Mesto otvorilo na autobusovej stanici Turistické informačné centrum

SPRÁVY
3 /

V utorok primátor mesta Ján Nosko spolu s vedúcim Petrom Cibuľom slávnostne otvorili nové  Turistické informačné centrum (TIC). Nachádza sa hneď vedľa čakárne na autobusovej stanici hybridného komplexu Terminal.

Slávnostné otvorenie TIC za účasti hostí a novinárov moderovala Mariana Kovačechová, na gajdy a fujaru hral talentovaný Matúš Kubina, žiak chýrneho gajdoša Ľubomíra Tatarku zo Slovenskej Ľupče. Primátor mesta Ján Nosko k otvoreniu TIC uviedol:

„Som rád, že sa nám podarilo otvoriť Turistické informačné centrum, ktoré popri mestskom IC bude poskytovať komplexné informácie nielen o Banskej Bystrici, ale o širšom okolí. Je to prirodzený dopravný uzol, kde je veľká koncentrácia nielen domácich, ale predovšetkým cezpoľných návštevníkov mesta, nachádza sa v areáli Terminalu. Priestory TIC pozostávajú z dvoch častí, z kancelárie a požičovne elektrobikov s nabíjačkou. Záujemcovia si tu môžu kúpiť rôzne suveníry, mapy a absolvovať výlety aj so sprievodcom, ktoré im umožnia spoznávať naše mesto i okolie.“

tic3

Podľa primátora myšlienka vytvoriť TIC vznikla už počas výstavby novej autobusovej stanice. Autobusovú stanicu má v dlhodobom prenájme spoločnosť Dopravný podnik mesta Banská Bystrica, a.s., ktorá poskytla mestu priestory nového Turistického informačného centra za sumu 360 eur mesačne v mieste, kde je najväčšia koncentrácia domácich i zahraničných cestujúcich.

 

V kancelárii budú pracovať štyria pracovníci resp. pracovníčky. Do konca roka by tu mala pribudnúť virtuálna mapa, čo je projekt  podporený z Úradu vlády SR v hodnote 50.000 eur. TIC nebude slúžiť len Banskej Bystrici, ale zapoja sa do jeho činnosti aj Oblastné organizácie cestovného ruchu a okolité obce.

tic7

 

Vedúci TIC Peter Cibuľa k samotnej kancelárii povedal:

„Máme tu teraz okrem mňa tri pracovníčky, ktoré ovládajú tri cudzie jazyky –  anglicky, nemecky a rusky. Služby pre turistov sa budú postupne rozširovať. Okrem základných turistických informácií a usmernenia návštevníkov, kam vyraziť za turistickými atrakciami v zime alebo v lete, návštevníkom zabezpečíme napríklad osobného sprievodcu na jednodňové výlety po meste a okolí. Chceme vykonávať niektoré činnosti bežnej cestovnej agentúry. Už dnes sa tu predávajú vstupenky na kultúrne či športové podujatia.“ 

Turistické informačné centrum na bystrickej autobusovej stanici je otvorené okrem nedele v pracovných dňoch od 9:00 do 17:00 hod., v sobotu do 15:00 hod.

tic6

Autor: (tom), Foto: redakčné