10 /

Futbalisti našej banskobystrickej Dukly zvládli aj poslednú jesennú dohrávku 15. kola druhej futbalovej ligy. Doma na armádnych Štiavničkách za vytrvalého dažďa zvíťazili v nedeľu popoludní nad FC Rohožník 4:1. V tabuľke sa dotiahli bodovo na vedúcu Podbrezovú a prezimujú na druhom mieste iba pre horšie skóre.

Duel sa hral za vytrvalého dažďa pri 3 až 4 °C. Intenzívne pršalo najmä v prvom polčase, no naši muži na to neprihliadali. Na veľmi dobre pripravenom trávniku sa od úvodu zahryzli do súpera a premieňali každú jednu šancu. Tú prvú v deviatej minúte, kedy Jurčišin z pravej strany poslal ďalekonosný center za prispenia hlavy Hitku za vzdialenejšiu žrď, tam operoval Slaninka, ten pohotovo poslal loptu pred bránku a pätičkou sa presadil Jakub Šulc1:0. Predtým bol však náš hrotový útočník ošetrovaný a po góle znovu atakovaný, žiaľ nerozchodil zranenú nohu a musel v dvanástej minúte striedať. Keďže druhý náš útočník Depetris ešte nie je úplne fit, na hrot išiel po prvý raz v seniorskej kariére Ľubomír Willwéber. Tento moment nás našťastie nerozhodil, naďalej sme boli aktívnejší a využili sme i druhú príležitosť. Na ľavej strane veľmi dobre spolupracovala dvojica Slaninka – Richtárech, druhý menovaný poslal parádnu prihrávku do stredu šestnástky, kde zakončoval kapitán Dukly Róbert Polievka, napokon na dvakrát sa mu podarilo pokoriť gólmana Trefila – 2:0. Naďalej sme mali prevahu, avšak produkovali sme aj priveľa nepresných prihrávok. Zahrávali sme niekoľko rohových kopov a po jednom z nich sme sa napokon tešili z tretieho gólu. Jurčišin zahral roh na krátko Polievkovi, ten z lepšej pozície vyslal dobrý center pred bránku a hlavou sa presadil náš stopér Marián Pišoja3:0. Hostia až po tomto našom zásahu trochu ožili a vystrčili rožky. Po polhodine hry Tomovič vyslal z pravej strany dobrú loptu do šestnástky, no tvrdo ju odpratal nad brvno Hruškovej svätyne Pišoja. Z rohového kopu Rohožníka už zakončoval hráč súpera, konkrétne Hitka a hlavičkoval tesne nad brvno. Tieto dve menšie výstrahy sme zobrali vážne a záver polčasu patril bystrickým futbalistom. Willwéber to pekne vyskúšal z asi dvadsiatich metrov a Trefil musel zasahovať oboma rukami, dobre bol preverený. Veľkú možnosť na 4:0 sme mali v 44. minúte. Po rohu sa odvrátená lopta dostala k Migaľovi, ten vyslal z vyše 20 metrov parádny prízemný projektil, brankár hostí iba s námahou loptu vyrazil, ktorú z dorážky nedokázal cez neho dostať ani náš ďalší obranca Prikryl. V nadstavenom čase mal ešte sľubnú príležitosť Polievka, bol v pokutovom území, strieľal šikovne spoza stopéra hostí, ktorý aj so šťastím tečoval loptu na roh. V prvom polčase sme mali až desať rohových kopov.

Aj na začiatku druhého upršaného polčasu sme mali navrch. Trefil musel vyškriabať loptu spod brvna po tom, čo ho hlavou takmer prekonal vlastný spoluhráč Škuta, nezvládal center Migaľu. Skúšal to netradične hlavou i náš Polievka, lízol centrovanú loptu vedľa žrde. Futbalisti Rohožníka cez polčas prestriedali dvoch hráčov, vsadili viac na ofenzívu a dočkali sa napokon zníženia na 3:1 po rýchlej akcii z pravej strany, keď Škuta poslal parádnu prihrávku do šestnástky nabiehajúcemu Šcepkovi a tento striedajúci útočník súpera bez prípravy a pohotovo zakončil, Hruška bol bez šance. Nám sa zranil následne Slaninka, nahradiť ho musel Kojnok a mohli sme kontrovať v 60. minúte. Willwéber centroval a Škuta druhýkrát poriadne zamestnal vlastného brankára, pretože loptu zle tečoval a Trefil sa poriadne zapotil pri pravej žrdi. O dve minúty neskôr išiel Polievka sám na bránku, ale dobehol ho stopér súpera a poslal k zemi, podľa rozhodcu čisto, penalta sa nepískala. Na opačnej strane sa z asi 18 metrov zastreľoval kapitán nováčika Pittner, Hruška chytil loptu pod brvnom bez výraznejších starostí. My sme mali ďalšiu možnosť po strele Braňa Luptáka z približne dvadsiatich metrov, tvrdo vypálil a poriadne natiahol gólmana FC. Bojovali sme, hoci sa znovu intenzívnejšie rozpršalo a sily už neboli na takej patričnej úrovni. Napriek tomu sme sa upokojili štvrtým gólom v 75. minúte. Obrovskú chybu v defenzíve hostí trestal Dávid Richtrárech, ktorý dostal od protihráča nečakanú loptu za šestnástkou a parádne ju poslal do horného pravého vinkľa – 4:1. V závere sme sa hlavne snažili Rohožník držať na dištanc. Ten sa nepresadil ani po koncovke Kissa z asi 20 m, mieril totiž do stredu bránky, kde bol pripravený Hruška. Meliš potom z pravej strany triafal do spojnice žrde a brvna a najväčšiu príležitosť zmaril Herman, úplne voľný spoza šestnástky pohotovo zakončoval, no Hruška sa natiahol a bolo po šanci. Na konci ešte po jednom z prízemnejších centrov súpera Pišoja tečoval loptu do brvna. V tomto zápase mala Dukla jasne navrch, kopala až 15 rohových kopov a mala omnoho viac gólových príležitostí i striel na bránku, z ktorých využila štyri.

MFK Dukla Banská Bystrica – FC Rohožník 4:1 (3:0)

Góly: 9. Šulc, 18. Polievka, 29. Pišoja, 75. Richtárech – 52. Ščepka. Rozhodoval: Jurenka. ŽK: Kupčík, Migaľa – Hitka. Bez divákov.

Zostavy a striedania:

Banská Bystrica: Hruška – Pišoja, Kupčík (87. Červeň), Prikryl – Migaľa, B. Ľupták (87. V. Tóth), Richtárech (87. Uhrinčať), Slaninka (56. Kojnok) – Sven Jurčišin, Šulc (12. Willwéber), Polievka

Rohožník: Trefil – Škuta, Hitka, Holub, J. Kiss – Pittner, Žilinský (46. Herman), Fila, Meliš – Horvát (46. Ščepka), F. Tomovič

Stanislav Varga, tréner Banskej Bystrice: „Dobre sme vstúpili do zápasu. Vyhrávali sme 3:0 a tento stav sme mohli ešte aj navýšiť v prvom polčase. V tom druhom sme inkasovali hlúpy gól a privodili tak na seba tlak. Napokon sme však dali štvrtý gól a bolo prakticky po zápase. Som rád, že sme zvíťazili. Celkovo ak sa obhliadnem dozadu, tak po tom nešťastnom zápase s Podbrezovou v Žiari nad Hronom chlapci začali vyhrávať. My sme dnes chceli získať tých 40 bodov po jeseni, to sa splnilo bez ohľadu na to, aké panovalo počasie. Po covide sme zvládli dva zápasy, ktoré sme mali vyhrať. Čo sa týka duelu so Skalicou, ten sme neprehrali, čo je tiež plus, keďže to bolo hneď po covide v našom tíme. Bolo vidieť na našich hráčoch, že mali slabšie nohy, ale tieto tri zápasy po tej mesačnej covid pauze sme zvládli. Mohli sme samozrejme získať o dva body viac, no neprehrali sme a máme ich sedem. Nemyslím si však, že ide o veľkú stratu.“

Róbert Polievka, kapitán Banskej Bystrice, strelec druhého gólu a na tretí prihral: „Cieľ sme splnili. Chceli sme získať tri body a ukončiť jesennú časť týmto víťazstvom, čo sa nám podarilo. Sme veľmi radi, že sme za prvých tridsať minút trikrát udreli a dali sme súpera pod tlak. Mohli sme hrať našu hru, i keď miestami to tak nevyzeralo. Nech si však niektorí kritici skúsia odohrať tri zápasy za osem dní a po covide, kedy naozaj vám to telo dá zabrať. Nie je to sranda… Náš dnešný cieľ bol zisk troch bodov a bolo jedno akým spôsobom k tomu prídeme. Samozrejme je jasné, že chceme hrať vždy ten najlepší futbal, no jednoducho sa musíme niekedy uspokojiť s tým, že potrebujeme tri body, aby sme boli v tabuľke najvyššie. Nedá sa každý zápas hrať na krásu, obzvlášť nie tretí zápas za týždeň a po takej covid prestávke, akú sme mali. Trávnik bol dnes vynikajúci. Nebolo vôbec na ňom vidieť, že by v Banskej Bystrici snežilo alebo pršalo. Bol naozaj výborne pripravený. Aj to bolo rozhodujúce, pretože sa nám ľahšie kombinovalo a i napriek dažďu sa tieto situácie na takomto trávniku ľahšie riešili.“

Dávid Richtárech, stredopoliar Dukly, strelec štvrtého gólu a na druhý prihral: „Rýchlo sme ich otvorili, čo bolo dobré. To bolo najdôležitejšie, aby sme rýchlo strelili gól. Potom sme pridali ďalšie dva, no nedohrávalo sa to príliš v ´kľude´, zase sme totiž zbytočne inkasovali, ale napokon sme vyhrali a to je najdôležitejšie. Rohožník tiež v určitých momentoch ukázal svoju kvalitu. Nemali sme ich však pustiť do gólu, nuž stalo sa, ale napokon som to upokojil štvrtým gólom, keď mi ich stopér nahral na nohu a ja som sa snažil hlavne trafiť bránku. Gólman hostí sa ani nehodil, takže dopadlo to dobre (úsmev).“

Marián Pišoja, stopér Dukly, strelec tretieho gólu:Som rád, že nám to dnes konečne padlo aj zo štandardky. Po tej mojej hlavičke bol predsa len trojgólový náskok istejší než dvojgólový. Ak by sa aj stále niečo stalo, bola tam táto poistka. Takže som bol veľmi rád, že mi to tam padlo. Každý od nás v takomto zápase očakával dominanciu, že suverénne vyhráme, ale dnešný futbal je tak vyrovnaný, že hocikto s hocikým môže prehrať. Hostia stále hrýzli, stále sa snažili hrať, no myslím si, že sme si to postrážili.“

Mariána sme sa spýtali, či sa neobával po zranení Šulca v dvanástej minúte, že ho tréner posunie na hrot útoku, kde už počas jesene v jednom z našich zvolenských zápasov hral. Na to nám odpovedal: „Nie, nie, vôbec (smiech). Vtedy vo Zvolene to bola ojedinelá situácia. Ako ja som si to vtedy užil, mám rád pozíciu útočníka, ale teraz som na to ani nepomyslel.“

Pišoja sa vyjadril, či mužstvo za stavu 3:0 predsa len nepomýšľalo pri prípadnom päťgólovom rozdiele na čelo tabuľky, kde by sme sa pred Podbrezovú o skóre dostali: „Myslím si, že nik na to nemyslel z hráčov. Nám išlo hlavne o to, aby sme tento zápas zvládli, lebo jar je ešte veľmi dlhá. Teraz by to žiadnu rolu nehralo zimovať ne čele o skóre. Všetci sme sa sústredili iba na to, aby sme tento posledný duel jesene zvládli.“

Na hrot útoku išiel po zranení Šulca v dvanástej minúte Ľubomír Willwéber, ktorý pre bystricoviny.sk k tomuto netradičnému striedaniu ako i k zápasu povedal:

„Nuž to si vážne nespomínam, kedy som hral vôbec v útoku. Možno naposledy niekedy v doraste, taký vyslovený ´hroťák´. Túto úlohu som rozhodne nečakal. Nečakal som ani to, že by som tak skoro naskočil do zápasu, nie to ešte na hrot. Jakub sa však zranil a musel som tam ísť, keďže David Depetris ešte nie je v poriadku. Dostal som pokyny trošku si spadnúť, tak ako Kubo, viac súbojovo, hrať falošnú deviatku. A v podstate chodiť do takých kombinácií, nie až tak do vyslovených súbojov. Až na to, že som nedal gól, tak si myslím, že som svoju úlohu zvládol dobre. Vyhrali sme a to je dôležité. Zápas nebol ľahký. Celý čas pršalo, bolo to dosť rýchle. Dôležité bolo, že sme dali rýchle góly. Potom sme síce za stavu 3:0 inkasovali gól, ale myslím si, že sme si tento zápas zaslúžili vyhrať. Boli sme po celý čas lepší a dominantnejší.“

Szilárd Németh, tréner Rohožníka: „Zle sme vstúpili do zápasu. Čo sa týka defenzívy, bolo to laxné. Nepristupovali sme k hráčom, neprebrali sme si ich v šestnástke. Bystričania z prvých troch šancí, čo sa dostali do šestnástky, tak dali tri góly a bolo po zápase. V druhom polčase sme sa to snažili trošku zmeniť, niečo obnoviť, trochu sa nám to aj podarilo, avšak za stavu 3:1, keď sa dalo hrať aj lepšie, sme kazili rozohrávku, neboli sme nebezpeční vo finálnej fáze a zaslúžene sme prehrali.“

Najbližšie čaká našu mestskú futbalovú Duklu až duel na jar, pôjde o 18. kolo 2. ligy. V piatok 25. februára o 14.00 hodine by sme sa mali predstaviť v Podbrezovej v priamom súboji o čelo tabuľky. Môže samozrejme ešte dôjsť k zmene času a uvidíme, či počasie dovolí tento zápas odohrať. A v neposlednom rade nás zaujíma, či prídu diváci a v akom počte, ak im to pandemická situácia na Slovensku v súvislosti s covidom-19 a opatreniami Vlády SR dovolí.

1. Podbrezová 40b, 2. B. BYSTRICA 40b, 3. Komárno 37b, 4. Skalica 36b, 5. Humenné 34b, 6. Košice 32b, 7. Petržalka 28b…. 11. Rohožník 18b, 12. Dubnica 15b, 13. Bardejov 11b, 14. Slovan B 11b, 15. Púchov 10b, 16. Námestovo 2b.

Autor: (job), Zdroj: MFK Dukla, Foto: Leonora Yahyaouiová