Zomrel známy bystrický hudobník Jozef Karvaš († 76)

Spomienka
5 /

Banskú Bystricu zasiahla smutná správa. V sobotu 11. decembra 2021 zomrel vo veku 76 rokov známy hudobník Jozef Karvaš. O úmrtí informovala jeho dcéra Patrícia Šuráňová Karvašová, ktorá chce pokračovať v jeho hudobných a ľudských odkazoch. 

Jozef Karvaš (1945-2021)

Narodil sa 8. februára 1945 v Nitre. Bol džezový hudobník, trubkár, trombonista, vedúci orchestra, aranžér, textár a spevák.

Po absolvovaní základnej školy  v Banskej Bystrici, 1959-1962 študoval na Hudobnom konzervatóriu v Brne, ktoré však z rodinných kádrových dôvodov nemohol ukončiť. Bol umeleckým vedúcim džezových orchestrov Jozef Karvaš Band a BB Band Dixieland Jazz Band. Zúčastnil sa mnohých domácich aj zahraničných džezových festivaloch, účinkoval aj na benefičných koncertoch a podujatiach.

Bol spoluzakladateľom a spoluorganizátorom džezového festivalu a života v Banskej Bystrici. Publikoval štúdie a články so zameraním na džez v odborných časopisoch. Účinkoval v domácich a zahraničných televíznych a rozhlasových programoch. V roku 2000 sa stal Osobnosťou roka – získal certifikát ABI North Carolina (USA) a dostal Cenu primátora mesta Banská Bystrica.

 

So svojím orchestrom úspešne koncertoval vo francúzskom Saint Raphael i na medzinárodných jazzových festivaloch v Burghausene, Wittenbergu, Krakove, Budapešti či na Svetovom dixielandovom festivale v Drážďanoch.

Od roku 2005 sa popri práci so svojimi hudobnými telesami venoval hraniu vážnej a chrámovej hudby so sprievodom organu alebo v spolupráci s gitarou a husľami, prípadne inými nástrojmi či ako hráč na trúbku s chrámovými zbormi a sólistami.

Po roku 1989 bol predsedom Okresného výboru Demokratickej strany a členom Krajskej rady Zväzu protikomunistického odboja (ZPKO).

Diskografia

BB Band Dixieland Jazz Band (1996), Fly Me To The Moon (1998), Seven And One (1999), Body and Soul (2001), Our Town / Naše mesto (2003), Vám lásky sľub skladám (2006), A Man With a Trumpet /Muž s trúbkou (2009), Before I Leave / Než odídem (2010), Ani neviem aké slová použiť (2011).

Česť jeho pamiatke!

Zdroj: (tom) a wikipedia, Foto: ilustračné