Barani prehrali s Liptákmi po nájazdoch, všetky góly dali v presilovkách + HLASY

3 /

Banskobystrickým hokejistom nevyšiel vstup do novej sezóny Tipsport ligy 2018/2019. Na domácom ľade podľahli Liptovskému Mikulášu 4:5 po samostatných nájazdoch, pričom všetky štyri góly strelili v presilových hrách.

Ešte pred stretnutím mladé bystrické hokejové talenty odhalili na zimnom štadióne pri VIP lóži majstrovskú zástavu, v poradí druhú, tentoraz k obhajobe titulu v uplynulej sezóne 2017/2018.

Prvá tretina bola poznačená častými vylúčeniami. Úvodnú presilovku sme hrali my a využili sme ju. V tretej minúte najprv nepretlačil puk za Kislicyna 28-ročný piatkový oslávenec Ján Sýkora, avšak po strele Failleho Tomáš Zigo iba nastavil hokejku a bolo 1:0. Následne sa naskytla početná výhoda aj súperovi, hral v štyroch proti trom a po koncovke Krišku sa pred uzdraveným gólmanom HC ´05 Williamsom na dvakrát presadil Róbert Huna – 1:1. V desiatej minúte sa preštrikoval pred bránku náš Šťastný, ale neuspel. V piatich proti piatim sa hralo hore – dole, ale šance chýbali. Za zmienku stojí ešte strela Sýkoru z medzikružia, no to bolo taktiež počas presilovky a gólman Liptákov puk dokázal vyraziť.

V strednom dejstve mali hlavne Bystričania aktivitu. Z ľavého kruhu strieľal Zigo do bočnej siete, šikovne to skúšal spoza protihráča i Asselin, no Kislicyn bol proti. Zoči – voči nemu sa potom nepresadil ani Tamáši, nesadol mu totiž dobre puk na hokejku a mieril vedľa. V presilovke mal dobrú možnosť zblízka Belluš, zaujala i delovka Marshalla. V 32. minúte sa pekne predral pred bránku Sýkora, ale v rozhodujúcej chvíli Kislicyn puk zaľahol. O dve minúty neskôr však vyrobil chybu, neodhadol tečovaný puk Sýkoru na modrej, išiel do medzikružia, kde ho obkorčuľoval náš obranca Brenden Miller a bez problémov zasúval – 2:1. Početnú výhodu mali potom aj hostia a hrali ju výborne. Williams zasahoval po dobrých strelách z kruhov v podaní Krišku a Róberta Hunu a ustál i šancu Heikilu zblízka. Obrovskú možnosť sme mali na konci tohto oslabenia aj my. V prečíslení dvoch na jedného pohorel na Kislicynovi Gabor. Za rušnou druhou tretinou urobil bodku zaujímavý prienik Lichanca z rohu ihriska pred našu bránku, ale skóre sa nemenilo.

Liptáci mali dobrý nástup do tretej tretiny. Po góle volala nádherná akcia bratov Hunovcov, ale Róbert sám pred Williamsom neuspel. Súper hral následne presilovku a hoci ju nevyužil, tesne po jej skončení ešte ťažil z tlaku. Lichanec nahodil puk od modrej a podľa rozhodcov tečoval puk úspešne za nášho brankára J. Nemec – 2:2. Vyrovnávajúci zásah Liptovského Mikuláša ´baranov´ prebral k zvýšenej aktivite, dobrú možnosť mal Sýkora a v tutovke sa ocitol v 49. minúte Asselin, no neposlal puk ponad betón Kislicyna. Na konci našej početnej výhody sme sa napokon tešili, pretože v medzikruží sa dostal k vyrazenému puku spomínaný oslávenec Ján Sýkora a poslal ho za ležiaceho brankára medzi žrde – 3:2. To nebolo všetko. O pár sekúnd sme hrali ďalšiu početnú výhodu a od modrej sa prezentoval účinnou delovkou Ben Marshall – 4:2. Dvojgólové vedenie nám dalo krídla, miestami sme predvádzali exhibíciu, boli sme v tlaku, bránili sme sa súperovi iba v oslabení a práve v ňom sme neustáli vysokú aktivitu Jakuba Sukeľa pred našou bránkou, keď z dorážky znížil v 57. minúte Uhrík – 4:3. Záver si chceli ´barani´ ustrážiť, ale nepodarilo sa im to. Najprv predviedol nepríjemnú koncovku Richard Huna a po nej pristúpili zverenci trénera Tomka k hre bez brankára. Vyplatilo sa. Presne 70 sekúnd pred koncom sa presadil zblízka Richard Huna a bolo vyrovnané – 4:4.

V predĺžení v trojici na oboch stranách bolo veľa priestoru na ľade, piaty gól sa pokúšali streliť bystrickí útočníci Sýkora, Šťastný a Zigo, ale aj hostia mali šancu, konkrétne v prieniku Róbert Huna a po ňom v samom závere nadstaveného času Uhrík, obaja stroskotali na Williamsovi. Rozhodli teda až samostatné nájazdy. V druhej sérii sa presadili náš Sýkora a na opačnej strane Richard Huna. Ostatní spoluhráči nedokázali poslať puk do bránky. Až prišla piata posledná séria a v nej najprv neuspel bystrický kapitán Surový, no hosťujúci Uhrík áno, takže dva body putovali na Liptov.

HC’05 iClinic Banská Bystrica – MHk 32 Liptovský Mikuláš 4:5 (1:1, 1:0, 2:3 – 0:0, 0:1)

Góly: 3. Zigo (Faille, Marshall), 34. Miller (K. Sloboda, J. Sýkora), 50. J. Sýkora (T. Surový, K. Sloboda), 51. Marshall (Asselin) – 5. Ro. Huna (Kriška, Nádašdi), 44. J. Nemec (Lichanec), 57. Uhrík (J. Sukeľ, R. Suchý), 59. Ri. Huna (J. Sukeľ, Ro. Huna), rozh. nájazd Uhrík. Rozhodovali: Müllner, Kalina – M. Smrek, Jobbágy. Vylúčení na 2.min: 8:7. Presilovky: 4:2. Oslabenia: 0:0. Diváci: 2356.

HC’05 iClinic: Williams – Marshall, Mihálik, Kubka, Miller, K. Sloboda, Ďatelinka, Biro – Asselin, Faille, Tamáši – A. Šťastný, Higgs, Zigo – J. Sýkora, T. Surový, R. Varga – Gabor, Češík, Belluš

MHk 32: Kislicyn – Nádašdi, Mezovský, Kuráli, R. Suchý, J. Nemec, Horváth, Korím, M. Bača – Kriška, Ro. Huna, Ri. Huna – Heikkila, Piatka, J. Sukeľ – Lichanec, Lištiak, Števuliak – Žiak, Uhrík, Vybíral

Dan Ceman, tréner B. Bystrice: „Mali sme problémy najmä pred našou bránkou, súper bol v tomto priestore lepší. Slabí sme boli bez puku, neuvoľňovali sme sa, chýbal nám väčší pohyb. Odohrali sme predtým ťažké zápasy v Lige majstrov, no nemôžeme si dovoliť teraz relaxovať. Mikuláš hral dobre, rýchlo a uštedril nám lekciu, z ktorej sa musíme poučiť.“

Ján Sýkora, narodeninový oslávenec, autor nášho gólu na 3:2 a úspešný aj v nájazdoch: „Za stavu 4:2 sme zbytočne mysleli ofenzívne, nečipovali sme vôbec puky von z tretiny, vymýšľali sme, sťahovali puky do tretiny, zbytočne sme sa potom dostali pod tlak našimi chybami a to napokon vyústilo do vyrovnania. Získali sme bod, ale stratili dva, mohli sme mať po tomto výkone aj tri. Našťastie nám to padá v presilovkách. V tejto dobe dosť rozhodujú práve presilovky o výhrach v zápasoch, takže dúfam, že sa budeme v početných výhodách presadzovať aj ďalej. Nemôže sa však stávať, že päť či šesť minút pred koncom vedieme o dva góly a napokon body stratíme, môžu nám v konečnom účtovaní chýbať. Zlyhali sme dnes aj v koncovke, nedali sme zo šancí mimo presiloviek góly a oni ich dali.“

Tomáš Zigo, autor nášho prvého gólu: „Hrali sme ako by sa nám nič nemohlo stať. Avšak súper hral dobre, využil šance. My sme síce viedli v závere 4:2, no prišiel hlúpy faul a všetko sa zmenilo, aj to bola príčina, prečo sme nevyhrali. Brankár hostí pri hre piatich proti piatim chytal dobre, no my určite musíme byť dôraznejší v koncovke, využívať také šance, aké sme si vytvorili, vrátane mojich. Škoda hlavne blokovaných striel v predĺžení. Bod sa nám dnes máli. My sme boli favoritom tohto zápasu, hrali sme doma, mala to byť naša výhoda, ale sami sme si to pokazili. V nedeľu musíme hrať oveľa lepšie a premieňať šance. Ak sa tak udeje, prídu aj víťazstvá.“

Brenden Miller, obranca Banskej Bystrice, autor nášho gólu na 2:1: „Určite vieme hrať lepšie. Dnešný zápas nebol ideálny, nedarilo sa nám hrať náš jednoduchý hokej. Dlho sme hľadali riešenia situácií. Nemôžeme sa vyhovárať na nejakú únavu z Ligy majstrov. Musíme sa znova vrátiť k našej hre, aby sme boli opäť majstri. Vyhrávali sme o dva góly, mali sme to udržať a postrážiť si tie situácie v defenzíve. Strelili sme štyri góly v presilovkách, tie nám išli, no máme iba bod…

Anton Tomko, tréner L. Mikuláša: „S výsledkom sme samozrejme spokojní, no doplatili sme na vylúčenia, čo nie je dobré. Za stavu 1:1 sme myslím nastrelili žŕdku, potom sme inkasovali, no stále sme si verili, aj pri dvojgólovej strate. Z víťazstva na ľade majstra sa radujeme hlavne preto, že domáci hrali pekný kombinačný hokej. Dnes zvíťazila bojovnosť a nasadenie mojich zverencov.“

Michal Uhrík, autor víťazného gólu L. Mikuláša v nájazdoch, celkovo dvoch v zápase: „Skromne sme išli do tohto stretnutia, chceli sme uhrať nejaký bodík, takže som rád, že mi to padlo a získali sme dva. Za stavu 4:2 pre Bystricu sme sa nezlomili. Vidno, že máme dobrý kolektív. Rozhodla bojovnosť, naše srdiečko a to, že sme to nevzdali a hrali až do konca. Už na konci predĺženia som mal dobrú dorážku, ale bol som tiesnený, nedalo sa mi dobre vystreliť. Teraz musíme mať hlavy nastavené tak, aby sme išli v takomto tempe každý jeden zápas a hlavne musíme hrať kolektívne.“

Autor: (job), Foto: Marek Rakovskyý a Mirka Chabadová