Ľubomír Motyčka: Plážové kúpalisko – môj pohľad

Blog
8 /

Prešlo 11 rokov odvtedy, ako mesto Banská Bystrica odovzdalo do dlhodobého prenájmu banskobystrické plážové kúpalisko. Projekt pánov Valacha a  Sninského bol na pohľad dobrý, situácia mesta  zložitá a tak sme viacerí hlasovali za tento projekt. Aj ja.

Vždy o rok…

Čas ukázal, že toto rozhodnutie nebolo šťastné. Už len na doplnenie, pán Valach od pláže odskočil. Len niekoľko rokov bol pokoj. Po prvotných investíciách. Potom nasledovalo fantazírovanie o bystrickom mori bez reálnych skutkov. No a na to nasledoval úpadok.

Pretože, ak sa niekde reálne neinvestuje, existujúci stav sa stáva úpadkom. Iní totiž investujú a rozvíjajú sa.

Zaradiť medzi investície pre pláž bowlingovú halu, či halu na bedminton je trochu úsmevné. Najmä ak sa notoricky objavujú tie isté nedostatky. Vlani to vyzeralo tak, že som skoro jediný, kto niektoré problémy medializuje. Tohto leta bublina praskla. Opäť sa ukázal základný problém. Neschopnosť nájomcu vidieť detaily.

Pokiaľ ide o jazero, niekoľko mesiacov som ho upozorňoval na odborníka ochotného pomôcť pri riešenie problémov s vodou. Keď sa kontakt uskutočnil, už bolo neskoro. Vraj o rok. To počúvam už asi tri roky. Vždy o rok.

Navrhoval som cukráreň od výrobcu – školy na Bánoši. O rok. Riaditeľ školy  bol na dovolenke. Bolo posledné  konštatovanie pána Sninského  v polovici augusta. Iste, bol na dovolenke,  ale v polovici júna.

Vyrastajúca burina, množstvo väčších či menších nedostatkov. Aj tohto leta. Začiatok sezóny priniesol isté zlepšenie, pozitívna motivácia v podobe menšej pochvaly sa neosvedčila. Všetko sa vrátilo do starých koľají. A vyvrcholilo to ostro sledovaným videom.

A predsa tvrdím, že to video bolo len vrcholcom ľadovca. Tak ako kopa estetických problémov odstrániteľných pri dobrej vôli za niekoľko dní.

Skutočné a veľké problémy

Počúval som čo hovorí personál, alebo ako sa preriekne nájomca.Postupne som sa dozvedal o slabnúcom minerálnom prameni. Vraj kvôli výstavbe na Belvederi. Ibaže vrt treba obnovovať. Tak som bol tri roky strašený s tým, čo bude keď voda raz nebude. Ale, nenasledovalo žiadne riešenie. V Podhájskej mi hovorili, že vrt čistia a obnovujú každých desať rokov.

Videl som fotografie presakujúcej betónovej steny bazéna smerom od jazera. Keď sa starý bazén vypustí. Personál sa bojí, že pri čistení bazéna sa raz múr prevalí. Na čo sa čaká?

 Vraj kvôli tomu, že tade chodí v zime ťažká technika, presakujú hrádze jazera. Ale, chodia tam len snežné skútre. Nebude chyba v tom, že chýba údržba?

Vo veľmi zlom stave je strojovňa. Čakám roky, kedy sa prejde od konštatovaniam k činom. Na čo sa vlastne čaká?

Steny a dná nových bazénov sú  takmer neopraviteľné. Už dávno ich bolo treba vymeniť. Sú v takom stave, že už ich nebude mať kto opraviť.

A o koľkých veľkých problémoch neviem. Alebo som si na ne nespomenul. Napríklad šušká sa, že ostrov bol prehradený stavebným odpadom. To neviem, iba viem, že to zhoršilo kvalitu vody v jazere. Narušilo sa prirodzené prúdenie.

Za najrozumnejšie za danej situácie považujem začať rokovanie s firmou Aqualand o ukončení zmluvy. Aj tak stále počúvam, že sa na pláži nedá zarobiť.

Pán Sninský vie hravo vypočítať, koľko mesto ušetrilo, ale my nevieme, koľko zarobil a teda mohol reálne investovať.

Niektorí ľudia sa boja, že mesto nebude mať jednu sezónu kúpalisko. Ale, to hrozí tak či tak. Neustála improvizácia a neriešenie problémov k tomu tak či tak vedú.

Rozmer rozvojový

Kto dnes  vypočíta, koľko stráca mesto? Prudko rastie záujem o letný cestovný ruch a teda o vodu. Súčasný stav plážového kúpaliska je brzdou rozvoja. Nevraviac o rozvoji celoročnej prevádzky, plnom využití priestoru.

Rozmer politický

Vraj ako to urobiť. Opozícia sa už teší na to, že viacerí poslanci za zmluvu hlasovali.. A je pred voľbami. Lenže, záujmy a potreby občanov i mesta sú dôležitejšie. Áno, viacerí sme sa nechali dobehnúť. Najväčšou chybou by bolo nepriznať si to.

Kto sa zapája do dôležitého hlasovania, urobí aj chybu. Tak to vždy bolo aj bude. Kto stojí bokom, chybu neurobí. Lebo za nič rozhodujúce nehlasuje. Okrem toho, priznanie chyby je znakom sily a nie slabosti.

P.S.

Na utorkovom mestskom zastupiteľstve v rámci diskusie k problému plážového kúpaliska nastolenom poslancom Ľubomírom Motyčkom prešiel návrh na začatie rokovaní primátora mesta s nájomcom o prehodnotení resp. ukončení dlhodobej nájomnej zmluvy.

 

Autor: Ľubomír Motyčka, Foto: ilustračné

Ľubomír Motyčka

Ľubomír Motyčka