Ľubomír Motyčka: Prečo je v Banskej Bystrici najviac snehu? A prečo tak mrzne?

Blog
0 /

Tento blog je časovo výrazne limitovaný. Keď som dnes ráno /streda 20. XII./ odchádzal z Banskej Bystrice, teplomer v aute ukazoval – 13 °C. Keď som zaparkoval pri centrálnom trhovisku v Bratislave, ukazoval 0 °C.

Odchádzal som zo zasneženého mesta, prišiel som do Bratislavy, odkiaľ médiá neustále vzdychajú, že chcú biele Vianoce.  A v mojom meste by sme pristali, keby bolo snehu menej.

Krátko pred desiatou hodinou som sa v jednej kaviarni stretol s dávnym priateľom, RNDr . Petrom Jurčovičom, ktorý je všeobecne známy ako veľmi dobrý meteorológ. Obaja už máme svoje roky, tak sme sa najskôr rozhovorili o chorobách a nutnom optimizme pri ich zvládaní. No a hneď nato o počasí.

Prečo budú u nás biele Vianoce, no už kúsok za Zvolenom je len slabý poprašok? Trochu zložito mi to vysvetľoval. Oceán je teplý, vnútrozemie vychladené. Teplý oceánsky vzduch sa k nám nasúval od juhozápadu. Niekde v Taliansku sa skrútil a cez Balkán prišiel až k nám.

V Albánsku to prinieslo povodne. Nízke Tatry zastavili oblaky a čo v nich ostalo, to spadlo na Banskú Bystricu. Prvé sneženie prinieslo nádielku 40 cm. O nejakých desať dní nato zasa spadlo vyše 20 cm.

Južnejšie pršalo. Stačilo, aby bolo o stupeň, dva teplejšie, aj u nás by z toho bol dážď. Inak, takéto situácie nie sú v našom meste výnimočné. Bývalo aj viac snehu s jednosmernými ulicami lemovanými najskôr bielou a neskôr šedivo čiernou dávkou zimy. Nakoniec, vybral som  teraz aj fotografiu zo súkromného prostredia. Ten pingpongový stôl pred chalupou už raz spod bielej periny nebolo ani vidieť. No a keďže sme vlastne v kotline, vlny teplého a potom i studeného vzduchu sa tu výrazne prejavujú.

Platí to aj pre leto. Teplé obdobie sa začína južným vetrom a potom ho vystrieda vietor severný. Práve to sa teraz stalo a pre december je to typické. Preto sa musí napadaný sneh okamžite odstrániť. Ešte počas sneženia. Inak zamrzne a ostane tu možno až do jari.

Máme však dosť techniky a ľudí na extrémne dávky snehu? Tu však nechcem riešiť čistenie, len prinášam o čom sme sa rozprávali s pánom Jurčovičom. Môžeme sa utešovať napríklad tým, že na Donovaloch, Králikoch, v Selciach či na Šachtičkách je dosť snehu na perfektnú lyžovačku. A ten sneh hádam nezničí ani blížiace sa oteplenie. Ozaj a prečo sú také silné mrazy? Keby nebolo snehu, bolo by výrazne teplejšie.

A ešte niečo. Oteplenie príde. Ba už aj ide. Pokračuje striedanie synoptických období. /Ako múdro sa vyjadrujem. Však. Veď som debatoval s múdrym človekom./ K múdrosti patrí aj isté sebaspochybňovanie. Ako to všetko bude?

O desiatej hodine dopoludnia pán Jurčovič hovoril predpoveď na Vianoce. Najskôr mi však dlho vysvetľoval, aký je vývoj zložitý a že aj predpovedné mapy a počítače sú z toho niekedy „zmagorené“. Mení sa totiž celková klíma a čo platilo doteraz, už platí len s rezervou.

Ale. Od západu prichádza ďalšie oteplenie. Tentoraz od Baltiku až na Stredozemné more. Na dlhodobú predpoveď si netrúfa. Tak som ho novinársky tlačil ja: „ Bude aj 15 stupňov?“ To vraj nie, ale na juhu to môže byť aj plus 10. Keďže to ide od severozápadu, viac snehu bude teraz na severe a východe Slovenska. A smerom na juh aj dážď. K čomu sa teraz priradíme,  k severu alebo juhu?

Môže snežiť, ale asi nie veľmi veľa, ale môže aj pršať, čo prinesie poriadnu poľadovicu. Vybrať si nemôžeme, rozhodne sa niekde inde. My môžeme len prijať to čo príde. To bude štvrtok. Vzhľadom ku komplikovanému vývoju počasia sa už pán Jurčovič vyjadroval k ďalším dňom opatrne. Potvrdil akurát to, že otepľovanie bude pokračovať. Konkrétne  však  nechcel povedať viac. Musí byť seriózny. Čo mu uznávam.

Máte záujem o nejaké iné či ďalšie informácie? Nie, mobil  vám nedám. To by sme už neboli kamaráti. Ale mail, s tým súhlasil: meteoservis@meteoservis.sk.

Autor: Ľubomír Motyčka, Foto: autor a ilustr.

Ľubomír Motyčka

Ľubomír Motyčka