Ad: Čistky Sme rodina na úradoch práce – reakcie mestských poslancov a ministra práce

POLEMIKA
4 /

Na článok https://www.bystricoviny.sk/spravy/cistky-sme-rodina-na-uradoch-prace-v-bystrici-uznavaneho-riaditela-meni-26-rocny-hokejovy-agent/ reagovali na Facebooku okrem bezmenných podporovateľov Sme rodina aj mestskí poslanci Dávid Kapusta a Ľubomír Motyčka. Zachytili sme aj vyjadrenie ministra práce, sociánych vecí a rodiny SR Milan Krajniaka pre TASR.

Ide o odvolanie skúseného riaditeľa Okresného úradu práce v Banskej Bystrici Pavla Červienku, PhDr. a politickú nomináciu Sme rodina na túto funkciu, do ktorej nastúpil 26 – ročný stranícky funkcionár a hokejový agent Tomáš Gbúr, MBA bez výberového konania a bez vysokoškolského vzdelania 2. stupňa.

Ako sme uviedli aj pri obsadení funkcie generálnej riaditeľky Národného inšpektorátu práce členkou Sme rodina Bc. Hedvigou Machayovou, MBA zo Zvolena,  sú to len čriepky z masového politického obsadzovania  vedúcich funkcií v štátnej správe pod taktovkou Kollárovho hnutia v gescii ministra práce, sociálnych vecí a rodiny  Milana Krajniaka.

Kto si ešte spomenie, že pred poslednými parlamentnými voľbami aj predseda Sme rodina Boris Kollár spolu s ostatnými ôídrami súčasnej vládnej koalície tvrdili, že nastolia novú politckú kultúru a na všetky riadiae funkcie štátnych úradníkov budú nominovať odborníkov na základe výberových konaní?

Dávid Kapusta

Očakávali ste zmenu a novú politiku? Za nového riaditeľa úradu práce v Banskej Bystrici bol bez výberového konania dosadený Tomáš Gbúr – nominant strany Sme rodina. Okresný predseda a krajský podpredseda strany kandidoval na 40. mieste do slovenského parlamentu.

Skúsenosti a kvalifikácia? 26 – ročný Tomáš pred pár rokmi založil start-up hokejovú kariérnu agentúru a získal online diplom MBA z akože univerzity. Pre porovnanie slovenská UK je medzi top 700 univerzitami. Patten University 8 000+.

Nie som nejako extra prekvapený. Od Sme rodina som nemal žiadne očakávania. Skôr som smutný a sklamaný. Netransparentné procesy, ľudia bez potrebných skúseností a kvalifikácie. Ešte väčšia „sedláčina“, na čo sme boli zvyknutí. Ako sa asi cítia zamestnanci úradu, ktorí majú roky skúseností, školenia a diplom?

Mimochodom odvolaní boli všetci riaditelia v kraji. Ako hovorieval smerácky klasik: „Vyhraj voľby, môžeš všetko”.

Ľubomír Motyčka

S otvorenou dušou i pravdou proti zlu. Už aj Dávid Kapusta, mladý a nadšený mestský politik, s ktorým som v opozícii a občas si to dávame aj najavo, sa vo svojom statuse na FB postavil proti tomu, ako sa Tomáš Gbúr stal riaditeľom Úradu práce v Banskej Bystrici. Má 26 rokov a dal sa na politiku. Vstúpil do správnej strany – tentoraz je to Sme rodina. Má dôveru strany a tak je riaditeľ.

Nič nové pod slnkom. V mojom veku si už všeličo pamätám. I to, ako sa bol kritizovaný, že som si za socializmu podal jedného sprostého riaditeľa. Vraj som to nemal urobiť. Lebo on je náš a my, naši – teda komunisti musíme držať spolu, ak už má dôveru strany.  

Na ideologickom oddelení Krajského výboru Komunistickej strany som sa povadil. Postavil som protiargument: „Stranu poškodzuje, ak ju reprezentujú darebáci a tĺci.“ A predstavte si, vyhral som. Aj medzi komunistami som našiel ľudí, ktorí uznali, že mám pravdu. A dokonca, čuduj sa svete, v poslednej fáze socializmu sa už ani do strany nedostal hocijaký debko. Na funkcie sa ľudia cielene pripravovali.

Smerácke skúsenosti v tomto veľmi nemám. Nebol som v strane v čase slávy, ale len vtedy, keď už z každej strany bili blesky. Ale aj tam som odmietal princíp dosadzovania do funkcií na primitívne straníckom princípe. Verím, že HLAS – sociálna demokracia sa tomu aspoň sčasti vyhne. Lebo nič tak nepoškodí stranu, ako zlá personálna politika.

Do diskusie k statusu Dávida Kapustu sa zapojil aj Igor Kašper, politický kariérista, mestský a krajský poslanec, ktorý sa za Sme rodina dostal do NR SR. Ešte ako „Smerák“ prinášal múdrosti, ktoré boli prvoplánové a povrchné. Pripomeňme si, že koketoval aj so SNS. Bol taký „nezávislý“, až sa mu zapáčilo robiť kariéru medzi Kollárovými ľuďmi.

Tomáš Gbúr nebol prvý ani posledný. Na viacerých sociálnych sieťach sa objavilo papagájovanie o tom, že mladému človeku treba dať šancu, že on má skúsenosti, výsledky, manažérske schopnosti a podobne. Trollovia na podporu Gbúra, ktorý sa ani neozval, vypisovali kde sa len dalo. Ako cez kopirák.

Kašper to isté. Ani sa len nenamáhal napísať niečo originálne. Nuž, ostal prvoplánový a povrchný. Ako vždy. Ja som sa ho spýtal na konkretizovanie jeho tvrdení. Neozval sa. Na serióznu diskusiu jednoducho nemá. 

Žiaľ on i jeho riaditeľ úradu, čo strieda slušného človeka, to je nová politická generácia Kollárovcov. Ľudí neokrôchaných a natoľko zahľadených do svojej kariéry, že tu budujú pomaly div nie 50. roky. Ja viem, že rýchlo skončia, ale…

Potrebujeme novú krv, nové pohľady, ale nepotrebujeme ani psychopatov, ani bla bla sliepky a nepotrebujeme ani cynických kariéristov.

Milan Krajniak

Je správne, aby minister práce mal vplyv na menovanie manažérov na úradoch práce. V politike som vždy uplatňoval princíp osobnej zodpovednosti. Ako minister práce, sociálnych vecí a rodiny zodpovedám za výkon politiky v oblasti zamestnanosti, a preto považujem za správne, aby som mal vplyv na menovanie a odvolávanie riadiacich manažérov na úradoch práce.

Pri uplatňovaní mojej manažérskej zodpovednosti sa ako minister nebudem skrývať za výberové konania, sú to moje personálne rozhodnutia, za ktorými si stojím.

Pri rozhodovaní o každom novom riaditeľovi mám k dispozícii viacerých kandidátov. S väčšinou novovymenovaných riaditeľov úradov práce, sociálnych vecí a rodiny som sa stretol osobne, na ďalších som získal natoľko kvalitné manažérske referencie, že som nepovažoval za potrebné viesť s nimi osobný pohovor.

Nie je pre mňa podstatné, členom akej politickej strany boli alebo sú riaditelia úradov práce, sociálnych vecí a rodiny. Očakávam od nich výsledky. Podľa vyhodnotenia výsledkov ich práce budú po roku vo funkcii pokračovať alebo budú vymenení.

Autor: (dem), Foto: ilustračné