´Prechladnutá´ Nasťa Kuzminová má prvé zlato z majstrovstiev sveta + HLASY

1 /

Banskobystrická biatlonistka Anastasia Kuzminová získala zlatú medailu v piatkových rýchlostných pretekoch žien na 7,5 km na majstrovstvách sveta vo švédskom Östersunde. Vvybojovala historickú prvé zlato pre Slovensko na svetovom šampionáte v biatlone. Vo svojej zbierke mala doposiaľ dva cenné kovy zo MS – získala striebornú medailu v pretekoch s hromadným štartom v Pjongčangu 2009 a bronz pridala o v roku 2011 v rýchlostných pretekoch v ruskom Chanty-Mansijsku.

Za našou víťaznou Nasťou, ktorá na strelnici chybovala iba raz, skončila na druhom mieste so stratou 9,7 s Nórka Ingrid Landmark Tandrevoldová. Tá predviedla čistú streľbu. Bronzovú medailu si vybojovala Nemka Laura Dahlmeierová, keď zaostala takisto s čistou streľbou o 12,6 s za Kuzminovou.

Naša trojnásobná olympijská víťazka, členka VŠC Dukla Banská Bystrica, žijúca momentálne v Selciach, Anastasia Kuzminová zaznamenala v pretekoch jeden chybný výstrel v ľahu. Netrafila hneď prvý terč, no ostatných deväť už áno. Na trati predviedla šiesty najrýchlejší bežecký výkon zo všetkých štartujúcich pretekárok, i keď mala zdravotné problémy, bola evidentne prechladnutá, problémy sa vyskytli s hlasom, trápili ju bolesti hrdla.

Na severe Európy panovalo nevľúdne počasie. V mraze mínus päť stupňov silno fúkalo a bola i otázka šťastia komu ako vietor dopraje. Naste nevyšla v polohe ležmo úvodná rana, príliš to však nezavážilo, keďže na strelnici sa množili chyby aj u ostatných biatlonistiek. Tesne za ňou strieľala Mäkäräinenová, bola bezchybná, rovnako ako neskôr Dahlmeierová, tá však pomalšie bežala. Streľba v stoji veľmi pomohla našej naturalizovanej Bystričanke, zvládla ju výborne, rytmicky rýchlo a mohla zaútočiť na jednu z medailí. Na diaľku sa porovnávala najmä s Nórkou Tandrevoldovou, na medzičase po druhej streľbe na ňu strácala len 1,9 sekundy, v cieli však bola od nej lepšia o 9,7 s. Na súperky sa teda pozerala z vrchu a nik ju už nedokázal zdolať. Nemka Hermannová na ňu mala, ale v stoji urobila až dve chyby, s jednou by mohla útočiť na zlato, s nulou by ho získala. Anastasii Kuzminovej sa teda splnilo jedno veľké želanie, k doterajšiemu striebru a bronzu pridať úspech najcennejší, zlatú medailu z majstrovstiev sveta! V cieli pre RTVS a TV IBU povedala:

„Nemôžem nahlas hovoriť, ale sú to neopísateľné pocity. Splnil sa mi môj biatlonový sen, mám obrovskú radosť. Bojím sa, že po dnešnom výkone asi nebudem môcť nastúpiť na ďalšie preteky, ale azda stihnem regenerovať, aby som ešte na majstrovstvách sveta strelila štyri nuly. Ďakujem veľmi pekne všetkým fanúšikom na Slovensko. Vďaka vám som tu a vďaka vám som pokračovala po olympiáde v kariére a mohla si tak splniť ešte jeden sen. Je to čarovný pocit. Nečakala som, že by som mohla s jednou chybou triumfovať. Tieto preteky mi pripomenuli olympiádu vo Vancouveri. Aj tam som nebola zdravotne v poriadku a vybojovala som zlato. Som nesmierne šťastná.“

Kuzminová v doterajšej kariére skončila na MS 2009 v Pjongčangu v ‚masse‘ strieborná, na MS 2011 v Chanty-Mansijsku v šprinte bronzová a teraz sa vyšvihla na zlatý piedestál. V histórii MS je to už štvrtá medaila pre slovenský biatlon, tá prvá sa zrodila zásluhou stíhacích pretekov Martiny Schwarzbacherovej v striebornom lesku v roku 1999 v Kontiolahti.

Radosť nad Kuzminovej zlatom neskrýval pred mikrofónom RTVS ani jej manžel a tréner v jednej osobe Daniel Kuzmin:

„Je to niečo neskutočné, fantastické čo sa stalo. Nemám slov, lebo Nasťa má stále od rána zdravotné problémy a teraz je majsterka sveta! Po tej jednej chybe som veril, že môže ísť na medailu. S jednou chybou vyhrala olympiádu, no dnes jej všetko vyšlo, teda aj to, že i súperky netriafali terče tak ako chceli. Nasťa bežala na to ako bola pripravená dobre, dej týchto pretekov bol fantastický. Obával som sa, či nezačala príliš rýchlo, ale napokon si sily dobre rozložila. Náš sen sa stal realitou. V stíhačke bude isto štartovať, verím, že zregenerujeme do nedele.“

Šťastie neskrýval ani inak navonok pokojný strelecký tréner Kuzminovej Tomáš Kos:

„Škoda chyby na ležke, prvej rany, ale boli dnes ťažké podmienky, chybovali aj ostatné. Po tej prvej chybičke sa upokojil. Stojka bola úžasná! Odstrieľala ju tak ako bolo potrebné a to bol kľúč k úspechu. Splnil sa jej sen, všetko čo tomu obetovala sa vyplatilo. Sme za ňu radi, že sa to podarilo. Musela sa vysporiadať s chorobou, statočne s tým bojovala. V kútiku duše verila, že sa jej to môže podariť a stalo sa tak. Napriek chorobe, vyzerala na trati dobre.“

Žiaľ ostatným pretekárkam našej Dukly sa nedarilo. Paulína Fialková, žijúca v meste pod Urpínom, obsadila po 4 chybách na strelnici až 48. miesto. Zverenka Anny Murínovej a Martina Bajčičáka nenadviazala na výborné výkony z pretekov Svetového pohára, keď jej v priebežnom poradí celkového hodnotenia patrilo pred MS skvelé šieste miesto. Pre RTVS uviedla:

„Trať bola po snehovej nádielke hlboká, ale to nebol problém. Snažila som sa urobiť čo sa dá, no nevyšlo to. Neviem čo sa stalo. Nespoznávala som sa. Štyri chyby na strelnici je veľa.“

Mladšia sestra Paulíny Ivona Fialková finišovala na slušnej 33. pozícii. Na strelnici minula 2 terče v ľahu, stojku mala čistú. Pre RTVS vravela:

„Bilancia v streľbe 2+0 je priemerná v dnešných poveternostných podmienkach, ale nebežalo sa mi dobre. Nesadla mi asi strava alebo voda, nejaké žalúdočné problémy sa u mňa dostavili. Čo už narobím, ale pred stíhačkou sa dá z 33. miesta posúvať dopredu. Idem zajtra na regeneráciu, dúfam, že to postačí a dám sa hlavne zdravotne do poriadku.“

Kvarteto Sloveniek v štartovom poli doplnila Terézia Poliaková, ktorá sa po 4 nepresných výstreloch umiestnila na 86. priečke.

V sobotu príde v Östersunde na rad ďalšie individuálne súperenie – rýchlostné preteky mužov na 10 km od 16.15 h.

VÝSLEDKY:

Rýchlostné preteky žien na 7,5 km – Östersund MS: 1. Anastasia Kuzminová (SR) 22:17,5 min (1), 2. Ingrid Landmark Tandrevoldová (Nór.) +9,7 s (0), 3. Laura Dahlmeierová (Nem.) +12,6 (0), 4. Hanna Öbergová (Švéd.) +13,2 (2), 5. Mona Brorssonová (Švéd.) +21,7 (1), 6. Denise Herrmannová (Nem.) +23,9 (2), … 33. Ivona Fialková +1:36,2 min (2), 48. Paulína Fialková +2:10,1 (4), 86. Terézia Poliaková (všetky SR) +4:42,3 (4)

Poradie vo Svetovom pohári (po 19 z 25 pretekov): 1. Dorothea Wiererová 737 bodov, 2. Lisa Vittozziová (obe Tal.) 733, 3. Anastasia Kuzminová (SR) 680, 4. Marte Olsbuová-Röiselandová (Nór.) 656, 5. Kaisa Mäkäräinenová (Fín) 574, 6. Paulína Fialková (SR) 526, … 62. Ivona Fialková (SR) 48

Hodnotenie rýchlostných pretekov vo SP (po 8 z 9 pretekov): 1. Anastasia Kuzminová (SR) 311 bodov, 2. Lisa Vittoziová 309, 3. Dorothea Wiererová (obe Tal.) 300, 4. Marte Olsbuová-Roiselandová (Nór.) 288, 5. Kaisa Mäkäräinenová (Fín.) 271, 6. Monika Hojniszová (Poľ.) 210, … 9. Paulína FIalková 180, 62. Ivona FIalková (obe SR) 26

Poradie v Pohári národov (po 19 z 23 pretekov): 1. Francúzsko 6094 bodov, 2. Nemecko 6086, 3. Nórsko 6048, … 12. Slovensko 4222

Zostávajúci program MS Östersund:

Sobota 9. marca: rýchlostné preteky mužov na 10 km (16.15)

Nedeľa 10. marca: stíhacie preteky žien na 10 km (13.45), stíhacie preteky mužov na 12,5 km (16.10)

Utorok 12. marca: vytrvalostné preteky žien na 15 km (15.30)

Streda 13. marca: vytrvalostné preteky mužov na 20 km (16.10)

Štvrtok 14. marca: miešané štafety na 1 x 6 km a 1 x 7,5 km (17.10)

Sobota 16. marca: štafety žien na 4 x 6 km (13.15) štafety mužov na 4 x 7,5 km (16.30)

Nedeľa 17. marca: preteky žien na 12,5 km s hromadným štartom (13.15), preteky mužov na 15 km s hromadným štartom (16.00)

Autor: (job), Foto: Zdroj TASR