Barani oplatili ´bryndziarom´ neúspešný Winter Classic a dostali sa na čelo ligy + HLASY

0 /

Banskobystrickí hokejisti v 51. kole Tipsport ligy vyhrali na ľade Zvolena derby duel 4:2 a opäť sa vyhupli na čelo tabuľky. Štyrmi bodmi v zápase sa blysol Éric Faille a dvoma gólmi v presilovkách Brock Higgs. Víťazný zásah nášho mužstva obstaral netradičný strelec, obranca Vladimír Mihálik. Hralo sa pred fantastickou kulisou, takmer 4 tisíc divákov.

V prvej tretine sa hral svižný hokej so šancami na oboch stranách. Úvodnú šancu mal Zvolen už po tridsiatich sekundách , ale voľný Obdržálek nášho Williamsa v bránke neprekonal. Bystričania mohli viesť po individuálnej akcii Asselina, no ten pre zmenu nevyzrel na Tomeka. Následne sme však hrali presilovku a tú sme využili. Brock Higgs v štvrtej minúte účinne vystrelil z medzikružia a bolo 0:1. Domáci mohli vyrovnať Zuzinom, zakončoval dvakrát, my sme mali rovnako dve príležitosti v podaní Luntera. Obaja gólmani boli proti. V desiatej minúte sa rútil na našu bránku Kelemen, ale ani on nenašiel recept na Williamsa a o minútu na to pred ním pohorel v tutovke Mitchell. Ten následne v bitke uštedril úder Ďatelinkovi, fauloval aj Kubka, ten sa bil s Petrášom, rozhodcovia dlho nadeľovali tresty, viac minút sa nehralo, navyše Ďatelinka musel ísť na ošetrenie. Od tohto momentu sa už pre ´neschopnosť arbitrov´ hokejisti nevedeli dostať do patričného tempa. Bryndziari nevyužili početnú výhodu štyroch proti trom, žiadne šance do prestávky neboli.

V strednom dejstve sa snažil o vyrovnanie v početnej výhode Kytnár pri ľavej žrdi, no čo sa nepodarilo jemu, podarilo sa na druhej strane nám v prevahe o jedného hráča. Po prihrávke Failleho sa nemýlil pred odkrytou bránkou opäť Brock Higgs – 0:2. Zvolen však odpovedal v 28. minúte a taktiež v presilovke. Obranca Vandane prešiel dvoch Bystričanov a vystrelil účinne po ľade spoza protihráča, znížil tak na 1:2. Zápas dostal nový náboj. Barani mohli zvýšiť Asselinom a Šťastným zblízka, ´bryndziari´ mali možnosti po strele Ulrycha, kedy zvonila horná žŕdka a v početnej prevahe bola nebezpečná dorážka Kytnára pred bránkou.

V tretej tretine prejavoval Zvolen veľkú snahu, nevyužil presilovku a gólom neskončil ani prienik Kytnára, namiesto puku skončil sám hráč v našej bránke. My sme hrali umne, takticky, k nebezpečnej koncovke sme pustili po dlhých minútach iba Kelemena, no ten mieril vedľa. Napokon sa však domáci dočkali vyrovnania v 57. minúte, Petráš si nakorčuľoval do ľavého kruhu a puk poslal ponad betón Williamsa – 2:2. Bystričanov to nepoložilo a rýchlo odpovedali. Ujala sa totiž strela obrancu Vladimíra Mihálika spoza kruhu, ktorý rozhodol o osude stretnutia, keďže hráči spod Pustého hradu nevyužili v samom závere power-play a dve sekundy pred koncom inkasovali ešte do prázdnej bránky z hokejky produktívneho Érica Failleho – 2:4.

Fakty o zápase:

HKM Zvolen – HC ´05 iClinic Banská Bystrica 2:4 (0:1, 1:1, 1:2)

Góly: 28. Vandane (Michal Chovan), 57. S. Petráš (Šišovský) – 4. Higgs (Faille), 25. Higgs (Faille, Asselin), 58. Mihálik (Faille, Selleck), 60. Faille

Rozhodovali: D. Konc st., P. Stano – Tvrdoň, Výleta. Vylúčení na 2 min: 8:10, vyššie tresty: Ďatelinka 10 min. za nešportové správanie – Mitchell 10 min. za nešportové správanie, presilovky: 1:2, oslabenia: 0:0, zmeny: od 57. do 58. min. Lisutin za Williamsa, diváci: 3965.

Zvolen: Tomek – Vandane, Pufahl, Pöyhönen, Fraser, Hraško, Ulrych, Roman, Růžička – Zuzin, Michal Chovan, Obdržálek – Vandas, Kytnár, Handlovský –– Petráš, Mitchell, Kelemen – Andrisík, Holovič, Šišovský

Banská Bystrica: Williams – K. Sloboda, Southorn, Kubka, Ďatelinka, Marshall, Mihálik, Nemčík, Glenn – Bartánus, Higgs, M. Lunter – Šoltés, T. Surový, Zigo – Asselin, Faille, Selleck – Matoušek, A. Šťastný, Koper

Andrej Podkonický, tréner Zvolena: „Videli sme výborný zápas, prišlo veľa fanúšikov, malo to náboj, nechýbalo veľa súbojov, agresívna hra a množstvo šancí. Po náhodnom inkasovanom góle v oslabení sme sa dostali pod tlak, Bystrica hrala lepšie, bola rýchlejšia, agresívnejšia, mali sme s tým problém v našej tretine. Druhý gól sme dostali znovu v oslabení  keď sme krížnu prihrávku nechytili hokejkou, to sa nám nemôže stávať. Bolo 0:2, ale od toho momentu sme boli lepším mužstvom . Zatlačili sme súpera a dali gól, mali sme veľa šancí. Presilovky sme hrali dobre, len tam chýbal ten jeden gól navyše, no napokon sme vyrovnali na 2:2. Nemôže sa nám však stať takáto chyba dve minúty pred koncom, že inkasujeme rozhodujúci gól. Musíme také strely blokovať. Chalanom ďakujem za dobrý výkon, no je to bez bodu, čo je škoda.“

Dan Ceman, tréner Banskej Bystrice: „Bol to už play-off zápas, hralo sa fyzicky dobre do tela na oboch stranách, Zvolen dobre napádal, forčekoval, čo nás trošku prekvapilo. Predtým hral o niečo defenzívnejšie. Problém nám robilo dostať sa z obranného pásma. Mali sme však dobré presilovky, oslabenia neboli najlepšie, ale inkasovali sme v nich iba jeden gól. Zvolen mal niekoľko dobrých šancí, no ukázali sme veľké odhodlanie, podali sme zodpovedný výkon. Veľmi dobre sme hrali okolo bránky, nepúšťali sme súpera k dorážkam. Po vyrovnávajúcom góle sme sa dokázali rýchlo otriasť a vrátili späť do hry. Inak to bol vyrovnaný zápas dvoch skvelých tímov. Museli si ho užiť tak diváci ako aj hráči a tréneri.“

Éric Faille, najproduktívnejší hráč B. Bystrice (1+3): „Bol to výborný zápas od všetkých v tíme. Bojovalo sa o prvé miesto, takže my aj súper sme hrali najlepšie ako sa len dalo. Nakoniec to bol veľmi dobrý zápas aj pre divákov. Zaznamenal som v ňom štyri body, takže našťastie sa mi darilo a veci fungovali, čo sa niekedy nedeje, ale som rád, že dnes to proste vyšlo. Dostať sa na prvé miesto je ťažké, no ešte ťažšie je na ňom zostať. Čakajú nás preto náročné zápasy, ale urobíme všetko pre to, aby sme sa udržali na čele. Nikdy neviete, čo sa stane. Pôjdeme od zápasu k zápasu, pokúsime sa vyhrať každý jeden a ako som povedal, chceme sa udržať na prvom mieste i keď vieme, že to bude veľmi náročné.“

Vladimír Mihálik, autor víťazného gólu Banskej Bystrice: „Dostal som puk na modrú, vystrelil som so zavretými očami a padlo to tam. Na konci sme si dokázali vytvoriť tlak a dali dva góly. Vidno, že sa blíži play – off a všetci idú naplno, bol to zápas o prvú priečku aj s emóciami. Išli sme si svoje a hlavne sme chceli vrátiť súperovi prehru na Winter Classic. Je na čom stavať, ale ešte máme rezervy.“

Samuel Petráš, strelec vyrovnávajúceho gólu Zvolena na 2:2: „Zo začiatku tak ako každý čakal to bolo nervózne. Potom sa to nejako ukľudnilo. Veľká smola pre nás, že sme dostali dva góly po presilovkách súpera a nemôže sa nám stať druhýkrát po sebe, že dostaneme gól dve či tri minúty pred koncom zápasu. Myslím si, že sme mali oveľa viac šancí ako Bystričania. V druhej tretine nám to tam trochu skákalo, mali sme veľa dorážok, ale triafalo to brankára. Klobúk dole pred divákmi, náš hokej potrebuje, aby toľkoto veľa ľudí chodilo na zápasy. Keď nastupujeme, idú nám po chrbte zimomriaky, tá odozva od divákov je niečo neskutočné  a verím, že takto to bude fungovať ďalej. Stále je všetko otvorené a každé mužstvo to má vo svojich rukách.“

Autor: (job), Foto: HKM Zvolen FB a ilustračné