Opäť „náhodná“ suma 1488 od kotlebovcov, tentoraz pre mladých hokejistov vo Veľkom Krtíši

SPRÁVY
16 /

kotleba 1488

Zdá sa, že kotlebovci sú nepoučiteľní. Iba nedávno sme písali o tom, že polícia vyšetruje predsedu ĽSNS Mariana Kotlebu za odovzdávanie šekov pre rodiny s číslovkou 1488 – symbolom neonacistov a objavil sa ďalší podobný prípad.

Hokejový klub chcel dotáciu 1500 eur, od kotlebovcov dostal zmluvu na 1488 eur

Denník N priniesol informáciu, že rovnakú sumu v eurách s číslom 1488 poskytol Marian Kotleba tentoraz ako predseda BBSK  poskytol dotáciu mladým hokejistom z Hokejovému klubu Veľký Krtíš.

Stalo sa to 8. júna 2017. Prezidenta veľkokrtíšskeho klubu Igora Talpaša najskôr oslovil jeden z pracovníkov Úradu BBSK a povedal mu, že si môže podať žiadosť o dotáciu. To prezident hokejového klubu aj urobil a poslal žiadosť o 1.500  eur na podporu mladých hokejistov.

„Zmluva však prišla na sumu 1488 eur. O tejto symbolike som už predtým niečo počul, no nie som zaangažovaný. Nám tie peniaze pre druhákov pomohli,“

povedal pre Denník N Igor Talpaš.

dotacia

Tento moment však neunikol prezidentovi Slovenského zväzu ľadového hokeja Martinovi Kohútovi, ktorý reagoval slovami:

„Odsudzujem akékoľvek zneužívanie hokeja či hokejových klubov na Slovensku na otvorenú či v tomto prípade podprahovú propagáciu nacistických a rasistických symbolov. Využívanie takejto a podobnej symboliky, hoci aj pri poskytovaní dotácii, považujem za cynické, zbabelé a za hranicou slušnosti.“

Aktuálne protestuje proti zneužívaniu športu na politické účely šéf hokejovej Tipsport ligy Richard Lintner za pozvanie predsedu ĽSNS Mariana Kotlebu vedením klubu HC 07 Orin Detva na vhodenie úvodného buly pred nedeľňajším zápasom s Košicami, necelý mesiac pred voľbami predsedu a poslancov  BBSK.

Beží policajné vyšetrovanie šekov s číslovkami 1488 rodinám

Poslanec NR SR a predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Marian Kotleba čelí policajnému obvineniu  pre odovzdávanie symbolických šekov so sumou 1488 eur, čo je odkaz na neonacistickú symboliku. Obvinený podal proti tomuto rozhodnutiu sťažnosť.

Polícia v júli tohto roka obvinila verejného činiteľa Mariana Kotlebu z prečinu prejavu sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd. Obvinenie má súvisieť s prípadom, keď 14. marca 2017  odovzdával v rámci charity rodinám šeky v hodnote 1488 eur. V prípade dokázania vinu mu za tento trestný čin hrozí šesť mesiacov až tri roky väzenia.

Čísla 14 a 88 sú známe ako rasistické a nacistické symboly. Konkrétne číslo 14 vyjadruje štrnásť slov rasistického vyhlásenia amerického extrémistu a člena Ku Klux Klanu Davida Lanea:

„We must secure the existence of our people and a future for white children (Musíme zaistiť existenciu našich ľudí a budúcnosti pre biele deti).“

Číslo 88 predstavuje nacistický pozdrav “Heil Hitler”, pretože „H je 8. písmeno v abecede“. Túto dvojicu čísel používajú extrémisti aj spolu v tvare 1488.

symbol-1488

Autor: (tom), Foto: ilustračné