobre a hrali svoj hokej. Hralo sa tvrdo pri mantineloch. Do konca sezóny to už budú len náročné zápasy, preto musíme ísť od zápasu k zápasu, nakoľko sa hrá o každý bod. Sme radi, že sme si udržali druhú priečku. Síce som sa dostal na prvú priečku v bodovaní, čo je pekné, ale bez spoluhráčov by som to nedokázal. Bola to dlhá cesta, ale nie individuálna, ale tímová. Každý chce vyhrávať, blíži sa play-off, no každý duel je ťažký, takže sa to nedá rozdeľovať. Najbližšie nás čaká Zvolen, ale ja to neberiem ako odvetu za posledný zápas. Je to ďalší duel proti veľmi silnému súperovi, v ktorom musíme odovzdať na ľade všetko.“

Ben Marshall, autor nášho víťazného gólu: „Proti Košiciam je to vždy ťažké, majú silný tím. Hrali sme však dobre pospolu. Hlavne doma sme silní aj vďaka fanúšikom, ktorí nám dodávajú extra silu. Ani som nevedel, že sme vyhrali všetky zápasy proti Košiciam, až teraz to počujem prvýkrát. Je to však super. Máme veľa sebavedomia a nezáleží niekedy až tak na súperovi, pretože si veríme. Hlavne doma. Pri mojom góle som dostal krásnu prihrávku od Failleho. Hráme spolu celú sezónu, na ľade si výborne rozumieme. Teraz sme to potvrdili. Najbližšie to bude proti Zvolenu odveta za Winter Classic, veľa nám dĺžia. Určite chceme vyhrať, ja sa na to veľmi teším, no bude to náročné.“

Andrej Šťastný, po zranení opäť na ľade v našom tíme: „Už to trvalo dlho, takže som rád na ľade aj s hráčmi v kabíne, je to skvelý pocit byť tu opäť. Mne sa dnes dobre hralo, a to som bol mesiac a pol bez hokeja. Z našej strany to bolo výborné, takto chceme hrať aj play-off. Dominoval sme celý zápas a to bolo podstatné. Ja som mal šancu na gól, beriem to na seba, musím z takýchto situácií streliť gól. Už ma zdravotne nič netrápi, som úplne fit a všetko je OK.“

Ján Sýkora, útočník Košíc, bývalý hráč B. Bystrice: „Nehodnotím to pozitívne. Zápas nám nevyšiel, bohužiaľ, aj sme mali šance, no sme ich nevyužili. Škoda toho zvýšenia Bystrice na 3:1, to nás položilo. Ak by sme znížili, bolo by to iné, mali sme vydržať, na naopak sme sa rozsypali. Mne to tiež nepadalo, aj keď som sa snažil nič nevymýšľať a strieľať jednoducho, nuž i také sú dni. Strieľal som žiaľ do Lisutina, hoc dal sa myslím prekonať. V Banskej Bystrici sa ťažko vyhráva, inak to bol dobrý zápas. Pre mňa dosť špeciálny, fanúšikom ďakujem za skandovanie na konci, odkazujem im, že mi zostali v srdci a budem na nich stále myslieť.“

Autor: (job), Foto: Marek Rakovský