3 /

Banskobystrickí hokejisti nezvládli štvrtý finálový duel Kaufland play-off Tipsport ligy na domácom ľade s Duklou Trenčín . Prehrali ho 2:4, keď pokašlali úvod stretnutia a potom už márne chytali ´zajaca´ za chvost. Prvý majstrovský mečbal sme teda nevyužili a séria hraná na štyri víťazstvá sa tak za stavu 3:1 pre nás presúva v piatok na štadión súpera pod hrad Matúša Čáka.

Trenčania aj tentoraz nastúpili bez zraneného brankára Valenta, nahradil ho Hiadlovský, do tretieho útoku sa vrátil uzdravený Radek Dlouhý, avšak v obrane zraneného Frühaufa zastupoval Pač. Nehral Gašparovič, trinástym útočníkom bol Pardavý ml. Bystričania nastúpili bez zmien a v tretej minúte mohli ísť do vedenia. V šanci sa ocitol Asselin, no Hiadlovský zasiahol výborne ramenom.  Mali sme prevahu, ale nič nám to nebolo platné. Pretože v piatej minúte dotieral pri našej bránke na Mihálika Sádecký a práve nášmu robustnému obrancovi skĺzol puk z čepele a putoval za prekvapeného Lukáša – 0:1. Tento moment nás vyviedol z miery a hoci to Bortňák skúšal dobrou strelou z medzikružia, na opačnej strane sa prezentoval podobnou koncovkou z pravej strany Romančík. V deviatej minúte nahodil kapitán Dukly Radivojevič puk od modrej, Bezúch ho netečoval, ale prebral si ho a keďže mal voľný priestor, zavesil ho pod hornú žŕdku – 0:2. To ale nebolo všetko, pretože o niekoľko desiatok sekúnd sme hrali v oslabení o dvoch hráčov a v čase keď naskočil už štvrtý bystrický hokejista na ľad sa presadil po peknej prihrávke Sádeckého pred odkrytou našou bránkou Marcel Hossa – 0:3. Medzi žrde putoval namiesto Lukáša Hassila a ´barani´ razom ožili. Nebezpečný bol teč Hrnku i strela Bartánusa spomedzi kruhov. Hostia mali iba jednu dobrú možnosť, keď zakončoval Ölvecký, no fínsky gólman v drese HC ´05 reflexívne zasiahol. Pred prestávkou mal ešte slušnú príležitosť Asselin, ale pri pravej žrdi nezasunul puk za Hiadlovského, pretože ho netrafil.

V strednom dejstve to bola v podstate hra iba na jednu bránku. Búšili sme do súpera, tlačili, hrali na doraz, ale nie a nie nám to padnúť. A ani príliš nebolo z čoho, šancí si Bystričania vytvorili pomenej, Dukla sa zamerala na dobrú defenzívu. Gólové možnosti sa dostavili prevažne v početných výhodách, no Asselin dieru medzi betónmi Hiadlovského nenašiel, Hrnka mieril vedľa, Hohmann posielal puky priamo do brankára a po tvrdej rane Bubelu zasiahol trenčiansky gólman znovu ramenom. Skóre sa teda nemenilo.

Na začiatku tretej tretiny sa dostal do troch šancí útočník ´baranov´ Pavol Skalický, prvú mal hneď v úvodných sekundách, druhú v presilovke a tretiu po jej skončení v 46. minúte, keď sa na dvakrát pred Hiadlovským presadil a znížil na 1:3. Domáci hokejisti aj naďalej hýrili aktivitou, často strieľali, ale nevytvárali si vyložené príležitosti. Trenčín číhal na protiútoky, po jednom z nich zakončoval nebezpečne Ölvecký, puk iba tesne minul ľavú žrď Lassilovej svätyne. V 56. minúte sme hrali tretiu presilovku v tejto časti hry, v nej najprv z pravej strany pálil Bubela, brankár Dukly bol proti a potom úradovala jeho lapačka po koncovke Skalického. V závere sme odvolali brankára, hrali v šestici a 101 sekúnd pred koncom sa zblízka na dvakrát presadil Matej Češík – 2:3. Následne sa hokejisti spod Urpína pokúsili vyrovnať, no na opačnej strane Švec minul našu opustenú bránku. Potom sa prezentoval perfektným tečom Bubela, puk si našiel cestu nad hornú žŕdku. Nepomohol nám ani oddychový čas, pretože hostia prešli dopredu a kapitán Radivojevič spoza kruhu naše nádeje pochoval, mieril totiž presne do opustenej bránky – 2:4.

HC’05 iClinic Banská Bystrica – HK Dukla Trenčín 2:4 (0:3, 0:0, 2:1)

– stav finálovej série: 3:1

Góly: 46. Skalický (Asselin), 59. Češík – 5. Sádecký, 9. Bezúch (Radivojevič), 10. Marcel Hossa (Sádecký), 60. Radivojevič (Sojčík)

Rozhodovali: Baluška, Štefik – R. Výleta, Šefčík, vylúčení na 2.min: 4:7, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, 2841 divákov (vypredané).

HC’05: Lukáš (11. Lassila) – Kubka, Ďatelinka, Pretnar, Mihálik, Gélinas, Delisle, Brejčák – Lamper, Surový, Hrnka – Hohmann, Bubela, Bartánus – Asselin, Faille, Skalický – Brittain, Češík, Bortňák – Gabor

HK Dukla: Hiadlovský – Cebák, Starosta, Romančík, Bačík, Bohunický, Holenda, Pač – Radivojevič, Ölvecký, Sojčík – Bezúch, Sádecký, Marcel Hossa – T. Varga, R. Dlouhý, O. Mikula – Deveaux, J. Švec, D. Hudec

Vladimír Országh, tréner Banskej Bystrice: „Všetko sa odvíjalo od úvodu, prvá tretina bola veľmi zlá z našej strany, mali sme málo pohybu, robili sme chyby, vyrobili zbytočné fauly a proti takému súperovi ako je Trenčín sa stav 0:3 dá iba veľmi ťažko zvrátiť. Od polovice zápasu sme sa už dostávali do tempa, vytvárali sme si tlak, hlavne v presilovkách sme mali veľmi dobré šance, ale jednoducho nám to tam nepadlo. Žiaľbohu nevyšlo to, máme teraz ďalší pokus v Trenčíne, poučíme sa z tej prvej tretiny, pretože to, čo sme tam vyrobili sa nám nemôže stávať. Pôjdeme teda za víťazstvom v piatok na ľade súpera. Pred sériou by sme určite takýto stav brali, teraz verím, že to v ďalšom zápase ukončíme.“

Ján Pardavý, asistent trénera Trenčína: „Od začiatku to bol zápas v náš prospech, boli sme aktívni, snažili sme sa forčekovať súpera, trochu ho zatlačiť do defenzívy. Získali sme presilovky, boli sme v jednej úspešní. Odskočili sme do vedenia 3:0, a to bolo veľmi dôležité. V druhej a tretej tretine sme si povedali, že musíme hrať disciplinovane, organizovane v našom pásme, aktívne prechádzať do protiútokov. To sa nám darilo, v poslednej tretine sme sa však nechali príliš často vylučovať a keďže súper má fyzicky dobre stavané mužstvo, dostali sme sa pod enormný tlak. Ustáli sme to, zvíťazili sme a vezieme si domov dôležité víťazstvo, pretože inak by sme mali dnes po sezóne. Ideme teda ďalej. Máme pred sebou misiu dostať sériu až do siedmeho zápasu.“

Pavol Skalický, strelec prvého gólu Banskej Bystrice na 1:3: Nezačali sme dobre, dostali sme tri góly, niečo sme si teda po prvej tretine povedali a snažili sa priebeh duelu otočiť. Nepodarilo sa nám to, čo je škoda. Nešlo nám to dnes, no treba si z toho zobrať ponaučenie. Snaha síce bola, ale nevychádzala nám koncovka, hoci sme sa snažili z každej možnosti strieľať. Neskoro nám to tam padlo. Treba sa poučiť z chýb a ísť do Trenčína s cieľom to tam ukončiť. Sme neustále vo výhode. Určite si tento zápas rozoberieme a zlepšíme sa v piatok u súpera.“

Matej Češík, autor nášho druhého gólu na 2:3: „Nemali sme dobrý začiatok do zápasu, čo sa s nami viezlo zhruba do polovice stretnutia. Nevedeli sme sa do toho dostaťa Hiadlovského v bránke prekonať. Zlomilo sa to až v tretej tretine, no škoda, že tie góly neprišli skôr. Druhá polovica zápasu bola z našej strany dobrá, takže máme na čom stavať. Nemyslím si, že by sme boli v úvode nesústredení, inkasovali sme tri góly, ale to sa stane aj inému tímu. V Trenčíne chceme ukončiť túto sériu. Uvedomuje si, že súper má dobré mužstvo, ale toto bola iba jedna prekážka, stále vedieme 3:1.“

Teemu Lassila, brankár Banskej Bystrice: „Dlho som nechytal, ale cítil som sa dobre. Nebolo však ľahké prísť do stretnutia za stavu 0:3, navyše v štvrtom finále, ale potrebovali sme niečo zmeniť, aby sme dali impulz mužstvu a myslím si, že sa to týmto krokom aj podarilo. Štart do stretnutia sme nemali dobrý, mali sme smolu hlavne pri prvom góle. Trenčín spravil to, čo potreboval a doviedol duel do víťazného konca. Keď som sa striedal s Janom, tak som mu hovoril, nech si nerobí starosti, že nabudúce to bude lepšie a aby sa sústredil na piatkový duel, ku ktorému teraz už isto dôjde, ale vtedy som mu to hovoril tak, že ak by k tomu došlo. Neviem, či budem chytať v Trenčíne ja alebo Honza Lukáš, ktorý je však vo veľmi dobrej forme. Dokazuje ju v celom play-off, takže uvidíme. Rozhodne tréner.“

Marek Bartánus, útočník B. Bystrice: „Prvý nešťastný gól nás trochu nalomil, potom sme inkasovali ďalšie a kontaktný prišiel neskoro. Nemôžeme takto nastúpiť do prvej tretiny. Neboli sme koncentrovaní, nehrali sme to, čo sme produkovali celé play-off. Vypomstilo sa nám to. Trenčín si to postrážil, náš záverečný tlak prišiel príliš neskoro. V Trenčíne samozrejme všetko urobíme, aby sme zvíťazili. Tragédiu z tejto prehry nerobíme, v sérii vedieme a do Trenčína pôjdeme s cieľom vyhrať.“

Tomáš Surový, kapitán Banskej Bystrice: „Ušla nám prvá tretina, neboli sme na ňu mentálne nastavení, to sa nám nesmie stať v Trenčíne. Stále vedieme sériu 3:1, takže je to dobré pre nás. Súper je kvalitný, pozeráme sa však iba na seba. Musíme sa teraz dobre pripraviť na piatkový duel a tento hodiť za hlavu. Pozeráme sa len a len dopredu.“

Branko Radivojevič, strelec štvrtého gólu Trenčína: „Sily sú, mne sa zdalo, že práve dnes domácim chýbali. Posledný krok je najťažší, asi na Bystričanov doľahol, no neustále majú navrch. U nás hrajú tí, čo na to majú, dúfam, že sa do zostavy niekto ešte vráti. Niet sa čo šetriť, budeme bojovať. Na to, či otočíme sériu sa nepozerám, urobili sme len malý krôčik, doma skúsime urobiť ďalší a uvidíme čo sa stane. Verím v silu tohto mužstva. Dnes sme prežili klinickú smrť, vyšiel nám úvod, upokojili sme sa. V tretej tretine sme mali veľa oslabení, Bystrica sa postavila na nohy, v disciplíne sa musíme zlepšiť.“

Tomáš Hiadlovský, brankár Trenčína: „Mali sme prvú vynikajúcu tretinu a potom sme dobrou hrou držali Bystricu ďaleko od našej bránky. Rozhodla hlavne prvá tretina. Snažili sme sa zo všetkých síl, chceli sme sériu vrátiť do Trenčína, čo sa nám napokon podarilo. Cítil som sa v pohode, užíval som si plný štadión a dal som do svojho výkonu všetko. Podali sme však tímový výkon.“

Autor: (job), Foto: Marek Rakovský a Mirka Chabadová