Barani získali druhýkrát v rade titul! Siedmy duel v Trenčíne ovládli + HLASY

24 /

Banskobystrickí hokejisti vyhrali rozhodujúci siedmy finálový duel Kaufland play-off Tipsport ligy s Trenčínom na ich ľade 5:1 a získali druhýkrát v rade majstrovský titul.  O všetky naše góly sa v utorok večer pod hradom Matúša Čáka postarala úderná prvá útočná formácia ´baranov´ s produktívnym centrom Éricom Faillem. Zvládli sme to aj bez zranených troch kľúčových hráčov Lampera, Bartánusa a Bubelu.

V úvodnej tretine vypredaný Zimný štadión Pavla Demitru s účasťou mnohých známych osobností z hokejového prostredia gól nevidel. Obe mužstvá začali pred zrakom Mariána Gáboríka, Mariána Hossu, Vladimíra Vůjtka či zástupcov slovenskej reprezentácie Miroslava Šatana a Jána Lašáka aktívne, ale vyznamenali sa najmä brankári – náš Jan Lukáš a domáci Tomáš Hiadlovský. Prvú šancu mal Bystričan Faille, na opačnej strane to bol Mikula. V 5. minúte fauloval Mihálik Šveca a Trenčín mal k dispozícii prvú presilovku. Tá však zostala nevyužitá a po nej sa čoraz viac osmeľovali ´barani´. V polovici tretiny opečiatkoval Ďatelinka žŕdku Hiadlovského bránky a potom sme si zvýšenou aktivitou vypýtali aj prvú presilovku. Trenčín ju nielenže prežil bez ujmy, ale Radivojevič dokonca po úniku mohol otvoriť skóre, chýbala mu však rýchlosť i presné zakončenie. Skóre sa nemenilo ani v závere tretiny, mali sme tlak i šancu po úniku Hohmanna, ktorého vychytal Hiadlovský.

V strednom dejstve sa zápas ešte viac rozbehol. Veľké šance Bystričanov žiaľ zostali nevyužité, pretože proti Hohmannovi a Kabáčovi vytiahol výborné zákroky Hiadlovský. Po nich sa na opačnej strane dostal do rýchleho brejku Bezúch, ktorý z pravého kruhu prekonal presne mierenou strelou Lukáša – 1:0. Naša odpoveď nenechala na seba dlho čakať. Po 38 sekundách Skalický z rohu bez prípravy nabil nekrytému Éricovi Faillemu do medzikružia a ten strelou z prvej v páde prepálil gólmana Dukly – 1:1. A to nebolo zo strany ´baranov´ všetko. Prešli len dve minúty a už sme viedli. Tentokrát Faille spoza bránky nabil Pavlovi Skalickému a ten z medzikružia trafil presne medzi Hiadlovského betóny – 1:2. Hokejisti spod Urpína sa ujali taktovky, Bortňák a Skalický mohli zvýšiť náskok, ale brankár Trenčína bol na mieste. Domácim robil problémy najmä náš pressing, v 36. minúte stroskotal na Hiadlovskom i Asselin. Naša prevaha bola v tejto časti hry enormná.

V tretej časti súper zvýšil aktivitu a snažil sa o vyrovnanie, no my sme pozorne bránili a narúšali rozohrávku domácich hokejistov, takže tí mali problémy s tvorivejším založením útoku. V 46. minúte Dukla ojedinele na dlhší čas zavrela Bystričanov v pásme, Lukáš musel natiahnuť betón, keď Varga tečoval nahodenie Bohunického od modrej. Podstatné bolo, že ´barani´ trpezlivo vyčkávali na brejky. Pred Hiadlovským sa ocitol sám Bortňák, ktorý skúšal blafák, domáci brankár mu v poslednej chvíli stihol vypichnúť puk hokejkou. Ďalšie prečíslenie nám však už vyšlo. Získali sme puk v strednom pásme, Faille prihral ako na tácke Guillaumemu Asselinovi a ten mela problém zvýšiť pred odkrytou bránkou naše vedenie – 1:3. Trenčania zúžili hru na tri formácie, ale nevyužili presilovku a potom už nenašli sily na zvrat. Štvrtý bystrický úder pridal v 55. minúte po ďalšej rýchlej akcii a skvelej prihrávke Hrnku muž zápasu Éric Faille1:4. Jednoznačný triumf Banskej Bystrice a skvelý večer prvej formácie vyvrcholil v 57. minúte druhým gólom Pavla Skalického – 1:5. Asistoval mu Faille, ktorý v rozhodujúcom zápase nazbieral 5 bodov za 2 góly a 3 prihrávky.

HK Dukla Trenčín – HC’05 iClinic Banská Bystrica 1:5 (0:0, 1:2, 0:3)

– konečný stav finálovej série: 3:4

Góly: 24. Bezúch (Radivojevič, R. Dlouhý) – 25. Faille (Skalický, Pretnar), 27. Skalický (Faille, Asselin), 52. Asselin (Faille), 55. Faille (Hrnka, T. Surový), 57. Skalický (Asselin, Faille). Rozhodovali: Baluška, Štefik – Tvrdoň, Šefčík, vylúčení na 2.min: 1:4, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, diváci: 6150 (vypredané)

HK Dukla: Hiadlovský – Bačik, Starosta, Cebák, Frühauf, Bohunický, Holenda, Romančík – Radivojevič, Sojčík, Bezúch – Hecl, Sádecký, Marcel Hossa – T. Varga, Ölvecký, O. Mikula – D. Hudec, R. Dlouhý, J. Švec – Deveaux

HC’05 iClinic: Lukáš – Delisle, J. Brejčák, Ďatelinka, Pretnar, Mihálik, Kubka, A. Sedlák, Trecapelli – Asselin, Faille, Skalický – Brittain, Hrnka, Hohmann – Bortňák, T. Surový, Giľak – Kabáč, Češík, Gabor

Peter Oremus, tréner Trenčína:  „Každý chce byť prví, bude nás to všetkých mrzieť. Boli sme blízko dostať sa na vrchol, ale spravili sme kus roboty a to prevyšuje nad všetko. Dnešný zápas sme nezvládli, prehrali ho, ale diváci nám tlieskajú a to je zadosťučinenie. Kvalitne sme pracovali celú sezónu, takže i napriek tejto prehre klady prevyšujú.“

Vladimír Országh, tréner Banskej Bystrice: „Vymenili sme viac ako polovicu mužstva, mal som nový tím k dispozícii, takže od začiatku sme išli postupnými krokmi, v niektorých fázach sme hľadali svoju identitu. Do play-off sme išli napokon zo štvrtého miesta, ale celé play-off sme makali na jednotku. Vo finále prišla na nás minikríza, no to sa môže stať hocijakému mužstvu. Samozrejme sme šťastní za tento zápas, ktorý sme zvládli a ten sa napokon ráta. Napriek tomu chcem vyjadriť veľkú úctu Trenčínu. Vďaka trénerom a skúseným hráčom sa vrátila s týmto mužstvom aj kvalita do ligy, takže klobúk dole pred súperom. Séria bola fantastická. My sme boli v závere aj šťastnejší, no oba tímy by si zaslúžili pohár. Veľa to je o hlavách, v tomto siedmom zápase sme to videli, že posledný krok býva naozaj najťažší. My sme v celom play-off odohrali iba jeden zlý zápas, to bol piaty finálový na ľade Trenčanov, ten nám nevyšiel. Okrem toho sme mali slabšie desaťminútovky, no chalani ukázali charakter. Zomkli sa a hoci nám v tomto zápase chýbali zranení kľúčoví hráči, tí čo ich nahradili, ukázali tiež svoju silu. Chcem poďakovať ľuďom, ktorí nás sem prišli na štadión povzbudiť a podporiť. Týchto fanúšikov si vážime najviac.“

Pavol Skalický, autor dvoch našich gólov: „Bol to vyrovnaný hokej. Náročný zápas. Rozhodovali malé chybičky. Mali sme šance, nepremenili sme ich a naopak inkasovali sme gól. Našťastie sme rýchlo vyrovnali a potom pridali ďalší gól. Dávali sme stále do toho sto percent, na nič sme sa nešetrili, chceli sme si to hlavne užiť. V tretej tretine sme sa snažili hrať zo zabezpečenej obrany a pridať ďalší gól. Podarilo sa a preto sa môžeme tešiť aj z druhého titulu. Je to veľkolepé. Každý titul je jedinečný a jeho zisk je potrebné si užiť plnými dúškami. Pred dnešným zápasom sme sa necítili najlepšie, veď sme Trenčínu pustili tri duely za sebou, otriaslo to nami. No dokázali sme to a sme veľmi šťastní.“

Branko Radivojevič, kapitán Trenčína: „Človek by všetko vymenil za víťazstvo, ale musíme priznať, že Banská Bystrica bola tento zápas lepšia, mala viac šancí, energie a nám došli už sily. Je to škoda. Mančaft šliapal od začiatku, dobre sa doplnil káder. Takéto šialenstvo som na trenčianskom štadióne zažil, keď som bol dieťa ešte vo federálnej lige. Som rád, že som si to mohol prežiť teraz na svojej vlastnej koži.“

Tomáš Surový, kapitán Banskej Bystrice: „Nie nadarmo sa hovorí, že obhájiť titul je ťažšie, ale bolo to tak. Klobúk dole pred Trenčínom, ťahal ich hlavne Branko Radivojevič, najmä jeho zásluhou vyrovnali stav série na 3:3, takže sme veľmi radi, že sa nám napokon podarilo posledný zápas uhrať na našu stranu. Nebolo to ľahké, ale my máme veľa lídrov a snažíme sa hrať ako tím. Aj preto sme to pretlačili na našu stranu. Hrali sme umne, zvládli sme to, hoci bola tentoraz favoritom Dukla. Ďakujeme fanúšikom, ktorí za nami stáli aj za nerozhodného stavu v sérii. Titul je aj pre tých, čo nám verili a stáli za nami do poslednej chvíle.“

Matej Češík, útočník Banskej Bystrice, štvrtý titul za päť sezón: „Každý titul je niečím výnimočný, ale ten najčerstvejší chutí vždy najlepšie. Myslím si, že za výkony v celej sezóne sme si ho zaslúžili. Dokázali sme to ako tím. Každý jeden z nás, aj ten, ktorý sa nezapojil do hry, tak každý dal tímu maximum a to je dôležité.  V tomto siedmom finále sme všetci vedeli, o čo ide a nakoniec to dobre dopadlo. Je jedno, kto nastúpil. Každý bol veľmi dôležitý a každý dal do toho maximum. Je to výborné. Dúfam, že oslavy si poriadne užijeme a zastavíme sa na všetkých benzínových pumpách po ceste do Bystrice. Každý si bude režírovať oslavy po svojom a každý sa poteší podľa seba.“

Éric Faille, útočník Banskej Bystrice, hrdina siedmeho finálového zápasu : „Nemám slov na pocity, ktoré práve teraz prežívam. Pred sezónou človek rozmýšľa o tom, ako by rád získal majstrovský titul. Ide však o dlhý proces, ktorým musí mužstvo prejsť, aby sa mu to napokon podarilo. Cez štvrťfinále a semifinále play-off sme prešli hladko, ale vo finále to bol tuhý boj. Pred záverečnou sériou sme neboli favoriti. Viedli sme síce 3:0 na zápasy, ale súper vyrovnal na 3:3, takže nemali sme dnes čo stratiť. Fantastické, že to vyšlo!“

Tomáš Hrnka, útočník Banskej Bystrice: „Zišla sa v Bystrici výborná partia chlapov. Tréner nás pred siedmym finále nezatracoval, veril nám a motivoval nás. Všetci sme si uvedomili, aké dôležité to bude a niečo podobné sa už nemusí zopakovať. Dali sme do toho srdce a oplatilo sa. Síce nám chýbali pre zranenia niektoré opory, no ja sám pre seba som si hovoril, že práve to by nás mohlo ešte viac stmeliť. Dali sme do toho 110 percent a teraz sa môžeme tešiť zaslúžene.“

Jan Lukáš, brankár Banskej Bystrice: „Pocity sa dajú len veľmi ťažko opísať. Je to zadosťučinenie za celú sezónu pre všetkých ako sme pracovali a kráčali za týmto titulom. Je to taká čerešnička na záver. Veľmi dôležité bolo, že sme v tomto stretnutí veľmi skoro odpovedali na prvý gól domácich. Potom prišiel ďalší a to bol základný stavebný kameň dnešného víťazstva. Celá séria bola veľmi náročná a ťažko povedať, kde sa lámala. Dúfam, že teraz nás čakajú poriadne a dlhé oslavy.“

Marek Bartánus, útočník Banskej Bystrice: „Sú to neopísateľné pocity. Bola to nádherná séria. Ja som uplynulé dva zápasy doslova pretrpel, keďže som nemohol hrať. Bolelo ma brucho ako sedemnásťročného chlapca. Som hrdý na toto mužstvo.“

Autor: (job), Foto: Zdroj TASR