Barani zdolali Detvu už tretíkrát na nulu a sú krôčik od semifinále + HLASY

2 /

Banskobystrickí hokejisti vyhrali tretí zápas s Detvou vo štvrťfinále play-off Tipsport ligy a na postup do semifinále im chýba už iba jediné víťazstvo. Opäť zdolali svojho súpera na nulu, teda bez inkasovaného gólu. Na rozdiel od stredy, keď dali iba jeden gól, aj to v predĺžení, tentoraz sa presadili trikrát v riadnom hracom čase a dva presné zásahy zaznamenali v presilovkách.

Diváci už v prvej minúte videli dve šance. Tá väčšia bola na bystrickej strane, keď sa zblízka ani na dvakrát nepresadil Asselin. Na opačnej to skúšal dobrou strelou Gašpar, Williams bol proti. Náš tím bol viac na puku, ale do šancí sa dostával súper. Nebezpečný bol bekhend Ščurka v šiestej minúte a počas presilovky sa nezmestil medzi žrde šikovný teč Puliša. Skóre menili teda ´barani´. Zásluhu má na tom aktivita Failleho, po ktorej Zigo netrafil dobre puk, ale dostal sa k nemu ešte Guillaume Asselin a hoci ani jemu nesadol ideálne na hokejku, dokázal ho v jedenástej minúte poslať za chrbát Petríka – 0:1. Detva následne zapla na vyššie  obrátky, po rýchlom prieniku zakončoval Puliš bez prípravy, podržal nás brankár, ktorý neskôr vytiahol zákrok betónom po strele Krála a v závefe mu po strele Sládoka v početnej výhode pomohol tečom obranca a spoluhráč Nemčík.

V druhej tretine sa nám hneď v úvode naskytla presilovka a počas nej sme mali veľké príležitosti. Lunter nepokoril Petríka z dvoch metrov, neuspel ani Faille, z dorážky Asselin a keď Éric Faille vzápätí minul aj odkrytú bránku, tak sa ešte dostal k puku od zadného mantinelu a vyskúšal to i z ostrého uhla, z bránkovej čiary, no a na počudovanie puk prešiel pomedzi betóny ležiaceho domáceho gólmana – 0:2. Hráči z Podpoľania mali potom snahu, chceli znížiť, po rýchlej akcii sa to nepodarilo McLeanovi a bez gólovej odozvy skončila aj ich presilovka. Naopak v početnej výhode sa podarilo zvýšiť vedenie Bystričanom. Najprv v prvej prevahe piatich proti štyrom neuspel Bartánus sám pred Petríkom, no v druhej sa to už podarilo voľnému Tomášovi Zigovi, ktorý si vychutnal bekhend minútu a tridsať štyri sekúnd pred prestávkou  – 0:3.

Aktívni sme boli aj na začiatku tretej tretiny. Matoušek sa ocitol sám pred bránkou, no úradovala skvelá lapačka Petríka. Na opačnej strane dostal veľa priestoru Král, ale neznížil. Barani mohli pridať štvrtý gól ak by zblízka uspel úplne voľný Češík, nepodarilo sa mu to ani na dvakrát. Stále sa teda nedočkal premiérového zásahu v sezóne. Surového potom vychytal výborný domáci brankár. Naše zaváhanie v obrane nevyužil pre zmenu Ďaloga a neskôr pri ľavej žrdi zabudnutý Gašpar. V závere však mali ´barani´ viac z hry, po Zigovej práci odrazený puk putoval do žŕdky, ale dôležité bolo, že sme nepustili Detvu do nejakých vážnych možností a bez problémov vyhrali.

HC 07 Detva – HC’05 iClinic Banská Bystrica 0:3 (0:1, 0:2, 0:0) – stav série: 1:3 na zápasy.

Góly: 11. Asselin (Zigo, Faille), 23. Faille, 39. Zigo (Asselin, Southorn). Rozhodovali: Baluška, Štefik – Gajan st., Tvrdoň, vylúčení na dve min: 5:5, navyše: Kuklev (Detva) 10 min. za napadnutie hlavy a krku, presilovky: 0:2, oslabenia: 0:0, 926 divákov.

Detva: R. Petrík – Betker, Mart. Chovan, Sládok, Golian, Kuklev, F. Fekiač, D. Jendroľ, Gachulinec – Puliš, Murček, Ščurko – Hodgson, V. Fekiač, Gašpar – Tibenský, McLean, Král – Török, M. Surový, Mart. Ďaloga

Banská Bystrica: Williams – K. Sloboda, Southorn, Kubka, Ďatelinka, Mihalik, Nemčík, Biro – Asselin, Faille, Zigo – Šoltés, T. Surový, M. Lunter – Bartánus, A. Šťastný, Koper – Matoušek, Češík, Gabor – Kabáč

Josef Turek, tréner Detvy: „Nebolo to dnes z našej strany také dobré ako včera. Trošku nás zrazilo nadol to stredajšie predĺženie a inkasovaný gól. Boli sme dnes slabší, ale hráčov musím pochváliť, dreli, žiaľ neporadilo sa im streliť gól. Rozdiel bol oproti strede v tom, že Bystrica bola už na koni a využila toho. Mrzia nás vylúčenia a góly v oslabeniach. Bystrica má kvalitu, my máme skôr silovejších hráčov, ktorí drú, ale chýbalo nám i potrebné šťastie. Bolo to upracované, pomalší sme boli v osobných súbojoch. Chceme v Bystrici v nedeľu vyhrať zápas, aby sme sa ešte mohli do Detvy vrátiť. Posledný krok býva vždy najťažší. “

Ivan Droppa, asistent trénera B. Bystrice: „Hrali sme veľmi dobre, čo sa odzrkadlilo aj na výsledku. Možno sme mohli dať aj viac gólov, ale je to jedno, pretože máme tretí zápas na našej strane a ideme domov. Včera to bol veľmi dôležitý duel, sme radi, že sme ho zvládli, dnes bol veľký tlak na Detve, aby zápas zvládla, nestalo sa tak, pretože sme hrali veľmi dobre. Domáci hrali odhodlane, so srdcom, fyzicky, my sme sa s tým vyrovnali. Som rád, že sme sa presadili aj v presilovkách dvakrát, tie nám pomohli. Doma chceme vyhrať a ukončiť sériu.“

Dan Ceman, tréner Banskej Bystrice: „Bol to opäť veľmi intenzívny zápas. Úloha je však z našej strany splnená. Ustrážili sme prvú päťku súpera, stálo nás to veľa roboty v obrannom pásme, ale presilovky sme zahrali výborne, takže zápasový plán bol splnený a ideme domov sériu ukončiť.“

Radovan Puliš, útočník Detvy: Nemenili sme oproti strede nič, ale Bystričania nám dali góly, my sme opäť šance nevyužili. Musíme sa strelecky chytiť ak chceme ešte s touto sériou niečo urobiť. Nejdú nám ani presilovky, ťažko sa mi to hodnotí, predtým nám išli, teraz sa nám ich nedarí využívať. Bohužiaľ ani mne to do bránky nepadlo, mohol som moje situácie riešiť inak. Psychika nebola za stavu 0:2 ideálna, škoda faulov i prvého inkasovaného gólu.“

Tomáš Zigo, autor nášho tretieho gólu a dvoch asistencií na prvé dva: „Po včerajšku sme sa dobre vyspali, oddýchnutí sme nastúpili na tento zápas a zvládli sme ho. Domáci hrajú tvrdo, chodia do protiútokov, no vysporiadali sme sa s tým. Neinkasovali sme žiadny gól, čo bol základ úspechu. Dnes sme využili aj presilovky, dali sme viac ako jeden gól, čo bol náš cieľ. Vedeli sme, že treba strieľať na bránku a chodiť do nej, čakať, či sa niečo odrazí. Je to play-off, čiže chodiť do brankára a strieľať je nevyhnutné. Vtedy tam určite niečo padne, čo sa aj udialo. Bol to ťažký dvojzápas v Detve. Čos a môjho gólu týka dnes, nechali ma tam samého, čo som využil. Mali však aj oni nejaké prečíslenia, ale pomohol nám brankár, zachytal dobre, my sme mu tiež pomohli. Tak by to malo byť. V nedeľu ideme vyhrať, tu sa už nechceme vrátiť. “

Stephon Williams, brankár Banskej Bystrice: „Momentálne hráme dobrý hokej, ale bol to pre nás dobrý test. Ďalší nás čaká v piatom zápase. Spoluhráči mi pomáhali, mali sme dobrý prechod dopredu. Odohrali sme celých šesťdesiat minút naplno, pochvala patrí každému hráčovi. Séria ešte neskončila, no cítime sa dobre a užívame si to. Na duhej strane sa musíme naďalej takto sústrediť. Čisté konto je vždy špeciálne. Snažím sa vždy podať dobrý výkon, ako aj každý z nás v tíme. Teraz si to môžeme trošku užiť, že sme vyhrali, v nedeľu však séria pokračujeme. Ráno sa zobudíme a budeme sa dôkladne sústrediť a pripravovať na ďalší duel.“

Andrej Šťastný, útočník Banskej Bystrice: „My sme si aj včera vypracovali šance, ale sme ich nepremenili, dnes sa nám to podarilo. Som rád, že sme využili presilovku po faule na mňa, dostal som ranu do hlavy, ale mohol som pokračovať v hre. Chcel som aj ja pridať gól, strelecky sa presadiť, no nepodarilo sa mi to. Nevadí, dôležitá je výhra mužstva. Snáď sa presadím v ďalších play-off zápasoch.“

Autor: (job), Foto: Zdroj TASR a redakčné