Bystričania vydreli druhé štvrťfinálové víťazstvo s Detvou v 66. minúte + HLASY

1 /

Banskobystrickí hokejisti sa predstavili v treťom štvrťfinálovom zápase play-off našej najvyššej súťaže na ľade Detvy za stavu 1:1 na zápasy. Boli favoritom stretnutia, ale nečakane sa znovu potrápili. Vyhrali až v nadstavenom čase 1:0. Rozhodol Éric Faille. Opäť vynikajúco chytal brankár súpera Petrík.

Oba tímy hrali od začiatku veľmi aktívne. Prvú príležitosť poslať Detvu do vedenia mal hneď v úvode Gašpar, nikým nebránený sa ocitol pred Willamsom, no puk skončil v lapačke nášho brankára. V 7. minúte ohrozil Petríka prudkou strelou od modrej čiary obranca ´baranov´ Kubka, skóre nemenil. Hráči sa na oboch stranách prezentovali agresívnou hrou, čo sa prejavilo vo viacerých tvrdých osobných súbojoch. V 9. minúte si nakorčuľoval z ľavej strany Asselin, ale Petrík jeho strelu efektne ukryl vo svojej lapačke. Obrovskú príležitosť otvoriť skóre mal v 17. minúte domáci Betker, ktorý si vypýtal puk z ľavej strany, ale trafil len ľavý betón Williamsa. Potom opäť podržal Detvu brankár, keď vychytal prudkú strelu Luntera spomedzi kruhov. Do šatní sa na prestávku odchádzalo za vyrovnaného stavu 0:0.

Druhá tretina sa začala gólovou príležitosťou Detvy, keď si Král vypýtal prihrávku spomedzi kruhov a strieľal priamo na Willamsa. Obrovskú príležitosť mal v 24. minúte kanonier ´medveďov´ Puliš, ktorému sa podarilo preštrikovať pomedzi našich obrancov, no náš gólman zasiahol betónom. Následne to od modrej čiary skúšal Mihálik, ale puk sa odrazil od Petríka. „Barani“ sa niekoľkokrát pokúšali ohroziť bránku súpera, ale nebolo im dopriate streliť gól. Na oboch stranách bolo badať v tomto strednom dejstve nervozitu, čo sa prejavilo viacerými vylúčeniami. V 35. minúte skúšal z otočky prekvapiť Zigo, ale ani jeho koncovka sa gólom neskončila. Nebezpečnú strelu z ľavej strany na Williamsa vyslal na opačnej strane Král, nemieril však presne. A ani naša presilová hra v závere tretiny gól nepriniesla.

V tretej časti mal obrovskú šancu bystrický legionár Assselin, ktorý sa po strele Southorna pokúšal doraziť puk za chrbát Petríka, žiaľ neúspešne. Hneď na to Petríkov betón úradoval  po strele Šoltésa. S pribúdajúcimi minútami vzrastala na ľade nervozita, čo sa prejavilo množstvom šarvátok a pästných súbojov. V polovici tretej tretiny sme dostali možnosť zahrať si presilovku a počas nej brankár Petrík vytiahol viacero perfektných zákrokov. V 53. minúte vyslal exbystričan v drese Detvy Gachulinec v početnej výhode svojho mužstva prudkú strelu od modrej čiary, ktorú tesne pred Williamsom tečoval Tibenský, ale puk sa odrazil len od ramena nášho brankára. Vzápätí si presilovú hru vybojovali „barani“, ale najväčšiu šancu v nej mali domáci, keď Puliš v prečíslení dvoch proti jednému hľadal Ščurka, ale ten na puk nedočiahol. Záverečné minúty tretej tretiny priniesli obojstranne útočný hokej, ale bez väčšej gólovej príležitosti. Rozhodnúť mohol 15 sekúnd pred koncom detviansky útočník Král, ale jeho strelu Williams reflexívne vyrazil ramenom, takže zápas putoval do predĺženia.

V úvode predĺženia si Banskobystričania vytvorila tlak, z ktorého sa viac ako minútu nedokázala Detva vymaniť. Potom však hrala presilovku Williams sa nenudil. Najväčšiu prácu mal pri koncovke Betkera.  Ďalšiu strelu od modrej čiary vyslal na našu bránku Sládok, ale zámorský gólman ´baranov´ bol na svojom mieste. V 5. minúte predĺženia mohol rozhodnúť v presilovke kapitán spod Urpína Surový, ale ani na dvakrát nedokázal prestreliť Petríka. Z následného protiútoku neuspel Ščurko a nasledoval náš protiútok, keď prekonal ležiaceho Petríka Éric Faille z dorážky, trafil puk vo vzduchu a rozhodol o ´futbalovom´ víťazstve Banskej Bystrice v 66. minúte – 0:1.

HC 07 Detva – HC’05 iClinic Banská Bystrica 0:1 po predĺžení (0:0, 0:0, 0:0 – 0:1) – stav série 1:2.

Gól: 66. Faille. Rozhodovali: Snášel, T. Orolin – M. Orolin, Synek, vylúčení na dve min: 9:10, navyše: Matoušek (Banská Bystrica) 10 minút za vrazenie na mantinel, presilovky 0:0, oslabenia 0:0

Detva: Petrík – Mar. Chovan, Betker, Golian, Sládok, F. Fekiač, Kuklev, Gachulinec, Jendroľ – Ščurko, Murček, Puliš – Gašpar, V. Fekiač, Žilka – Král, McLean, Tibenský – Ďaloga, M. Surový, Török

Banská Bystrica: Williams – Southorn,K.  Sloboda, Ďatelinka, Kubka, Nemčík, Mihálik, Biro, Kabáč – Zigo, Faille, Asselin – Lunter, T. Surový, Šoltés – Koper, A. Šťastný, Bartánus – Gabor, Češík, Matoušek

Josef Turek, tréner Detvy: „Podali sme výborný výkon podporený Romanom Petríkom v bránke. Bohužiaľ sme nevyužili presilovky, ktoré nám súper ponúkol. Výborne sme ale bránili oslabenia. Prakticky celý zápas bol vyrovnaný, bolo to aj o šťastí. Prehrali sme, takže nemôžeme byť spokojní. Chcel by som však hráčov pochváliť za predvedenú hru. Hrali na hranici svojich možností. Uvidíme zajtra ako to bude vyzerať. Pokúsime sa s tým ešte niečo urobiť.“

Dan Ceman, tréner Banskej Bystrice: „Bola to skvelá bitka medzi oboma tímami. Brankári dnes na oboch stranách predviedli výborné výkony. Je to ťažká séria, ale dôležité je, že sme vyhrali. Detva má veľmi dobrý prechod cez stredné pásmo, takže sme sa na to sústredili. Neinkasovali sme. Uvidíme, čo prinesie zajtrajšok.“

Éric Faille, autor jediného a rozhodujúceho nášho gólu: „Bol to veľký boj, náročný zápas proti veľmi dobre pripravenému súperovi. Detva hrá naozaj veľmi dobre. Ťažko sa nám proti nej presadzuje. Výborne im chytal brankár Petrík. Čo sa týka môjho gólu, potiahol som si puk pred bránku, prvú strelu mi síce Petrík vyrazil, ale išiel som sa za dorážkou a som veľmi rád, že mi to tam padlo. Vyhrali sme síce až v predĺžení, no to je jedno, počíta sa v play-off aj takéto víťazstvo. Zajtra to bude presne to isté. Detva je kvalitná, ukázal to tento zápas. My musíme robiť všetko správna, aj tie najmenšie maličkosti. Potešila ma skvelá atmosféra v Detve, pomohla tomuto zápasu.“

Autor: (job), Foto: Zdroj TASR